Форумната платформа беше обновена на версия phpbb 3.2. За повече информация моля посетете следната тема

Open RPG Day през Март/Април - интерес?

Какво са ролевите игри? Как се играе? Как се играе добре? Как се води добре? Защо се прави така, а не иначе? И какво мислите за... Ето само част от въпросите, които рано или късно сполетяват всеки ролеви фен. Тук е мястото за всякакви ролеви теми, били те обвързани с конкретна система или не.
Потребителски аватар
4uk4ata
Регистриран: ср авг 13, 2008 3:01 am
Контакти:

Open RPG Day през Март/Април - интерес?

Мнение от 4uk4ata » пет фев 13, 2015 3:23 pm

Здравейте мили съфорумници и съфорумнички, знам че е рано и сега е време за хубави, богоугодни дейности свързани с различни светии (най-вече Св. Трифон), но бих искал да попитам колко от вас проявяват интерес към следващия ден на ролевите игри, който ще се състои през март или април, и дали бихте опитали да водите по нещо. Засега теоретично обмислям възможността да има обща тема или ера - примерно 20те и 30те години на 20ти век, но ако имате други идеи, които биха могли да обединят различни системи и видове игра или просто ви се води нещо друго, давайте смело :) .
Жрец на всевишната и всемилостива Копърка. Нека се слави името й и множат чадата й, за радост и закрила на човешкия род.

Потребителски аватар
Gallean
Регистриран: чет юни 09, 2005 9:05 pm

Re: Open RPG Day през Март/Април - интерес?

Мнение от Gallean » съб фев 14, 2015 7:37 am

На мен ми се води на тема: "Come with me if you want to live!", "I'll be back" и "Hasta la vista, baby".
Или пък по обсадата на Ла Рошел, по време на френските религиозни войни. Едно от двете :)

Потребителски аватар
xmaster
Регистриран: съб яну 19, 2002 11:50 am

Мнение от xmaster » съб мар 07, 2015 10:54 am

Има интерес. :)

TTD
Регистриран: нед ное 23, 2008 6:33 pm

Мнение от TTD » вт мар 10, 2015 10:45 pm

Честно казано, не виждам смисъла защо продължават да се провеждат подобни мероприятия при положение, че social awareness-a на средностатистическия българин към ролевите игри все още гравитира около нулата.

Ходил съм на няколко Open RPG дни и на този етап виждам все едно и също - събират се няколко души от "старата гвардия", евентуално влачещи другарче със себе си, евентуално "примамили" някой заблуден човечец от тангентни на хобито социални страти и... правят "събитие". Зарибен играч от Open RPG досега не съм видял. :roll:

За да може такива инициативи да са успешни, първо трябва да има необходимата критична маса от хора, които са потенциално заинтересувани. А за да има потенциално заинтересувани, първо трябва да се разширят хоризонтите и възприятията на съответните целеви групи. В крайна сметка ролевите игри са за ерудирани и широкоскроени хора, а не тесногръди консерви или ниско образовани идиоти.

tl;dr
В една от предишните теми някой беше споменал да се използват повече "gateway drugs". Подкрепям този съвет. Може да не ви харесва (знам, че на мен не ми), но ще получите далеч по-голяма потенциална аудитория, ако спретнете един one-shot по "Игра на тронове", отколкото ако направите приключение за някакви си там френски религиозни войни or whatever.

Потребителски аватар
4uk4ata
Контакти:

Мнение от 4uk4ata » вт мар 10, 2015 11:07 pm

Хм, според мен има зарибени хора, но ефекта е трудно да се измери ако не се поддържа връзката с тях. Донякъде се прави и за тестване на нови системи , което според мен също не е лошо.

А иначе ако някой е навит да прави one-shot по SIFRP, особено през април определено няма да го/я върна.
Жрец на всевишната и всемилостива Копърка. Нека се слави името й и множат чадата й, за радост и закрила на човешкия род.

Потребителски аватар
Ambartanen
Регистриран: чет авг 14, 2003 11:03 pm

Мнение от Ambartanen » ср мар 11, 2015 12:45 pm

Ами то на SIFRPG най-отличаващите черти са създаването и контролирането на блародния дом, което за нещастие няма как да се ползва смислено в една сесия. Иначе аз бих се появил на такова събитие и мога да водя нещо ако още се търсят хора. Има ли избрана дата вече?

Потребителски аватар
Gallean

Мнение от Gallean » чет мар 12, 2015 12:02 pm

TTD- да вземеш да прочетеш каквото си написал и да си извадиш сам логическите грешки и парадокси?

Специално пък Терминатор е по-популярен от колкото Игра на тронове може да стане :)

TTD
Регистриран: нед ное 23, 2008 6:33 pm

Мнение от TTD » чет мар 12, 2015 9:51 pm

4uk4ata написа:Хм, според мен има зарибени хора, но ефекта е трудно да се измери ако не се поддържа връзката с тях. Донякъде се прави и за тестване на нови системи , което според мен също не е лошо.
Нямам нищо против тестването на системи. Тезата ми е срещу използването на малко популярни и нишови сетинги/хронотопи. Проблемът при тях е, че трудно е да се използват за популяризация.

Една проста, но ефективна психологическа техника е да дадеш на новака нещо познато, за което да се залови и да го ползва за асоциативна връзка с новото. Човек много по-лесно ще схване идеята "Ти си част от екипажа на Ентърпрайз и трябва да спасиш капитан Кърк, който е изчезнал по време на мисия", отколкото "Ти си леко застаряващ мошеник в Лос Анджелес през 30-те на XX век, отказал се от занаята и ходещ на риболов през уикендите, когато на кея внезапно костюмар с федора ти отправя енигматично предложение. Какво правиш?"

Втория вариант съм го опитвал няколко пъти (докато бях нахъсан новак-Водещ с големи идеи) сред "жълтурчета" в хобито и обикновено следва тотал блокаж. Говоря от опит.
Gallean написа:TTD- да вземеш да прочетеш каквото си написал и да си извадиш сам логическите грешки и парадокси?

Специално пък Терминатор е по-популярен от колкото Игра на тронове може да стане :)
А я да вземеш ти да ги извадиш, че аз още не съм овладял умението от нищо да правя нещо.

Специално за Терминатор - сетинга може и да е по-популярен от "Игра на тронове", обаче има ли изобщо някакъв фоклор (lore) отвъд самите филми? Или предлагаш просто да направиш railroad приключение, използващо за сюжет някоя част от трилогията?
Впрочем, като цитираш one-liners от ролята на Шварценегер, не става ясно какво имаш предвид. Аз лично го схванах като мерак да водиш някое random екшън/киберпънк приключение. Може би следващия път ще си по-ясен преди да ме заядеш, хм?

Потребителски аватар
Gallean

Мнение от Gallean » пет мар 13, 2015 10:34 am

Освен филми и сериал, има десетки различни комиски посветени изцяло на него и много други с референси (като пример Хищник срещу Пришълец срещу Терминатор- което учудващо- не бе боза :)). Пък и дори да бяха само филмите, аз нямам ли достатъчно фантазия за да не правя "рейлроуд" приключение? И даже не е трилогия, в името на Тценч...

Потребителски аватар
xmaster

Мнение от xmaster » съб мар 14, 2015 10:20 am

Критична маса не се създава от само себе си, за съжаление.

Потребителски аватар
4uk4ata
Контакти:

Мнение от 4uk4ata » съб мар 21, 2015 2:12 am

Събитието ще е на 18ти април в "Трите Трола," фейсбук евента е тук. Надявам се да се видим!

Потребителски аватар
Yago
Регистриран: вт дек 25, 2001 6:54 pm

Мнение от Yago » пон мар 23, 2015 5:34 pm

Нещо конкретно има ли предвидено за събитието?
ум колкото на замажан синигер

Потребителски аватар
4uk4ata
Контакти:

Мнение от 4uk4ata » пон мар 30, 2015 2:57 pm

Засега програмата е отворена. Аз мисля да пробвам някоя от Ктулу системите, вероятно Call of 6Е или Trail of Cthulhu.

Потребителски аватар
Gallean

Мнение от Gallean » пон мар 30, 2015 5:54 pm

Call of Cthulhu 6 edition?- You should know better!

Потребителски аватар
4uk4ata
Контакти:

Мнение от 4uk4ata » вт мар 31, 2015 12:47 pm

Седми го нямам, а и съм имал доста приятни игри въпреки проблемите на системите.

Потребителски аватар
4uk4ata
Контакти:

Мнение от 4uk4ata » пет апр 10, 2015 1:02 am

Да напомня - събитието е другата събота в клуб "Трите Трола" на ул. Оборище 80.

Надявам се да се видим с някои от тях, особено ако ви се води - но и да не ви се, пак сте добре дошли!

Потребителски аватар
Yann Gamgee
Регистриран: ср мар 26, 2003 12:45 pm
Контакти:

Мнение от Yann Gamgee » съб апр 11, 2015 7:01 pm

вие сте луди

никога няма да зарибите нови хора нито на френска революция, нито на терминатор, нито ктхулу

трябва ви нещо голямо и разпозваемо, няма да кажа днд, но за по-яко не се сещам

иначе ще си цъкате само водещите, а всички случайни загубеняци ще измрат от скука

успех!
Посетете и разгледайте новия и обновен сайт за Книги-Игри, при това вече с домейн ".bg"!

http://knigi-igri.bg/

Вижте и Facebook страницата ни, която носи името: "Книги-Игри.НЕТ - Приключение е да си спомниш!"

Потребителски аватар
Ambartanen
Регистриран: чет авг 14, 2003 11:03 pm

Мнение от Ambartanen » вт апр 14, 2015 11:59 am

От колко часа започва това събитие?

Потребителски аватар
Yago

Мнение от Yago » вт апр 14, 2015 12:09 pm

Yann Gamgee написа:трябва ви нещо голямо и разпозваемо, няма да кажа днд, но за по-яко не се сещам
Това име е познато само на застаряващи нърдове. Всъщност, дори и те обичайно не знаят какво е ДнД извън "това нещо което аз и моят затворен кръг от приятели играем" и представата им често се отличава от реалността.

За това че ще са предимно водещи си прав, но причината най-вероятно ще е тоталната липса на организация. Поне последният път изглеждаше да е така.

Потребителски аватар
xmaster

Мнение от xmaster » пон апр 20, 2015 10:15 pm

Беше екстра.

Потребителски аватар
Tinuviel
Регистриран: ср авг 21, 2002 10:36 pm
Контакти:

Мнение от Tinuviel » вт апр 21, 2015 10:46 am

I concur. Имаше поне 4 групи, които играеха по съвсем различни системи и жанрове. И аз бях съвсем доволна от моята.
Illegitimi non carborundum

Потребителски аватар
CONAN
Варварин
Регистриран: пон яну 27, 2003 7:21 pm
Контакти:

Мнение от CONAN » нед апр 26, 2015 6:12 pm

Снимки от събитието, някакви "meeting minutes" :D
The past is a rudder to guide us, not an anchor to hold us back.

Потребителски аватар
4uk4ata
Контакти:

Мнение от 4uk4ata » вт май 26, 2015 1:07 am

Направих 2-3, но бяха главно на маси, отрупани с листове и бира и как някакви хора се дзверят в тях. Тин, мисля че най-добрата беше от вашата маса, даваш ли да я постна?

Иначе аз водих по Trail of Cthulhu, освен това имаше игри по Only War, Shadows over Sol и Cypher на Монти Кук. Трейла и Войната мисля,че минаха доста добре, за жалост не можах да проследя какво стана с другите две, но и там май бяха доволни.

Абе tl/dr добре мина, идвай на идното!

Потребителски аватар
Gallean

Мнение от Gallean » вт май 26, 2015 6:39 am

Shadows over Sol оставя впечатление за много недоклатена система. Приключението тръгва прекрасно, но после се оказва, че има една-две (или повече) сериозни пробойни в логиката и мого бързо отлита към топлите страни на прозаичността. Всички оръжия (пистолети, револвери, брадви и тн.) на практика имаха еднакви статистики, клиширано чудовище, тн. Освен това в основата си беше всеки срещу всеки и предай другарчетата, което заради групата играчи, доведе до между персонажна "любов". И за да се доразвали настроението- имаше проблеми и въпроси по системата точно когато се избиват игровите персонажи един друг. Накрая всички бяха крайно прецакани.
С малко гаден вкус останах, и с чувството за нереализиран потенциал.

Потребителски аватар
Yago

Мнение от Yago » ср май 27, 2015 4:13 pm

Системата, наистина е безумно глупава. Това можех да ти кажа още от един поглед на персонажният лист.
Приключението също не беше идеално - това също можех да ти кажа от един поглед на персонажният лист.
Сетинга също е глупав - за това се наложи да дочакам първият комплект спомени с допълнителна информация, но пак беше сравнително явно.
Но в случаят проектираш личните си проблеми върху играта.

Завършека изглежда се хареса на останалите 75% от играчите. Не само защото беше край на мъчението, но и това игра роля.
Изображение

Потребителски аватар
Tinuviel
Регистриран: ср авг 21, 2002 10:36 pm
Контакти:

Мнение от Tinuviel » чет юни 04, 2015 12:27 am

Давай снимката от нашата маса тогава!
Illegitimi non carborundum

Потребителски аватар
4uk4ata
Контакти:

Мнение от 4uk4ata » вт юни 09, 2015 11:09 pm

Ок, заповядай:
Изображение

А ето нещо и от другата:
Изображение

Отговори

Върни се в “Настолни Ролеви Игри”