Форумната платформа беше обновена на версия phpbb 3.2. За повече информация моля посетете следната тема

[DnD] Относно CR за гадините ...

Какво са ролевите игри? Как се играе? Как се играе добре? Как се води добре? Защо се прави така, а не иначе? И какво мислите за... Ето само част от въпросите, които рано или късно сполетяват всеки ролеви фен. Тук е мястото за всякакви ролеви теми, били те обвързани с конкретна система или не.
Потребителски аватар
TaBuPeH
Регистриран: вт сеп 03, 2002 9:14 pm
Контакти:

[DnD] Относно CR за гадините ...

Мнение от TaBuPeH » вт фев 25, 2003 9:33 pm

Значи, принципно аз давам опит на играчите не по таблицата за CR дадена в ДМГ щото не мога да я разбера тази таблица. Да кажем имаш една група от 4 Героя левел 6 всеки, които се бият срещу 6 гадини левел 8 всяка. Коя графа трябва да гледам в случая за да разбера колко XP взимат геройчетата в случай че успешно убият гадините?
Searching for RPG ...
Search failed

Потребителски аватар
CTAHuMuP
Self-righteous
Регистриран: нед фев 17, 2002 8:33 pm

Мнение от CTAHuMuP » вт фев 25, 2003 10:12 pm

Хм, Табупех, коя таблица си гледал? Тази на 101ва страница или другата, на 166та? Питам, защото хасъл таблицата е на 166та, онази на 101ва страница е за определяне трудността на дадена битка, не за даване на опит. Освен това според мен таблицата на 166та си е мега проста :).

Първо определяш средното ниво на групата, в твоя пример е 6. После за всяко от чудовищата гледаш колко опит дава в зависимост от нивото на групата. После събираш опита за всяко от чудовищата и делиш сумата на броя на играчите.

Тъй, Гадина осмо ниво дава 3600 опит на група от шесто ниво. Шест гадини дават общо 21600 опит. Делим го на 4 за да получим какво взима всеки от играчите и виждаме, че всеки ще глътне по 5400. Толкова.

И само между другото 6 гадини осмо ниво ще направят четири играча 6то ниво да си говорят сами :).
Какво е това уклон, накъде клони и като клони, пада ли?
За разлика от отмъщението, наредбата е ястие, което се сервира най-добре горещо.

Потребителски аватар
Аквариус
->_{_%_}["->_{_%%_}[%p]"]
Регистриран: нед дек 23, 2001 9:43 pm

Мнение от Аквариус » ср фев 26, 2003 12:32 am

Имам нещо вярно в метода на Станимир, но не успя да го уцели. Всъщност, се прави нещо по-различно.

Нямам книги под ръка, за това ще си играя с напълно произволни числа.

Имаме група от трима герои, двама 5то ниво, и един четвърто. Битката е с CR (EL) 5. Experience-а за CR 5 от герои 5то ниво е 1,500 (примерно). Experience-а за CR 5 от герои 4то ниво е 2,100.

Героите 5то ниво получават толкова опит, колкото имат по таблицата, делено на броя участници в групата, т.е. 1500 / 3 = 500 опит. От друга страна, героя от четвърто ниво ще получи 2100 / 3 = 700 опит, понеже за него това е по-трудна битка. Малък, но важен детайл :)

Искам да отбележа още нещо. Тази таблица е доста абстрактна. Ако използваш гадинките от Monster Manual-а, и не те мързи да смяташ, всичко ще се навърже страхотно точно. Но в повечето случаи, те съветвам да се придържаш най-общо към този метод, но не и да го следваш сляпо :)

Потребителски аватар
CTAHuMuP
Self-righteous

Мнение от CTAHuMuP » ср фев 26, 2003 9:07 am

Аквариусе, първо, по-горе ставаше дума за 4 героя еднакво(шесто) ниво, т.е. метода си ми е абсолютно точен за конкретния пример и смея да твърдя, че съм го нацелил. Второ, намери и ми покажи къде точно го пише това, че опита се определя конкретно за всеки герой, защото нееднократно съм го търсил по книгите, и да ти кажа, и в ПХБ, и в ДМГ е записано само, че опита се определя от средното ниво на групата и после се разделя по равно между играчите.

И трето, когато твърдиш, че някой си не е нацелил нещо, няма да е зле да имаш някакви книги под ръка, за да го докажеш, а не да разчиташ на авторитет!
За разлика от отмъщението, наредбата е ястие, което се сервира най-добре горещо.

Потребителски аватар
DeepBlue
Grandinquisitor
Регистриран: вт юни 18, 2002 7:42 pm
Контакти:

Мнение от DeepBlue » ср фев 26, 2003 11:15 am

И двамата сте прави и и двамата грешите. В ДМГ си пише че опит асе изчисляванабазата на средното ниво на групата, но пък никъде не пише, че се разпредля поравно в нея, а само че се рзпределя между всички които са започнали схватката. Т.е. Аквариус примера които си дал е грешен по начина на изчисляването - ще получат общо само 1500, но тогава можеш дадеш на оня от 4-то ниво примерно 600 точки, а на другите двама по 450. Е това е ако искаш да спазваш разликите в нивата между тях.
За подробности страници 165-166 от ДМГ ;).

Потребителски аватар
CTAHuMuP
Self-righteous

Мнение от CTAHuMuP » ср фев 26, 2003 11:30 am

Хм, да, възможно е да не е записано, че се разпределя по равно, но това е най-разумния подход, иначе биваш псуван от играчите. Ако групата е с герои от различно ниво, които се бият с гад, който е нормален за средното ниво на групата, не е честно да се каже, че на тези с ниските нива им е било по-трудно и трябва да глътнат повече опит, защото все пак са им помагали типчета с нива, по-високи от техните.

Освен това не мисля, че трябва опита след битка да се определя по някакъв субективен начин, а не по равно между играчите. Ако играча е участвал в битката, ако ще и само една магия да е пуснал или само една стрела да е изстрелял, то той трябва да вземе опит колкото останалите. В противен случай ще стане както на Dungeon siege - помните как там герой, който се занимава само със защитни магии, трупа опит адски мега бавно.

И не на последно място
deepblue написа:И двамата сте прави и и двамата грешите.
Не ми трябва аз да съм прав, стига ми, че Аквариус греши!

Потребителски аватар
Аквариус

Мнение от Аквариус » ср фев 26, 2003 12:59 pm

Напротив, не греша :). В момента не съм на линия, (нямам книгите) и не мога да разровя де съм го чел, но съм абсолютно сигурен че е така.

DeepBlue, не греша. Общия брой точки опит които се дават не е 1,500, а е CR by character level/characters in the group. Мисля че си спомням къде точно беше разяснено - Forgotten Realms Campaign Setting, часта с level adjustment-а, и какво да правим. Преди Пловдив пак да се изреже така, моля да го прочете :)

И да... когато имаш разлика в нивата на групата, е много по-добре да използаваш моя метод, защото тези които са изостанали имат възможност да навакасат, пък и да не казвам че е по-реалистично.

Потребителски аватар
CTAHuMuP
Self-righteous

Мнение от CTAHuMuP » ср фев 26, 2003 1:44 pm

FRCS не съм я чел, следователно не мога да знам какво пише там за разпределянето на опита :). Придържам се към това, което е записано в трите основни книги. Но ако опита се разпределя по описания от г-н Кънев метод, какво ще правим в следния случай: Един герой 4то ниво и трима 14то се бият с и убиват гадинче с рейтинг 12. На група от 14то ниво, това гадче дава 2100 опит, следователно всеки от 14ките ще вземе по (2100/4)=525 точки опит. Отиваме да видим колко ще даде на пича, който е на 4то ниво и с изненада установяваме, че гадина 12то ниво не дава опит на група от 4то ниво! Баси майката, как е възможно това? Ми така е в таблицата на 166та страница, кво да правим ся? Там е записано също така и, че ако група от 4то ниво успее да претрепе гадче с рейтинг 12, това значи, че става нещо странно и Водещият трябва да се замисли за раздаване на други награди, не просто даване на опит. И кво стана ся, по метода на Аквата? Трите 14ки, които са си скъсали гъзъ, за да убият гада, взимат по 525 опит, а леймъра, който е висял край тях и е блъскал чикии, взима нещо мазно, което няма измерения в опит, щото върти минети на една от 14ките и той го мъкне със себе си и колегите в битки.

Бахти реализма :).

Потребителски аватар
CTAHuMuP
Self-righteous

Мнение от CTAHuMuP » ср фев 26, 2003 2:20 pm

Още по-реалистично е, обаче, със следната група - един герой на 20то ниво и един 4то, които убиват гадче с рейтинг 12. На 20ката опит не му се полага, щото гадчето е прекалено слабо за него. На 4ката опит не му се полага, щото гадчето е прекалено силно за него. И кво стана ся? Убита със зор гадина има, опит - няма, хахаха. Яжте кура, момчета.

Потребителски аватар
DeepBlue
Grandinquisitor
Контакти:

Мнение от DeepBlue » ср фев 26, 2003 2:56 pm

Аква прочети 165-166 стр на ДМГ! Там си го пише точно и ясно че първоначално се изчислява среното ниво на групата и тогава се гледа кви точки опит се дават! НИКЪДЕ там не пише, че се гледа за всеки играч. Иначе съм напълно съгласен със Станимир че не би било много честно да се раздава повече опит на по-слабия щото бил по-слаб, макар че ако е извършеил нещо гениално и си ги е заслужил може да ги получи, но отделно от тези за битката. Иначе не съм погледанл ко точно пише в ФРЦС, но довечера ще го погледна.

Потребителски аватар
CTAHuMuP
Self-righteous

Мнение от CTAHuMuP » ср фев 26, 2003 3:16 pm

Мислите, че е невъзможно за един ден персонажът ви, който е пето ниво, да стане десето? Възможно е, при това - съвсем реалистично! Всичко, което трябва да направите, е да намерите един изрод 20то ниво, който да ви преведе през 6 битки, всяка с една гадинка с рейтинг 12. Тъй, в началото персонажа ви, пресен-пресен, има 10000 опит. Нека проследим развитието му с табличка, за всяка битка съм записал с колко опит почва, в скобички е нивото на персонажа преди битката, колко опит получава след битката с гадчето с рейтинг 12, и с колко опит става, като пак в скобички е нивото:

Код: Избери всички

1 битка: 10000 (5) + 9000 --> 19000 (6)
2 битка: 19000 (6) + 7200 --> 26200 (7)
3 битка: 26200 (7) + 6300 --> 32500 (8)
4 битка: 32500 (8) + 4800 --> 37300 (9)
5 битка: 37300 (9) + 4050 --> 41350 (9)
6 битка: 41350 (9) + 4050 --> 45400 (10)
И така, само след 6 битки, в които от вашият герой не се иска нищо, освен да стои на 50 метра зад борещите се и да вика "Аааайде наш'те!", и от време на време да изстрелва по някоя стрела, той е вече десето ниво! Само за един ден, дами и господа, даже за няколко часа! Ако поръчате сега, получавате и безплатни инструкции как за седмица да подготвите тълпа селяни до ниво, на което да могат да победят Тараскът!

Потребителски аватар
CTAHuMuP
Self-righteous

Мнение от CTAHuMuP » ср фев 26, 2003 8:54 pm

D&D3 FRCS написа:When making a standard XP reward, use the procedure outlined below. This differs from the Dungeon Master's Guide in that it tends not to reward powerful characters adventuring with weak parties, since the party level is not averaged before determining experience awards.
Държа да се отбележи, че изрично е указано, че тази процедура се различава от стандартната, описана в ДМГ. Продължавам да не виждам смисъл в нея, но говорих и с Ангер, и той каза, че когато нивата се различават с малко и не е възможно да се сметне средното ниво на групата, е идейно да се ползва варианта на Забравените Царства. Например двама 5то ниво и един 4то - трудно може да се определи ясно средно ниво на групата.

Обаче, когато нивата се различават с много и има приблизителен начин да се определи средното ниво, тогава е по-добре да се ползва метода в ДМГ, според Ангер. Замислете се - нека имаме един герой 6то ниво, ще го наречем Сульо, който си джитка с група от още трима герои на по 4то ниво. Срещат гадче с рейтинг 6. На Сульо ще му е по-трудно да убие това гадче, отколкото ако беше с група от още трима на по 6то ниво, но въпреки това взима същия опит, който би взел, ако другите трима бяха на по 6то ниво!

От друга страна, на другите трима ще им е по-лесно да убият гадчето, отколкото ако всички бяха на по четвърто ниво, но взимат същото количество опит, което биха взели, ако наистина всички бяха на 4то ниво!

Другото тъпо е, че Сульо винаги взима толкова опит, колкото дава съответната гадина за група от 6то ниво, независимо с какви придружители се движи. Следователно, при доста трудното убиване на гадинката с групата играчи от 4то ниво, той взима толкова опит, колкото би взел, ако я бяха смачкали с трима герои по на 10то ниво. Първия път е много трудно, втория път - много лесно, но Сульо винаги взима едно и също количество опит.

Общо взето тази система адски много набутва героите от високо ниво и не виждам къде точно е реализма - полагаш повече труд, а взимаш по-малко опит.

Но в крайна сметка не можах да наеба Аквариуса - въпреки, че изказването му кое е лесно или трудно беше доста неподготвено, се оказа, че и двамата сме прави, и двете системи са валидни и е въпрос на вкус да избереш коя ще ползваш.

Потребителски аватар
DeepBlue
Grandinquisitor
Контакти:

Мнение от DeepBlue » ср фев 26, 2003 9:04 pm

:spam:
As I said :
И двамата сте прави и и двамата грешите.

Потребителски аватар
Аквариус

Мнение от Аквариус » ср фев 26, 2003 11:24 pm

Съжалявам, TaBuPeH, но заключвам темата ти с цел да се въздържа от гневен отговор. :)

Заключена

Върни се в “Настолни Ролеви Игри”