Форумната платформа беше обновена на версия phpbb 3.2. За повече информация моля посетете следната тема

[D&D5e] Basic на български

Какво са ролевите игри? Как се играе? Как се играе добре? Как се води добре? Защо се прави така, а не иначе? И какво мислите за... Ето само част от въпросите, които рано или късно сполетяват всеки ролеви фен. Тук е мястото за всякакви ролеви теми, били те обвързани с конкретна система или не.
Потребителски аватар
Shamajotsi
Регистриран: ср ное 23, 2005 12:17 pm

Re: [D&D5e] Basic на български

Мнение от Shamajotsi » пон авг 11, 2014 9:02 pm

Аз го имам стартър сета и прочетох частта с правилата, надявам се след около месец да мога да пробвам приключението, което не съм поглеждал.

Иначе май покрай излизането на всяка основна книга ще има ъпдейт. Със сигурност ще има още един поне, някъде този петък, но май и той няма да е напълно последният.
シャマジョツィ
しゃまよつぃ

Потребителски аватар
Ways
Регистриран: чет яну 24, 2002 6:51 pm

Мнение от Ways » вт авг 12, 2014 11:25 am

Darkling написа:И аз си поръчах стартър сет-а от немския Амазон, следващият уикенд ще има hands on. Доколкото разбирам, петата версия са я нарекли D&D next. A отворените правила се ъпдейтват с отворен контент на определено време ли, как ? Или тези пидиефки дето са ги пуснали, са окончателен фрий контент, без по-нататъчно добавяне на нов ?
D&D 5e по-скоро (или само D&D), Next беше начален маркетингов ход. Вече не го виждам по сайта да присъства като термин.

Отворените правила ще се ъпдейтват при излизането на основните три книги. В момента D&D Basic Rules (както им е името всъщност) са версия 0.1. Очаквам първата добавка да е следващата седмица и поне още две след MM и DMG като излезнат. След това, може би ще има още някакви/errata.
Ще почакаме - ще видим.

Потребителски аватар
Ways

Мнение от Ways » ср авг 13, 2014 2:45 pm

Update 0.2

Change log:
  • Added acid splash and poison spray spells.
  • Added noble background.
  • Added appendix containing the Forgotten Realms deities.
  • Added appendix containing descriptions of the five factions that feature in the D&D Adventurers League.
  • Legal text added to the footer to allow reproduction for personal purposes.

Потребителски аватар
Darkling
Регистриран: пет яну 30, 2004 9:37 pm
Контакти:

Мнение от Darkling » ср авг 13, 2014 8:32 pm

Aми, то аз така или иначе съм си поръчал да ми донсат книгите от Канада (роднини), 3те наведнъж, така че ъпдейтите ще са до определен момент за мен. Иначе интересното е, че 3те книги наведнъж излизат почти 40% по-евтино в долари, отколкото ако се поръчат за евро от Германия или Англия примерно.
In the end all things betray you.
Honor.Ideals.Heroism.
Allies.Comrades.Lovers.
Your eyes.Your limbs.Your heart.
And in the end,you betray yourself.

Потребителски аватар
Ways

Мнение от Ways » чет авг 14, 2014 12:28 am

Darkling написа:Иначе интересното е, че 3те книги наведнъж излизат почти 40% по-евтино в долари, отколкото ако се поръчат за евро от Германия или Англия примерно.
Мисля, че това винаги е било така.

Потребителски аватар
TheApoApostolov
Регистриран: ср авг 27, 2014 12:23 pm

Мнение от TheApoApostolov » ср авг 27, 2014 12:36 pm

Ways написа:
Darkling написа:Иначе интересното е, че 3те книги наведнъж излизат почти 40% по-евтино в долари, отколкото ако се поръчат за евро от Германия или Англия примерно.
Мисля, че това винаги е било така.
Не е било така винаги. D&D3 и D&D4 бяха силно спонсорирани издания (особено 4, където Hasbro гласува доверие на продукта) на почти дъмпингови цени за количество/качество - целта бе максимални продажби. Примерно 3-те книги на D&D4 излизаха 120 лв от Амазон, по 40 лв на книга.

Това вече е минало. Wizards продават основните три книги с по-висока цена, целта е максимални приходи от основните книги, защото са наясно че след това всичко тръгва надолу откъм продажби.

Потребителски аватар
Yago
Регистриран: вт дек 25, 2001 6:54 pm

Мнение от Yago » ср авг 27, 2014 3:44 pm

1.Уейс е прав, комплекта винаги е бил по-евтин в долари(както и много други неща) - но има шанс да ви спрат пратката на митницата.
2.Разликата в цените съвпада почти напълно с нормалното ниво на ифлацията за изминалите години. Книгите не са особено по-скъпи.
3.Това със спонсорирането са глупости.
ум колкото на замажан синигер

Потребителски аватар
Yann Gamgee
Регистриран: ср мар 26, 2003 12:45 pm
Контакти:

Мнение от Yann Gamgee » ср авг 27, 2014 3:55 pm

Вие сте пълни идиоти, начело с колегата Чапи :)

Истината всъщност е далеч по-прозаична...

Всъщност, Уизардс се правят на БЪЛГАРСКИ тарикати, ама буквално :) Истина ВИ казвам, тия копелета в Сиатъл се учат от НАС ТУК!!!!!!!!!

Някак си, вероятно покрай идването на Кийт Бейкър ( :cheer: )в София, те са РАЗБРАЛИ, че тук у нас в България, тия игри се водят...хмм, елитарни... и сега ТЕ СЕ ОПИТВАТ ДА НАЛОЖАТ ТОЗИ ИМ НАШЕНСКИ ЛАЙФСТАЙЛ зад окена, ахахаах, абсурдно ли ви звучи?

Сега малко по-сериозно. Като ЧОВЕК, ЗАВЪРШИЛ PR, аз следя пазара и тенденциите конкретно в D&D вече над 13 години.

Времето на GIFT SET за D&D 3&4 е отдавна минало и ДНЕС никой няма изгода да си губи време да бълва продукт след продукт, само да си избие началния! Така вече не се прави, не и от хора, които са в този бизнес от майка си и баща си навремето! А ТЕ СА ТОЧНО ТАКИВА!

НЕ! От Хасбро са хитри и ТЕ ЗНАЯТ много добре, че в 2014 ЕДИНСТВЕНО ВИСОКАТА ЦЕНА Е МАРКА ЗА КАЧЕСТВО и днешният (и обикновено много тъп) потребител, който иначе е презадоволен от всякъде, ще изпита истинска ДУХОВНА ЧИКИЯ, закупувайки един явно неразбираем (за 2014) и напълно БЕЗСМИСЛЕН продукт (с оглед, че това вече е.. хмм.. 5 издание и ние с вас ВЕЧЕ СМЕ ВИЖДАЛИ ВСИЧКО) на една, меко казано, БАСНОСЛОВНА ЦЕНА!

По-този начин стандартът на Запад ще го докара до този на ДнД в София, начално няма да го купи почти никой, а тия идиоти, дето ще си го закупят официално (а не като ПРИНТИРАНЕ за 23.99 лв от г-н Апостолов), ще са ЕБАХТИ ГЪЗАРИТЕ и ЛУДИТЕ, че дават луди пари за нещо толкова тъпо и скъпо!

(А потребителят през 2014 ИСТИНКТИВНО иска да се почувства БОГАТ и че ДАВА ПАРИ за СКЪПИ НЕЩА, от които обикновено (не винаги) няма нужда! И дори НАЙ-ИСКРЕНО СИ ВЯРВА, че ТОЙ е най-лудият от всичките си приятели, закон в бизнеса е това, чуйте ме какво ви казвам поне този път! :)

В този случай, ще имаме D&D тарегет като в София и ще го купят само тези, дето или са МНОГО БОГАТИ, или (случва се и това) МНОГО ГО РАЗБИРАТ!

И ето - Воала - вече си имаме един типичен софийски елитарен underground продукт, дето ще си го купи само Ян и себеподобните му луди около него!

Да, ама не изпуснахме ли нещо? А, дам, Драконите, Толкин, Игра на тронове и прочее - с други думи пазарът в момента е ДОТОЛКОВА ЗАЛЯТ от ФЕНТЪЗИ ПРОДУКТИ С ДРАКОНИ И ЕЛФИ В ТЯХ (а се очаква и "Битка на 5те армии" по Коледа, където СМОГ ще се развихри), чаткате ли вече? :)

Всичко това, съчетано с бума на книги-игри, бума на фентъзи филми, нови фентъзи романи през ден и този на супер герои и комикси, ще даде ТАКЪВ МАСИРАЩ и ЗЛОВЕЩ ЕФЕКТ на D&D 5, че в момента, в който от Warner Bros пуснат ПОРЕДНИЯ ФИЛМ по D&D (а той се очаква скоро, имам данни и за него), хората внезапно ЩЕ СЕ ПОЧУВСТВАТ толкова обсебени от фентъзи с ДРАКОНИ (да не говорим за истинската PR кампания на Уорнър по филма, която включва ПРЕДСТАВЯНЕ на :ЛЕГЕНДАТА ДнД на ДЕЦАТА ПРЕЗ 2014, вкл, нови клубове по света, репортажи от събития и т.н. вижте само какво се случва сега в София) и тогава КУЦО И САКАТО ще се почувства СПЕЦИАЛНО, ЕЛИТАРНО и БОГОИЗБРАНО да чете, научи и играе и изобщо да РАЗБЕРЕ какво, аджаба е това чудо на чудесата Д&Д!!!!

.....

В този момент всичко вече ще бъде обречено и феновете на тълпи и стада ще хукнат да си закупуват ОСНОВНИТЕ КНИГИ, ПРИ ТОВА НА ЕДНА СУПЕР ВИСОКА ЦЕНА!!!!!! :clap:

И сега, нека с ВАС да се опитваме да сметнем 2 +2 и да си зададем въпрос: КОЛКО ПАРИ ЩЕ НАПРАВЯТ УИЗАРДС и (не по малко важно) КОЛКО НОВИ ЯНЧЕТА и напушени фенбойчета ще се появят сред нас?!?! Ето, лично колегата Чапи Апостолов вече отново е сред нас, ФАКТ. Да, Марс не е толкова далеч, колкото Ви изглежда, ахахахаха!

-------

Не чувам да ми ръкопляскате, да не би да ви звуча на китайски? Пратете ми ЛС като Венски и ще Ви го кажа и на английски :) :date:

......

И, съвсем в края, ИСКАМ ОЩЕ МАЛКО ДА ПРЕСОЛЯ МАНДЖАТА ЗА ДНЕС - вижте клипа от филма E. T. по-долу и обърнете внимание на 1-вата ДУМА в него!!!!!!!

http://vbox7.com/play:59dabd5fb5

Да, правилно се зачудихте всички - дали пък ТИЯ ИЗРОДИ от TSR.inc ОЩЕ ПРЕЗ 80те не са ПЛАНИРАЛИ И ЗАБЪРКАЛИ ВСИЧКО, при това много и далеч преди случващото се ДНЕС! Боже, колко си падам по конспиративни теории, луд съм! :)

------

Наздраве от бачо ви Ян, който НЯМА ДА СИ КУПИ D&D 5, защото вече си взе STARTER SETA, видя AD&D основата му и сега му е ясно всичко за всички! :)

:piggy:
Посетете и разгледайте новия и обновен сайт за Книги-Игри, при това вече с домейн ".bg"!

http://knigi-igri.bg/

Вижте и Facebook страницата ни, която носи името: "Книги-Игри.НЕТ - Приключение е да си спомниш!"

Потребителски аватар
Yago

Мнение от Yago » ср авг 27, 2014 9:28 pm

Някой ще се осмели ли да влезе в магическият пост на Ян?
Мен ме достраша.

Потребителски аватар
Yann Gamgee
Контакти:

Мнение от Yann Gamgee » ср авг 27, 2014 9:31 pm

ахахахах, Яго, "битка на 5тте NEXT армии" направо стана, мани.....

creepy :pope:
Посетете и разгледайте новия и обновен сайт за Книги-Игри, при това вече с домейн ".bg"!

Вижте и Facebook страницата ни, която носи името: "Книги-Игри.НЕТ - Приключение е да си спомниш!"

Потребителски аватар
Darkling
Контакти:

Мнение от Darkling » чет авг 28, 2014 3:39 pm

Yago написа:1.Уейс е прав, комплекта винаги е бил по-евтин в долари(както и много други неща) - но има шанс да ви спрат пратката на митницата.
2.Разликата в цените съвпада почти напълно с нормалното ниво на ифлацията за изминалите години. Книгите не са особено по-скъпи.
3.Това със спонсорирането са глупости.
Защо да спрат пратката на митницата ?
Honor.Ideals.Heroism.
Allies.Comrades.Lovers.

Потребителски аватар
Yago

Мнение от Yago » чет авг 28, 2014 4:04 pm

Darkling написа:Защо да спрат пратката на митницата ?
Защото на митничарите това им е работата.
Виждат колет над определена стойност, с етикет за покупка, от държава с която не сме в митнически съюз... "Аха, значи този трябва да дойде да си плати митническите такси и данъците, ако иска да си получи стоката."
Съответно ако колета е от ЕС, минава.

Потребителски аватар
Ways

Мнение от Ways » чет авг 28, 2014 6:57 pm

Изображение

Ето така ми дойдоха книгите, не ми искаха допълнително пари.
На етикета с малки букви беше отбелязано от квадратчетата merchandise (ако въобще са го чели).

Потребителски аватар
TheApoApostolov

Мнение от TheApoApostolov » чет авг 28, 2014 9:22 pm

Какво е това?! о.0

Потребителски аватар
Madmartigan
Регистриран: вт фев 19, 2013 9:26 pm

Мнение от Madmartigan » чет авг 28, 2014 9:35 pm

Да, какво точно е станало? Някой го е разфасовал ли? Аз чакам PHB-то вече, но се бави нещо.

Потребителски аватар
Yann Gamgee
Контакти:

Мнение от Yann Gamgee » пет авг 29, 2014 4:03 am

Yann Gamgee написа:Всъщност, Уизардс се правят на БЪЛГАРСКИ тарикати, ама буквално :) Истина ВИ казвам, тия копелета в Сиатъл се учат от НАС ТУК!!!!!!!!!
...Ама всички вие никога няма да се оправите, камо ли да загреете кво изобщо се случва :lol: Сега обаче смятам да ви ливна един леден душ :love:

"Според Deadline, Warner Bros. са решили да направят нова филмова адаптация на популярната RPG фентъзи игра - Dungeons & Dragons (Подземия и дракони).

Студиото прави този ход цели 13 години след първия филм, базиран на Dungeons & Dragons, който се справи далеч под очакванията на създателите му.

Новата продукция ще използва преработена версия на сценарий от Дейвид Лесли Джонсън (Wrath of the Titans), който той е подготвял за фентъзи лентата Chainmail.

Колкото и странно да е, продуценти на Dungeons & Dragons са същите хора, работили по първия филм от 2000 г., чиято идея е да адаптират сценария на Джонсън, за да може да се впише в огромната вселена на ролевата игра.

До момента няма информация кой ще режисира бъдещия блокбъстър, но e известно, че продукцията е приоритет на Warner Bros., чиято цел е да дадат начало на нов франчайз и да популяризират играта сред цяло ново поколение..."

И за десерт - скан от задната корица на книжката с приключението в Starter set: http://imgur.com/SqAHRUe - и да, и аз се смях доста :surprise:

Сега не смятам да пиша повече в тази тема, щото така и така ви казах повече, отколкото можете да понесете за цяла година напред :) ахахахаха

:cthulhu:

Потребителски аватар
Ways

Мнение от Ways » пет авг 29, 2014 4:07 pm

TheApoApostolov написа:Какво е това?! о.0
Така дойдоха книгите... и аз се учудих бая, а не са 30 да кажеш, че цял чувал да слагат.

Потребителски аватар
TheApoApostolov

Мнение от TheApoApostolov » съб авг 30, 2014 7:08 pm

Но книгата вътре беше ОК, надявам се? о.0 Изглежда разфасована.

Иначе за филмите по D&D, извън алтернативната вселена населявана от Ян, сериозно мога да ви препоръчам да гледате Dungeons & Dragons: Wrath of the Dragon God. Филмът е доста апокрифен Straight to DVD B-Movie който не може да се похвали с актьорска игра, но пък е най-близък до каноните на D&D от безумието което се появи на екраните през 2000 г.

http://www.imdb.com/title/tt0406728/

Потребителски аватар
Ways

Мнение от Ways » съб авг 30, 2014 9:02 pm

TheApoApostolov написа:Но книгата вътре беше ОК, надявам се? о.0 Изглежда разфасована.
Разбира се, имаше кашон в кашона и найлон :)
TheApoApostolov написа:Иначе за филмите по D&D, извън алтернативната вселена населявана от Ян, сериозно мога да ви препоръчам да гледате Dungeons & Dragons: Wrath of the Dragon God. Филмът е доста апокрифен Straight to DVD B-Movie който не може да се похвали с актьорска игра, но пък е най-близък до каноните на D&D от безумието което се появи на екраните през 2000 г.

http://www.imdb.com/title/tt0406728/
FTFY: https://www.youtube.com/watch?v=NHhahGu8ios

Потребителски аватар
TheApoApostolov

Мнение от TheApoApostolov » съб авг 30, 2014 10:31 pm

Уоу. Найс.

Потребителски аватар
Madmartigan
Регистриран: вт фев 19, 2013 9:26 pm

Мнение от Madmartigan » пон сеп 01, 2014 2:52 pm

Днес получих известие от български пощи, че PHB-то ми е пристигнало, до довечера трябва вече да е в ръчичките ми 8)

Потребителски аватар
Yann Gamgee
Контакти:

Мнение от Yann Gamgee » вт сеп 09, 2014 8:03 pm

Още нещо много забавно и поучително :)

Магьосникът Джаред от филма "Лабиринт" - самият and the only Дейвид Бауи има нова песен и нов клип.

https://www.youtube.com/watch?v=7wL9NUZRZ4I

Вижте клипа, в него участва дори и "чичото на Хари Потър" Гари Олдман, но по-любопитното е, че в него се правят сатаниски ритуали и се лее кръв.

А накрая самият Дейвид казва пред всички участници в клипа: "Благодаря ти, Гари, благодаря ти, Мериън" - а това, някак си, ни звучи като имената на създателите на D&D Гари Гигакс и жена му, която дава име на играта, Мери Гигакс :) Дали е случайно, как мислите?

А съвсем в края Дейвид Бауи се изпаравя във въздуха, както направи Билбо с пръстена в банкетната сцена от "Властелина на пръстените" :)

Считайте, че пак нищо не съм казал, говоря глупости и Вие си ги знаете и разбирате нещата по-добре! :) Лека вечер на всички! :)

Потребителски аватар
icon
su -
Регистриран: пон май 26, 2003 1:11 am
Контакти:

Мнение от icon » ср сеп 10, 2014 4:08 pm

Yann Gamgee написа:А накрая самият Дейвид казва пред всички участници в клипа: "Благодаря ти, Гари, благодаря ти, Мериън" - а това, някак си, ни звучи като имената на създателите на D&D Гари Гигакс и жена му, която дава име на играта, Мери Гигакс.
ХЪЪЪЪМ.

Изображение

Не:
wikipedia написа:The music video debuted on 8 May 2013. It was directed by Floria Sigismondi, who also directed the video for the preceding single, "The Stars (Are Out Tonight)", and features English actor Gary Oldman and Academy Award winning actress Marion Cotillard, along with David Bowie
Виждам, пак си спрял лекарствата.
“А small man with a big shield will drive the archers mad.”

Потребителски аватар
Yann Gamgee
Контакти:

Мнение от Yann Gamgee » ср сеп 10, 2014 4:24 pm

icon написа:Виждам, пак си спрял лекарствата.
А ти, виждам, не разбираш нищо от сатанизъм и тайни общества, PR и скрити послания, не познаваш предишното творчеството на Бауи и за десерт - сляпо вярваш на всичко, което ти напишат официално, но си готов да го защитаваш, без дори да знаеш изобщо за какво става въпрос :lol:

хехе

Потребителски аватар
Ways

Мнение от Ways » чет окт 30, 2014 2:23 pm

Лек ъпдейт:
  • Added acid splash, counterspell, disguise self, poison spray, shatter, and wall of fire spells.
  • Added noble background.
  • Added appendix containing the Forgotten Realms deities.
  • Added appendix containing descriptions of the five factions that feature in the D&D Adventurers League.
  • Legal text added to the footer to allow reproduction for personal purposes.

Потребителски аватар
Darkling
Контакти:

Мнение от Darkling » вт ное 25, 2014 1:43 pm

Къде ги тия ъпдейти ?
Honor.Ideals.Heroism.
Allies.Comrades.Lovers.

Потребителски аватар
Ways

Мнение от Ways » пет ное 28, 2014 12:12 pm

Darkling написа:Къде ги тия ъпдейти ?
Тук:
http://dnd.wizards.com/articles/feature ... basicrules

Потребителски аватар
Yann Gamgee
Контакти:

Мнение от Yann Gamgee » вт авг 04, 2015 2:32 pm

Наздраве за всички, които са внимавали досега :) Благодаря!

И да, всяка вечер си пия лекарството - накараха ме! :|

http://comicbook.com/2015/08/03/dungeon ... announced/

:love:

Потребителски аватар
Yann Gamgee
Контакти:

Мнение от Yann Gamgee » вт авг 04, 2015 2:34 pm

Jay Jayson
- 08/03/2015

Да, датата е НАОБРАТНО - статията всъщност е от... ВЧЕРА!

Айде една ракийка с доматки за всички :)

Потребителски аватар
Yann Gamgee
Контакти:

Мнение от Yann Gamgee » вт авг 04, 2015 2:37 pm

Yann Gamgee написа:Всичко това, съчетано с бума на книги-игри, бума на фентъзи филми, нови фентъзи романи през ден и този на супер герои и комикси, ще даде ТАКЪВ МАСИРАЩ и ЗЛОВЕЩ ЕФЕКТ на D&D 5, че в момента, в който от Warner Bros пуснат ПОРЕДНИЯ ФИЛМ по D&D (а той се очаква скоро, имам данни и за него), хората внезапно ЩЕ СЕ ПОЧУВСТВАТ толкова обсебени от фентъзи с ДРАКОНИ (да не говорим за истинската PR кампания на Уорнър по филма, която включва ПРЕДСТАВЯНЕ на :ЛЕГЕНДАТА ДнД на ДЕЦАТА ПРЕЗ 2014, вкл, нови клубове по света, репортажи от събития и т.н. вижте само какво се случва сега в София) и тогава КУЦО И САКАТО ще се почувства СПЕЦИАЛНО, ЕЛИТАРНО и БОГОИЗБРАНО да чете, научи и играе и изобщо да РАЗБЕРЕ какво, аджаба е това чудо на чудесата Д&Д!!!!
(за по-изостаналите)

Отговори

Върни се в “Настолни Ролеви Игри”