Форумната платформа беше обновена на версия phpbb 3.2. За повече информация моля посетете следната тема

Съвети за водене на начинаещи

Какво са ролевите игри? Как се играе? Как се играе добре? Как се води добре? Защо се прави така, а не иначе? И какво мислите за... Ето само част от въпросите, които рано или късно сполетяват всеки ролеви фен. Тук е мястото за всякакви ролеви теми, били те обвързани с конкретна система или не.
Потребителски аватар
Аквариус
->_{_%_}["->_{_%%_}[%p]"]
Регистриран: нед дек 23, 2001 9:43 pm

Съвети за водене на начинаещи

Мнение от Аквариус » съб мар 01, 2014 5:48 pm

Здрасти.

Не прегледах дали вече няма такава тема, не често казано – тези форуми ми изглеждат толкова заспали, че една нова дискусия едва ли би им навредила. Съответно, нека да пробвам.

Водя едно приключение на група начинаещи. Имам един по-опитен участник (всъщност, много опитен), но на другите това им е на практика за първи път. Играем по D&D 4e (ей така, защото). Setting-а е default-ното фентъзи, като аз обичам да поддържам една идея по-мрачен и малко по-шантав стил. Обичам игрите ми да са 50% roleplay на 50% combat, като roleplay-а да е относително сериозно, битките да са относително динамични (и добре описани) и metagame разговора около масата да е сведен до минимум. Планирам да водя това приключение повторно, на друга група (отново начинаещи). Дотук – контекст. Сега – въпрос.

Можете ли да ми дадете някакви идеи какво да вкарам в една такава игра? Не очаквам всички (дори някой) да продължи да играе ролеви игри редовно, нито искам да направя играчите "експерти". По-скоро търся начини, в които да направя играта по-забавна, по-интересна или по-разбираема за тях. Търся всякакви интереси съвети, а не отговори на конкретни въпроси. За да дам пример, ще споделя няколко неща.
  • В това приключение има 4-5 неигрови персонажа и 2-3 места, които са важни за сюжетната линия. Взех няколко индекс карти и на всяка написах името на персонажа/мястото, както и малко факти, с които те са запознати преди да получат картата. Например "Лорд Лестър; местен благородник; дава ви задачата; дясна ръка на кмета". Могат да ползват картите като reference, както и да си водят допълнителни бележки.
  • Накупих промишлено количество magic token-и, които ползваме за healing surge-ове (бели) и action point-ове (зелен). Когато играчите ползват някое ми дават token, а като починат – им го връщам. Това добавя забавен физически елемент в играта.
  • В началото аз и опитния играч разиграхме една сцена, в която той влиза в хана и води кратък разговор с ханджията. Целта тук бе да им покаже как ние си представяме roleplay-а в ролевите игри, за да имат идея как да играят. Що-годе pick up-наха това и се опитваха да подражават.
Това са само три идеи, и както виждате, не непременно обвързани със системата. Всякакви подобни са добре дошли :)

Потребителски аватар
Yago
Регистриран: вт дек 25, 2001 6:54 pm

Re: Съвети за водене на начинаещи

Мнение от Yago » съб мар 01, 2014 6:12 pm

Не само за конкрентата ситуация, а по принципо добра идея:
1.Ако още не си прочел ДМГ1 и ДМГ2(особено 2), прегледай ги. Има много добри съвети, и нелоши идеи вътре.
2.Вземи си Masterplan
3.НЕ ползвай Essentials - класовете не само че са тъпи и зле балансирани, някои от тях дори успяват да са по-сложни in actual play.
ум колкото на замажан синигер

Потребителски аватар
Асен
Регистриран: съб юни 07, 2003 9:20 am

Мнение от Асен » пет мар 14, 2014 7:49 am

Чакай сега, Водещият ли е начинаещ в случая, или само играчите?
And Jesus said unto them, "And whom do you say that I am?"
"You are the eschatological manifestation of the
ground of our being, the ontological foundation of the context of our very self-hood revealed."
And Jesus said"what?"

elvandin
Регистриран: ср май 21, 2014 10:05 pm

Мнение от elvandin » чет юни 05, 2014 8:05 pm

Yago написа: 2.Вземи си Masterplan
Това само за 4е ли може да се използва? Ако да има ли нещо такова за 3.5е ?

Отговори

Върни се в “Настолни Ролеви Игри”