Форумната платформа беше обновена на версия phpbb 3.2. За повече информация моля посетете следната тема

[Пролог - Пьетер] Пътят към Рекенмарк

Модератор: CTAHuMuP

Потребителски аватар
CTAHuMuP
Self-righteous
Регистриран: нед фев 17, 2002 8:33 pm

[Пролог - Пьетер] Пътят към Рекенмарк

Мнение от CTAHuMuP » вт сеп 15, 2009 1:28 pm

Шерифът и хората му явно нямаха бърза работа, яздеха спокойно и мълчаливо, и по пътя към Рекенмарк се отбиха още в няколко селца, за да се убедят, че всичко е спокойно и хората са наред. Изслушаха какви ли не оплаквания, от "Ханс ми краде петела!" до "Видях феи в гората, искаха да ме отвлекат!", уталожиха страховете на селяните доколкото можаха и си записаха по-солидните следи, които можеше и да доведат до истинско престъпление или опасност за реда.
По някое време между две спирки на разговорливия Пьетер му омръзна да язди между шест мълчащи като пънове бронирани стражи и се зачуди дали да не удари два лафа с някой от тях...
[sblock]Първи язди сър Конрад, зад него са младите редници с копията, които трябваше да арестуват Пьетер, известни по фамилия като Мюлер и Вагнер, а в ариергарда яздят арбалетчиците - около четиридесет годишен мъж и две жени на близка до неговата възраст, чиито имена Пьетер не знае.[/sblock]
Какво е това уклон, накъде клони и като клони, пада ли?
За разлика от отмъщението, наредбата е ястие, което се сервира най-добре горещо.

Потребителски аватар
херцог Авис
Форумно Зло
Регистриран: нед фев 16, 2003 1:10 am
Контакти:

Re: [Пролог - Пьетер] Пътят към Рекенмарк

Мнение от херцог Авис » вт сеп 15, 2009 1:42 pm

- Господа, и естествено многоуважавани прелестни дами, започвам да изпитвам дълбоко уважение към Вашата професия. Това да обикальте с дни, месеци и години по до болка познати села, да изслюшвате до втръсване еднакви оплаквания на дребнавия еснаф, да гоните едни и същи дребни мошеници из провинциалните шубраци. Как въобще намирате сили за това? Това според мен е прекалено голяма саможертва за един простосмъртен! И едновремено с това тази велика саможертва от Ваша страна е така пренебрегвана от поетите и летописците, насочили своите слъзливи погледи към тъпи повтарящи се мелодрами за влюбени доблестни рицари сражаващи се с измислени изчадия ... Това е просто несправедливо, господа .... и естествено многоуважавани прелестни дами.

Потребителски аватар
CTAHuMuP
Self-righteous

Мнение от CTAHuMuP » вт сеп 15, 2009 4:44 pm

В първите няколко секунди след думите на Пьетер тишината в конвоя продължи, но вече беше леко неловка. Половин минута по-късно сър Конрад избоботи без да се обръща:
- Имате позволение да разговаряте със заподозрения, нека бъдем любезни, но и твърди, както ни учи уставът. А ако някой изтръгне самопризнание, ще го повиша в сержант!
Малко след това русолявият Мюлер с пухкави розови бузки, които Пьетер едва се удържа да не нащипе, когато му слагаше противо-магическата огърлица, забави ход и се изравни с магьосника.
- Не е нужно да пеят песни за нас. Обикновената благодарност на спасените от нас хора ни стига, за да се чувстваме добре, и е много по-искрена и важна за нас от което и да е стихче.
- Браво, Мюлер, като по учебник - чу се от едната от жените отзад. - Ще видим дали ще мислиш така след десет години в службата.
- Да, точно така ще мисля и след двадесет години - отвърна момчето с убедеността, характерна за младостта.
За разлика от отмъщението, наредбата е ястие, което се сервира най-добре горещо.

Потребителски аватар
херцог Авис
Форумно Зло
Регистриран: нед фев 16, 2003 1:10 am
Контакти:

Мнение от херцог Авис » вт сеп 15, 2009 4:54 pm

- Учебници. Познато зло. "В тях има всичко" така ни казваха даскалите в академията. Ама не е така. Например във вашите учебници сигурно пише как да откриете убиеца и да го хванете и да го отведене, ама пише ли защо убиецът убива. Ето, сър Конрад, бе така любезен да да упомене, че ако изтръгнете самопризнание от мен , ще ви повиши. А съм сигурен, че подобно нещо според Вашите учебници се квалифицира като съзнателно поощтряване на служещ да поведе делото в конкретна посока, която може да не е обективна. Например ако аз самопризная че не съм виновен в убийството на онзи нещастен човечец, ще получи ли някой от вас сержантско звание. Ето такива неща пиши ли в учебниците ви? Не, учебниците са зло. Те не ти дават знание, те мислят вместо теб. Превръщат хората в безчувствени роби на обстоятелствата. Учебника не вижда разлика между човек който краде за удоволствие и човек който краде за да нахрани семейството си. Учебника ти казва, за кражбата се полага затвор. Не го интерисува , че като затвори крадеца обрича на гладна смърт семейството му. Виждал съм доста такова правосъдие по учебник в Шарн. Аде например кажете ми, ако предположим, само ако предположим, че аз наистина съм убил онзи човечец. какво пише в учебниците - ала бала мотиви, оръдие на престъплението, пострадал. Какво имате вие - нито мотиви, нито оръдие, а като гледам и пострадалия вече го нямате ... А аз всъщност дори се държах с тях мило и дори ги каних да ги почерпя вечеря .... Учебници ... Зло са те.

Потребителски аватар
CTAHuMuP
Self-righteous

Мнение от CTAHuMuP » вт сеп 15, 2009 5:18 pm

В такива и други реторики и полемики продължи пътят към Рекенмарк и за два часа сър Конрад научи за петимата си подчинени повече, отколкото за две години работа с тях. Накрая всеки от седмината имаше над какво да мисли и да подъвче, като това май важеше в най-голяма степен за Пьетер, който беше затворен в тъмницата в щаба на БОР и между него и свободата стояха решетки, дебели три пръста, чисто нова ключалка и петнадесет тежковъоръжени стражи, предвождани от два маготвореца.

Заключена

Върни се в “Нова надежда”