Форумната платформа беше обновена на версия phpbb 3.2. За повече информация моля посетете следната тема

Система за Sandal Punk

Какво са ролевите игри? Как се играе? Как се играе добре? Как се води добре? Защо се прави така, а не иначе? И какво мислите за... Ето само част от въпросите, които рано или късно сполетяват всеки ролеви фен. Тук е мястото за всякакви ролеви теми, били те обвързани с конкретна система или не.
Потребителски аватар
Night Wanderer
Миниън на Авис
Регистриран: нед юни 27, 2004 10:15 pm

Система за Sandal Punk

Мнение от Night Wanderer » чет фев 13, 2014 10:11 am

Препоръчайте ми система.

Не точно за Сандалов пънк, обаче система, която да може да се ползва в късната бронзова епоха - с характерните бронзови оръжия, която има железни оръжия, ама те са малко и са супириър спрямо бронзовите, в която няма тежки брони и в която магията е малко и екзотична, обаче е имало Първа епоха, в която светът е бил магически и златен. По възможност да има някакви монстъри, които ризембълват библейските ангели и техните производни от стария завет или поне поп версията им. И която има пълп привкус.

И ако върви със сетинг, който е пуст, има някакви големи западащи урбанистични центрове и навсякъде е пълно с варвари е бонус.
...ти си Индра И Брама си, и Шива,
и всичко, дето иде и дето си отива...

Потребителски аватар
CONAN
Варварин
Регистриран: пон яну 27, 2003 7:21 pm
Контакти:

Re: Система за Sandal Punk

Мнение от CONAN » чет фев 13, 2014 10:53 am

Какво е сандалов пънк?
The past is a rudder to guide us, not an anchor to hold us back.

Потребителски аватар
Night Wanderer
Миниън на Авис

Мнение от Night Wanderer » чет фев 13, 2014 11:06 am

Зина принцесата войн и онези тъпите сериалчета за Херкулес дето ги дават по Диемите.

Потребителски аватар
CONAN
Варварин
Регистриран: пон яну 27, 2003 7:21 pm
Контакти:

Мнение от CONAN » чет фев 13, 2014 12:18 pm

Въобще не мога да свържа ПЪНК с това...
The past is a rudder to guide us, not an anchor to hold us back.

Потребителски аватар
Yago
Регистриран: вт дек 25, 2001 6:54 pm

Мнение от Yago » чет фев 13, 2014 1:10 pm

CONAN написа:Въобще не мога да свържа ПЪНК с това...
Нека да те светна...

Някой тъпаци, които са или твърде богати, или твърде глупанви за да научат за пънк движението или проблемите които олецитворява чуват, че има "киберпънк" и че има нещо общо с жици в мозъка. Разбира се, тъй като са или твърде богати, или твърде глупави за да осъзнаят че това нещо има и философска страна, почват да наричат щяло и нещяло "киберпънк".

Успоредно с това, има моногобройни и по-малко популярни пънк жанрове, които преживяват същото обезмисляне в дори по-голяма степен. Например виж т.нар. "стиймпънк" хора, които обожествяват излишъка, колелетата и викторианската мода - все неща към които стиймпънка е критичен. Някои стигат до там да романтизират престъпленията на викторианският период, което е направо трагикомично.

Та, след това въведение, да стигнем до т.нар. sandal punk. Това е субверсивен поджанр насочен срещу т.нар. "sword and sandals"(абсурдното име на това заслужава отделна стена от текст). Sword and sandals e относно Язон и Херкулес, само че през лещата на Хауърдовия авантюрист. Ходищ из древният свят, колите се с хора, и от време на време има някой покварен сатрап, странно чудовище пръкнато от слабините на Тифон, зъл фламен или декадентски град, които оправяш или ограбваш. За да добавиш пънк частта, трябва главният герой да е нихилистичен келеш, а обществото да е още по-модерно на усещане, подтискащо, безлично и лицемерно. Което не е голяма разлика, предвид че дори оригиналният жанр е пълен с анахронизми родени от неспособността на посредствени автори от 20ти век да схванат начина на мислене на хората от древността, при това не-Американци. А първородителя Хауърд почти винаги е романтизирал яките мишци, индивидуализма и "варварщината".

Да отговоря на Бродника - няма sandal punk заглавия, но има заглавия поставени в древността, които можеш лесно да приспособиш.
Глоранта е интересна, но фокусира върху по-малко популярни и по-реалистични образи на древността. Например такива, които носят панталони, а не тоги и препаски.
Зеленият Ронин имат няколко заглавия - Троянска Война, Хамунаптра, Завет.
Фулмината е за римляни.
Екзалтед с добър Водещ е точно това, но с елементи на магитек и Фолаут.
ум колкото на замажан синигер

Потребителски аватар
Night Wanderer
Миниън на Авис

Мнение от Night Wanderer » чет фев 13, 2014 2:36 pm

За някаква комбинация от Хамунаптра, Завета и Троянската война и аз си мислех. Обаче не ми харесва, че са по 3.5 и някои класове няма да са това, което са по принцип. Което ще шифтне пауър левъла малко повече от обикновеното.
Екзалтед има уей туу мъч магитех и японизми в него.

Благодаря за съветите :)

Потребителски аватар
Yago

Мнение от Yago » чет фев 13, 2014 3:29 pm

Night Wanderer написа:японизми
Name one.

От тези, най-много бих препоръчал Глоранта. Въпреки че може би не е за всеки - като цяло съм имал голям успех със сетинга, но веднъж беше супер-най-голям провал. Прочети и си реши сам.

Потребителски аватар
Night Wanderer
Миниън на Авис

Мнение от Night Wanderer » чет фев 13, 2014 4:00 pm

Yago написа:
Night Wanderer написа:японизми
Name one.
Ето две:
Оформлението на страниците и имената на чармовете.
Но нека не спорим относно японското в екзалтед, да видим какви апокрифни системи ще предложат останалите.

Глоранта ще я потърся и ще я видя.

Потребителски аватар
CTAHuMuP
Self-righteous
Регистриран: нед фев 17, 2002 8:33 pm

Мнение от CTAHuMuP » чет фев 13, 2014 4:02 pm

Night Wanderer написа:...останалите.
a.k.a. Asen.
Какво е това уклон, накъде клони и като клони, пада ли?
За разлика от отмъщението, наредбата е ястие, което се сервира най-добре горещо.

Потребителски аватар
hameleona
Регистриран: пет яну 30, 2004 11:09 am
Контакти:

Мнение от hameleona » чет фев 13, 2014 4:53 pm

Чай ся, система или сетинг ти трябва? Щото ми мяза, че търсиш повече сетинг. Иначе - The Riddle of Steel е много подходяща за подобен сетинг... ако искате да сте от малко по-сериозната страна на нещата. Системно няма разлика между бронзови и железни оръжия (точната разлика може би е по-подходяща за стратегии, а не РИ), тежки брони се поддържат, но не е проблем да се изключат.

Магията е унищожителна и опасна, но със сериозни недостатъци и сякаш е по-подходяща за злодеите, отколкото за героите.

Куик старта е нещо от рода на 15 страници.

Що се отнася до сетинг... не мисля, че ти трябва такъв, поради няколко причини:
1. Част от кефа в такъв сетинг е проучването на нови земи, хора и култури.
2. Ако наистина са ви написали античен сетинг, ще останете разочаровани.
3. Не си заслужава инвестираното време за проучване, съпоставено с времето за игра.
Andras написа:...групите, състваени от сукубус-паладин, коболд-скаут, кентавър-кавалерист и кактус-чародей...

Потребителски аватар
Night Wanderer
Миниън на Авис

Мнение от Night Wanderer » чет фев 13, 2014 4:58 pm

Сетинг ми трябва дотолова доколкото искам играчите ми да има върху какво да стъпят като си мислят героите, а не искам да използвам истинската древност, защото по принцип избягвам да водя по истинския свят. Прекалено сложно ми се вижда. Инак засега съм на етап просто проучване, не сме се хванали да играем нищо сериозно, просто ми стана интересно коя система може да се ползва за да емулира нещо луузли базирано върху античността и гръцката (да кажем) митология.

Благодаря, ще погледна за Ридъл ъф Стийл.

Миро, всъщност имах предвид Хамелеона и Асен.

Потребителски аватар
Yago

Мнение от Yago » чет фев 13, 2014 5:15 pm

Night Wanderer написа:Ето две:
Оформлението на страниците и имената на чармовете.
Китайците плачат забравени в ъгъла.

Потребителски аватар
Асен
Регистриран: съб юни 07, 2003 9:20 am

Мнение от Асен » пет фев 14, 2014 3:40 pm

Старият RuneQuest ти върши работа, предполагам, че Яго него визираше с Глоранта. Бронзовите оръжия са дефолт, железните те маркират като войн от класа и дават бонус възможности. По дефолт в сетинга на Глоранта магията е навсякъде, но това можеш лесно да го промениш.
Аз по-скоро бих те посъветвал да се ориентираш към RuneQuest 6 Design Mechanism, или Legend на Mongoose. Прехвърлихме кампания по TRoS към Legend без особено да се запънем, просто трябва да внесеш правилата за железни срещу бронзови оръжия.
Сетингът за RQ6 на име Monster Island има много, много подходящи места за жанра, който искаш. Можеш да добавиш либерални дози от всичко, що е Sword and Planet, ако ти трябват градове. Това означава Dying Earth, Savage Worlds Mars, Skyrealms of Jorune, Tékumel и всичко сходно... Всичко това лесно се намира с Гугъл, като добавиш след името "рпг", така че хайде няма нужда да ти ровя за куп линкове.

И да, Хам е прав, можеш да ползваш и самият Riddle of Steel. Причината да не започна с него е, че копията ми се струват леко подценени като оръжие и има доста техники, ориентирани към бой в броня. Иначе горещо ти го препоръчвам, ако не държиш на социалната система. Такава реално няма, или поне не е с кодифицирани правила.

Ако искаш нещо по-леко, бих ти препоръчал Zenobia която е освен това фрий. На същия сайт има и други игри, конкретно 43 AD и експанжъна й Warband, които ползват същата система и същия период, като лесно могат да се прехвърлят в друг сетинг. Номинално не са фрий, в България това обаче е едно не толкова ясно разделение.
Само да вметна, че друидите от тези двете осигуряват заклинания, които според мен са напълно достатъчни за антагонистите и ще стъжнят живота на много партита при умна употреба.

Хайде, приятна игра и да пишеш как върви :twisted: !
And Jesus said unto them, "And whom do you say that I am?"
"You are the eschatological manifestation of the
ground of our being, the ontological foundation of the context of our very self-hood revealed."
And Jesus said"what?"

Отговори

Върни се в “Настолни Ролеви Игри”