Форумната платформа беше обновена на версия phpbb 3.2. За повече информация моля посетете следната тема

Интересна статия във вестник "Капитал"

Форум, предназначен за всякакви свързани и несвързани с ролевите игри теми - можете да обсъждате всичко в рамките на правилата на форума.
Потребителски аватар
Bundyo
Регистриран: вт юли 29, 2003 3:36 am

Мнение от Bundyo » ср май 12, 2004 10:44 pm

btw, Ари чистито на сайта - неска ви напраиха дубра риклама у вестника :)))) Се така да я давате, ся и нови мембъри и тва унува... Да ни ва закрий никой никогаж... Успех! :))

Потребителски аватар
xsmind
Студио Х
Регистриран: чет май 02, 2002 11:44 pm
Контакти:

Мнение от xsmind » чет май 13, 2004 9:52 am

Я обясни малко, кой вестник??

Потребителски аватар
Bundyo
Регистриран: вт юли 29, 2003 3:36 am

Мнение от Bundyo » чет май 13, 2004 3:59 pm

В Капитал мисля беше... Аз обаче го видях през IT in the Press на CNSYS, така ако искаш виж на сайта им, мисля си пазят старите броеве...

Намерих го...
http://www.capital.bg/show/index.php?br ... rubr=light

Потребителски аватар
Yago
Регистриран: вт дек 25, 2001 6:54 pm

Мнение от Yago » пет май 14, 2004 8:18 am

Христов, Дамян.
Браво на човека. Клуб може и да не дочакаме, но поне здраво пипа там където му е специалността.
ум колкото на замажан синигер

Потребителски аватар
xsmind
Студио Х
Контакти:

Мнение от xsmind » пет май 14, 2004 11:00 am

След първоначалната еуфория от факта, че има статия за ролеви игри на доста видно място, зачетох по-внимателно статията.
В България вече излезе първата преведена ролева система, наречена “Здрач над Ендивал”
Странно, откъде ли са превеждали Ендивалци? Озадачаващо?
По-нататък статията се превръща в една реклама на rpgbg и wizards, без да се чувствам обиден от факта че не е споменато за rpg-rebellion, смятам че неспоменаването на Сивостен си е обида към екипа създал Ендивал, пък бил той и "преведен".
Най-популярната игра от този тип на Запад се казва Dungeons & Dragons.
Определението "Запад" едва ли спада към добрия журналистически тон, убеден съм че в САЩ DnD е най-популярната система, не мога да кажа със сигурност за Европейските страни намиращи се на запад от България. Интересно е защо няма нито дума за една голяма страна, която се намира на североизток, в която също се играят ролеви игри.
Това отново потвърждава тезата ми за реклама на DnD, дори не на Wizards, защото линка води директно към Dungeons and Dragons секцията на сайта им, а не към самия сайт на който могат да се намерят и други добре разработени ролеви светове.
Като основен недостатък на статията е премълчаването на цялата Вампирска вселена, която в момента е доста популярна "на Запад" съдейки по поредицата филми по темата излизащи напоследък. За справка филмът по ДнД според повечето хора, които съм питал е пълен провал, за разлика от Вампирските филми(например Underworld).
Ако целта на статията е да привлече нови играчи към хобито ролеви игри, то моето мнение е, че не я постига. Особено думите:
Всички, които си падат по идеята за подобен тип забавление, могат да посетят http://www.rpgbg.net/
Честно казано звучат, като смотан invite в IRC канал:
[00:00:00]GotinPi4:Koito iska gotini pi4ki elate v kanal #sex_on_the_beach!!!!
Наистина похвално, че има статия, но защо е точно такава?

Потребителски аватар
Yann Gamgee
Регистриран: ср мар 26, 2003 12:45 pm
Контакти:

Аз съм виновникът за статията...

Мнение от Yann Gamgee » пет май 14, 2004 3:09 pm

Здравейте,

Значи моя милост (Yann Gamgee) е виновникът за тази статия.

Преди всичко искам да се извиня на Ендивалци, за думата "преведена" пред тяхната книга, но истината е, че това е по вина на моя редактор Момчил Милев, който преработи основно статията. Не казвам, че повечето от нещата, които съм написал, са променени, но поне за тоя пасаж нямам вина - в оргиналния фаил тази дума ("преведена") НЕ съществува.

Колкото до това, че не съм писал за Ребелиона, не се сърдете, но нарочно съм го пропуснал. Имайте предвид, че аудиторията на вест. Капитал не чете фентъзи и не играе Ролеви игри, за да я затрупам с информация де що има ролеви игри и в нета. По тая логика да пиша и за сайта на A-Team. Няма да стане. Иначе се спрях конкретно на сайта на Акуарима, защото там има една рубрика, наречена "Първи стъпки", която си обяснява на прост език кво аджаба са Ролевите игри.

Също така съм писал и за форума, мисля, че това е много важно. Идеята е, ако някой се зариби да има къде да отиде. Дал съм дори линк към Ролевата директория. Иначе за Д&Д, нямаше как да го избегна - той е най-популярната система и самото име си е яка зарибявка за новака. Но съм писал и за Ендивал, все пак. За "Сивостен" не съм писал нищо, защото аз самият не съм ходил на този сайт. Съжалявам.

Благодаря за вниманието и Бог да пази зара!

ПС: Купете си новия брой на Пи Си Мания, където аз заедно с колегата Орлин Широв сме писали и за РПГБГ.НЕТ и за Ребелиона, макар повече за първото по лесно обясними причини.
Посетете и разгледайте новия и обновен сайт за Книги-Игри, при това вече с домейн ".bg"!

http://knigi-igri.bg/

Вижте и Facebook страницата ни, която носи името: "Книги-Игри.НЕТ - Приключение е да си спомниш!"

Потребителски аватар
Yann Gamgee
Регистриран: ср мар 26, 2003 12:45 pm
Контакти:

Мнение от Yann Gamgee » пет май 14, 2004 3:24 pm

[от CTAHuMuP: Мнението беше изтрито, защото беше заяждане с друг потребител на форумите.]
Посетете и разгледайте новия и обновен сайт за Книги-Игри, при това вече с домейн ".bg"!

http://knigi-igri.bg/

Вижте и Facebook страницата ни, която носи името: "Книги-Игри.НЕТ - Приключение е да си спомниш!"

Потребителски аватар
херцог Авис
Форумно Зло
Регистриран: нед фев 16, 2003 1:10 am
Контакти:

Мнение от херцог Авис » пет май 14, 2004 4:31 pm

Яне, никой не ти се сърди ;) Твоя си е работа за какво ще пишеш ;) В крайна сметка никой не те е наемал за щатет пропагандатор ;) Иначе радвам се че ролевите игри намират мястото си и на страниците на централния печат. Дали е ДнД или не, дали е РПГБГ или Ребелиона.....това са незначителни подробности ;) Важното е хората да открият за себе си един нов и увликателен свят . този на ролевите игри ;)

Аз винаги съм 100% за популяризация, независимо от кого и под чий флаг ;)

Потребителски аватар
Daggerstab
Регистриран: съб яну 19, 2002 12:49 pm
Контакти:

Мнение от Daggerstab » пет май 14, 2004 4:43 pm

Не се и учудвам, че именно редактора е оклепал нещата - толкова за вярата на хората, че и в България може да се създаде нещо. :roll:
Ексес, не се възмущавай - това е цената да бъдеш в опозиция ;-) Бързичко поправете пропуска, за да нямат предлог да ви подминат следващия път. ;-)
Не знам за PC Mania, погледнах сайта и там нямаше нищо подобно. Е, те невинаги качват всички статии. Може би става дума за все още неизлязъл брой?
Иначе статията ще си я прибера в архива - събирам отзиви за ролевите игри в медиите. Защо си нямаме и подобен раздел на сайта? Фактически подобни функции се изпълняват от "Първи стъпки", но специален раздел си нямаме. Все някъде трябва да прибираме и евентуалните отрицателни отзиви. (Аз поне си мисля че ще има такива... особено щом ни подуши Църквата... :twisted: )
Daggerstab. Скромно ламе.
Списъкът на българските ролеви проекти... (отдавна неподдържан)

Потребителски аватар
xsmind
Студио Х
Контакти:

Мнение от xsmind » пет май 14, 2004 7:29 pm

без да се чувствам обиден от факта че не е споменато за rpg-rebellion
Много ясно съм написал, че не се чувствам обиден, нито дори засегнат(добавям сега) от неспоменаването на ребелион. Това за неразбралите, Камата, и за теб :)

Не открих отговор на основната критика, че няма нищо зарибяващо всъщност, няма за Вампирлъка, който на мен лично ми е изключително неприятен, но както вече споменах изглежда е доста нашумял напоследък, главно заради филмите излизащи по темата.

P.S. Чак сега го разконспирирах Daggerstab, той всъщност е Христо Стоичков, от Камата нал' са сещати :lol:

Потребителски аватар
CONAN
Варварин
Регистриран: пон яну 27, 2003 7:21 pm
Контакти:

Мнение от CONAN » съб май 15, 2004 3:10 pm

Бах я някой копи-пейст или нещо такова че като кликна линка ми пише, че за да се чете статията се изисква абонамент.
The past is a rudder to guide us, not an anchor to hold us back.

Отговори

Върни се в “Общи Приказки”