Кръчма "Лисичата дупка" [OOC]

Форумна игра по Песен за Лед и Огън с Водещ Хорхе

Модератор: Xopxe

Потребителски аватар
Yago
Регистриран: вт дек 25, 2001 6:54 pm

Re: Кръчма "Лисичата дупка" [OOC]

Мнение от Yago » нед май 23, 2010 3:33 pm

4uk4ata написа:Имам въпрос: Викор принципно по род е hedge knight. Има ли някаква специална разлика в официалната йерархия между "заземените" рицари и бродещите такива?
Заземените има статут 4, заклетите имат 3, безродните, без господар и др по-долен сорт рицари имат 2.
Така че, да.
ум колкото на замажан синигер

Потребителски аватар
Xopxe
Регистриран: пет юли 24, 2009 9:36 am

Мнение от Xopxe » пон май 24, 2010 10:55 am

С уточнение, че това, което Яго каза като конкретни цифри за статус е принципното положение. Да станеш рицар земевладелец (а и принципно да станеш земевладелец) е сериозно издигане в йерархията, макар в зависимост от различните конкретни родове, странстващ рицар почнал да служи примерно на Старк може случайно и да има по-висок статус от оземлен рицар на много забутан род(ако забутания род има достатъчно земи, че да раздава на свои рицари, разбира се :) ). Опита и славата на отделния рицар също имат сериозно влияние на статуса му.

П.П. Дори исторически е имало, макар и единици, странстващи рицари, обикалящи от турнир на турнир, със статут на суперзвезди и вратите на кралските дворове винаги са били отворени за тях.
Вече не съм толкова тъп и упорит.

"Всичко може да бъде открито. Проблем е да бъде открит методът на търсене."

Потребителски аватар
4uk4ata
Регистриран: ср авг 13, 2008 3:01 am
Контакти:

Мнение от 4uk4ata » пон май 24, 2010 11:35 am

Да, предполагах че има някаква йерархия от типа "Аз съм по-голям пич от теб", но идеята ми е дали има някаква официално стратифициране, както между свободните селяни и рицарите или рицарите и големите благородници. Примерно аз на "сер" ли да им говоря, и как да очаквам да се обръщат към мен?
Жрец на всевишната и всемилостива Копърка. Нека се слави името й и множат чадата й, за радост и закрила на човешкия род.

Потребителски аватар
Xopxe

Мнение от Xopxe » пон май 24, 2010 12:03 pm

4uk4ata написа:Да, предполагах че има някаква йерархия от типа "Аз съм по-голям пич от теб", но идеята ми е дали има някаква официално стратифициране, както между свободните селяни и рицарите или рицарите и големите благородници. Примерно аз на "сер" ли да им говоря, и как да очаквам да се обръщат към мен?
Всички рицари са "Сер", ако и ти си рицар, към теб също трябва да се обръщат със "сер", в чарлиста се водиш роуг, което е не-рицар, но можеш да си го промениш, ако историята ти е по-различна (а и нея можеш да я поснеш ;) ).
Никъде не съм виждал по-специално обръщение към оземлените рицари, освен, че техните селяни им викат господарю задължително.

По-конкретната сцена:
Ако се бяхте поразсъблекли, по-лесно щеше да ви се забелязва статуса ;) Както си влязохте увити в дебелите дрехи, зара на кръчмаря не бе достатъчен да познае, че сте благородници. И за останалите все още сте инкогнито като ранг.

Тук му е мястото да кажа, че ще хвърлям по-маловажните зарове за НПЦтата скрито, в този случай правя изключение, защото не сме си свикнали един с друг на процедурите :)
Ще гледам и да обяснявам повечко във вътреигровите си постове, ако пак има нещо неясно, питайте(ИИ и ВИ). Имам какво да се уча за воденето.

Потребителски аватар
4uk4ata
Контакти:

Мнение от 4uk4ata » пон май 24, 2010 12:41 pm

Ами доколкото разбирам "rogue", "fighter", "schemer" и така нататък са по-скоро описателни и нямат особено игрово изражение - това, че си "schemer" не означава ранг. Викор е нещо средно между боец и скаут - по малко и от двете. По умения малко клони към скаута, затова и писаш rogue. Всъщност не знам при възрастта му дали трябва да му се казва "сер", но в случая е нормално да се пропусне.

А иначе кръчмаря колко надува цената? Не знам дали има описана стандартната цена на овнешкото бутче в книгата :mrgreen: .
Жрец на всевишната и всемилостива Копърка. Нека се слави името й и множат чадата й, за радост и закрила на човешкия род.

Потребителски аватар
Xopxe

Мнение от Xopxe » пон май 24, 2010 1:08 pm

Да, роуг не означава ранг, трябваше да си те питам за статуса директно, заради комбинацията скаут-боец + 'кръвта на първите хора' директно предположих, че не си рицар, my bad. А по титлата и възрастта, над 16 си пълнолетен и може да си рицар, но рицарство предполага вяра в седемте, ако вярваш в старите богове като повечето северняци, няма помазване. Което не е за притеснение, той и Нед Старк не е рицар, нито повечето северни васали, ама не им пречи. Северняците, аналог на рицари, въпреки че официално няма да имат титлата "сер", са си аналог на рицари и за такива герои могат да си ползват темплейтите за рицари, асъщо от позицията на силата спокойно могат да си изискват специално обръшение от простолюдието :)

По обичайните цени в книгата, както героя на Яго каза, цяла овца струва малко по-евтино отколкото ханджията ви иска за бута. Цяла жива овца, не приготвено месо в хан, но пак цената която ви иска е много по-висока от обичайните цени.
Все пак, освен да ви лъже нагло, може леко да спекулира заради наистина предвоенно половение наоколо ( когато цените на всички скачат много рязко - в пъти) или да ви казва самата истина и добитъка за продан да е станал кът, а за дивеч и дума не може да става - лордът има монопол над лова.

Потребителски аватар
Yago

Мнение от Yago » пон май 24, 2010 1:39 pm

4uk4ata написа:Да, предполагах че има някаква йерархия от типа "Аз съм по-голям пич от теб", но идеята ми е дали има някаква официално стратифициране, както между свободните селяни и рицарите или рицарите и големите благородници. Примерно аз на "сер" ли да им говоря, и как да очаквам да се обръщат към мен?
Да, статута изразява това най-вече. Допълнителните му изражения - способността да управляваш и личната слава ги има като специализации и качества, така че примерно славният от 20 турнира странстващ рицар може да има Статут 2 и Репутация 2, и/или дори качеството Известен.

Хорхе, ако не се лъжа, Старките са Старки, т.е. от рода на господари, т.е. са над рицарите, поне на теория.
Цяла жива овца, не приготвено месо в хан
Понякога цялата овца е по-скъпа, заради обещанията за мляко, вълна и повече овце съхранени в нея. Затова се колят предимно овнета.

Потребителски аватар
Xopxe

Мнение от Xopxe » пон май 24, 2010 3:41 pm

Yago написа:
Хорхе, ако не се лъжа, Старките са Старки, т.е. от рода на господари, т.е. са над рицарите, поне на теория.
Дадох ги като пример Старките, много родове от севера нямат официални рицари, защото хората там не се молят на седемте. Някъде из СИФРП книгата дори пишеше специално за тежките конници от севера, защото въпреки че официално може да не са рицари, те са представители на същата прослойка.

Потребителски аватар
Yago

Мнение от Yago » пон май 24, 2010 4:05 pm

М/у другото, гледах статовете на героите и си искам парите обратно - Майстера ни не е Майстер :)
Още нещо което си отбелязвам за промяна в случай че ми се наложи да водя по тази система.

Потребителски аватар
Xopxe

Мнение от Xopxe » пон май 24, 2010 4:17 pm

Yago написа:М/у другото, гледах статовете на героите и си искам парите обратно - Майстера ни не е Майстер :)
Листа на Бродника написа:Knowledge Focus: History and Legends
Knowledge Focus: Heraldry
Maester of the Citadel
Може да съм пропуснал нещо, но майстера ми изглежда да е майстер.
Иначе парите лесно ги връщам.

Потребителски аватар
Yago

Мнение от Yago » вт май 25, 2010 4:07 pm

Проверявам дали съм разбрал - супер-евтината му оферта е ако пак го посетим, а сега ни предлага пастърма на напълно прилична цена, дори може би леко евтино? Или супер-евтината мега-оферта е за сега?

Потребителски аватар
4uk4ata
Контакти:

Мнение от 4uk4ata » вт май 25, 2010 4:19 pm

Май засега е пастърмата, Викор така или иначе е гладен. Ловмейстера сигурно и той трябва да се появи скоро... Между другото, предположил съм, че кучето на Викор е с него (героя на Менел имам предвид); предполагам нормално екучето да се остави някъде навън (примерно вързано някъде) вместо да се вкарва в хана и да прави поразии.

Потребителски аватар
Yago

Мнение от Yago » вт май 25, 2010 4:37 pm

Ловните(и бойните, предполагам) кучета не правят поразии. Те имат два режима - idle, в който или седят или се маскират на черга и активен, в който улавят разни неща. Ако ги забравиш в активен режим, може да се получат разни срамни и/или забавни истории когато уловят съседа, или избият всички малки животни околовръст. :)

Потребителски аватар
Xopxe

Мнение от Xopxe » вт май 25, 2010 5:34 pm

Yago написа:Проверявам дали съм разбрал - супер-евтината му оферта е ако пак го посетим, а сега ни предлага пастърма на напълно прилична цена, дори може би леко евтино? Или супер-евтината мега-оферта е за сега?
Хехе, успял съм да постигна трудно разбираем диалект писмено:) Под "ако не пущети" се имаше предвид "ако не поискате". Така че, мега офертата е за сега.

Потребителски аватар
4uk4ata
Контакти:

Мнение от 4uk4ata » вт май 25, 2010 5:35 pm

Е чак толкова роботизирани не знам дали ще са северните песове... Все си мисля, че ако го вкараме вътре може да направи някаква мизерия... Хорхе, може ли да приемем, че кучето е достатъчно тренирано да не се разбеснее от това, че е в кръчма с разни непознати хора и манджи?

Потребителски аватар
Yago

Мнение от Yago » вт май 25, 2010 5:43 pm

Не знам, аз говоря за добре дресираните чудовищни кучета които аз съм виждал. Зле дресираните... те вече варират между добронамерени природни стихии и ужасяващи чудовища. Ужасяващи чудовища, тъй като има нещо притеснително в звяр който тежи колкото теб, може да прехапе автомобилна гума на две и е плашлив и агресивен. А предполагам че в Севера ползват чудовищни кучета, а не лисичари, птичари и тънконоги хрътки.

Въпреки че като се замисля, някои от кучетата са дребен дивеч са много издържливи на студ и сигурно няма да затъват в снега толкова. Зайчари разни. :)

Потребителски аватар
Xopxe

Мнение от Xopxe » вт май 25, 2010 6:23 pm

4uk4ata написа: Хорхе, може ли да приемем, че кучето е достатъчно тренирано да не се разбеснее от това, че е в кръчма с разни непознати хора и манджи?
Да. имаш animal handling 3, кучето не е пале, така че приемам че си си го дресирал дорбе и ще си стои легнало в режим idle докато не му кажеш "Изяж този". А кучето ти колко е голямо? Ловните породи обикновено не са от най-едрите, гигантите са най-вее овчарски кучета и кучета пазачи, при ловните мускулите са по-важни от масата, както се гони едрия дивеч (или се донася убития дребен дивеч). Приемам че не е териер, понеже куче подходящо за навиране в дупки не е добре да се кара 4 дена да тича заедно с яздачи.

Потребителски аватар
4uk4ata
Контакти:

Мнение от 4uk4ata » ср май 26, 2010 2:36 am

Предполагам, че е някакъв мелез от типа "да бъде яко и държеливо, пък паса ли го к'ва порода е" - клонящо към ловно, но с достатъчно сериозен примес на домашнярки-пазачи за да има немалко маса за всеки случай..

Потребителски аватар
Night Wanderer
Миниън на Авис
Регистриран: нед юни 27, 2004 10:15 pm

Мнение от Night Wanderer » чет май 27, 2010 12:11 pm

Бах, колко висок процент на неграмотност имаме в партито. А си мислех да ви пиша бележка в поелто на дневника :Д
...ти си Индра И Брама си, и Шива,
и всичко, дето иде и дето си отива...

Потребителски аватар
Yago

Мнение от Yago » чет май 27, 2010 12:17 pm

Хм? Мисля че за разлика от Warhammer и Екзалтед, героите не са неграмотни по дефолт, т.е. можеш спокойно да пишеш.

Потребителски аватар
Xopxe

Мнение от Xopxe » чет май 27, 2010 12:32 pm

language ranks
2 - You have a common understanding of the language, and you can speak it well enough. You are still illiterate.
3 - You have a good grasp of the language and have a basic ability to read.
4 - You have a solid grasp of the language, and your reading level is excellent.

Можем да приемем, че писането е наравно или с едно ниво по-трудно от четенето, но с нива от 2 повечето сте неграмотни и това не ви касае. :)

Потребителски аватар
Yago

Мнение от Yago » чет май 27, 2010 12:42 pm

Виж, човек научава нещо ново всеки ден.

Потребителски аватар
Xopxe

Мнение от Xopxe » чет май 27, 2010 12:54 pm

Сега видях, че Down има 3 на language. Приемам, че ако може да пише, то е като че сега учи буквите.

Потребителски аватар
Yago

Мнение от Yago » чет май 27, 2010 1:20 pm

Твърде строг си. Ако трябва да съдим по описанието и математиката на уменията, по-скоро е на базово равнище на четене. Т.е. може и да се затруднява от трудни думи и да чете бавно, но не срича всичко което чете.

А моят герой, предвид че по замисъл е необразован, вписва се да е и неграмотен.

Потребителски аватар
Night Wanderer
Миниън на Авис

Мнение от Night Wanderer » чет май 27, 2010 6:42 pm

Yago написа:Твърде строг си. Ако трябва да съдим по описанието и математиката на уменията, по-скоро е на базово равнище на четене. Т.е. може и да се затруднява от трудни думи и да чете бавно, но не срича всичко което чете.

А моят герой, предвид че по замисъл е необразован, вписва се да е и неграмотен.
Да, и аз така мисля. Може да си чете нормално, просто не разбира метафори, каламбури и не може да пише поезия.

Потребителски аватар
4uk4ata
Контакти:

Мнение от 4uk4ata » чет май 27, 2010 10:29 pm

Аз бях останал с впечатлението, че това беше да можеш да разбираш други езици. Е, ако трябва, Викор няма да може да чете, не е чак толкова важно за него (пък и има време да се понаучи).

Потребителски аватар
Night Wanderer
Миниън на Авис

Мнение от Night Wanderer » чет май 27, 2010 10:46 pm

То точно това е драмата с лингвистиката. За всеки нов език трябва да я вдигаш отделно. Аз затова не знам Валериански :Д

Потребителски аватар
Yago

Мнение от Yago » пет май 28, 2010 9:07 am

Списъка с бъдещи домашни правила расте. :P

Потребителски аватар
Down
Регистриран: чет ное 12, 2009 7:41 am

Мнение от Down » пет май 28, 2010 9:24 am

лол само на мен ли ми се струва или играта върви по-бавно от предвиденото?

Потребителски аватар
Xopxe

Мнение от Xopxe » съб май 29, 2010 4:44 pm

Не ти се струва( донякъде ;) ) Заетост ме налегна и двата минали дни не съм влизал във форума, а до вторник ще движа играта, но с по 1-2 мои поста на ден. Извинявам се, че точно аз бавя играта сега - shit happens.

Казвайте ако след влизането на ловджията пак няманищо да правите докато си замине напознатия и придвижвам.

Отговори

Върни се в “Песента на Зимата”