Форумната платформа беше обновена на версия phpbb 3.2. За повече информация моля посетете следната тема

Пред вас са застанали трима...

Какво са ролевите игри? Как се играе? Как се играе добре? Как се води добре? Защо се прави така, а не иначе? И какво мислите за... Ето само част от въпросите, които рано или късно сполетяват всеки ролеви фен. Тук е мястото за всякакви ролеви теми, били те обвързани с конкретна система или не.
Потребителски аватар
Ways
Регистриран: чет яну 24, 2002 6:51 pm

Пред вас са застанали трима...

Мнение от Ways » чет яну 09, 2014 9:19 pm

... ваши приятели, които искат да бъдат въвлечени в магията на ролевите игри. Имат реално понятие какво представляват, но въобще не са запознати с нито една система и нито един сетинг:

• Първият се кефи да масовките, обича да мърда фигурки и да прави голям демидж. В кръвта му са битките и ролването на зарове. Радва се на пролятата гоблинска кръв.
  • Втория е пленен от тайнствените истории за древни и мистични раси, обича да влиза в подробности за детайлите около него и да да се обяснява повече от нормалното.
  • Последния за сметка на другите двама, не е много зарибен да се забива в дълбоките книги и му се цъка просто ей така, нещо набързо, което да да не е ангажиращо без да е нужно предварителна подготовка.
Въпросът е: кои системи/сетинги бихте предложили на всеки един от тях?[/i]

---
Ала-Янизмът на страна, но наистина се зачудих, че съм излезнал тотално от действителността и не знам какво е актуално в момент? Какво се играе на запад, какво се играе тук. Има ли някакви системи които са убер куул и не съм чувал за тях, има ли някъв мега къртещ сетинг нов написан я от Монте, я от някой друг.

Въпросът зададен по друго яче: кои системи/сетинги ще препоръчате ако (1) искам да цъкам по-тактическо/стратегическо ориентирано рпг, (2) искам да е сторителинг през по-голямата част и да няма хвърляне на зарове толкова много, (3) искам да играя нещо за няколко часа с още няколко човека и да може да почнем след 30 минути?

Та така :)

Потребителски аватар
Асен
Регистриран: съб юни 07, 2003 9:20 am

Re: Пред вас са застанали трима...

Мнение от Асен » пет яну 10, 2014 1:52 am

Ways написа:... ваши приятели, които искат да бъдат въвлечени в магията на ролевите игри. Имат реално понятие какво представляват, но въобще не са запознати с нито една система и нито един сетинг:

• Първият се кефи да масовките, обича да мърда фигурки и да прави голям демидж. В кръвта му са битките и ролването на зарове. Радва се на пролятата гоблинска кръв.
  • Втория е пленен от тайнствените истории за древни и мистични раси, обича да влиза в подробности за детайлите около него и да да се обяснява повече от нормалното.
  • Последния за сметка на другите двама, не е много зарибен да се забива в дълбоките книги и му се цъка просто ей така, нещо набързо, което да да не е ангажиращо без да е нужно предварителна подготовка.
Въпросът е: кои системи/сетинги бихте предложили на всеки един от тях?[/i]

---
Ала-Янизмът на страна, но наистина се зачудих, че съм излезнал тотално от действителността и не знам какво е актуално в момент? Какво се играе на запад, какво се играе тук. Има ли някакви системи които са убер куул и не съм чувал за тях, има ли някъв мега къртещ сетинг нов написан я от Монте, я от някой друг.

Въпросът зададен по друго яче: кои системи/сетинги ще препоръчате ако (1) искам да цъкам по-тактическо/стратегическо ориентирано рпг, (2) искам да е сторителинг през по-голямата част и да няма хвърляне на зарове толкова много, (3) искам да играя нещо за няколко часа с още няколко човека и да може да почнем след 30 минути?

1) Зависи какво разбираш под тактическо/стратегическо. Толкова хора разбират различни неща, че почти се отказвам.
2) Имаш много и различни избори, които отговарят на описанието. Да се погрижим за останалите първо.
3) Относително малко системи правят точно това, но има достатъчно такива.
Проблемът е по-скоро, че първите двама ще имат проблем да играят в една група. Освен ако не използваме някой по-специфичен сетинг, в който единият е благородник, а другият е верният му приятел с по-нисък ранг и по съвместителство действа като бодигард. А третият може да е друг благородник, вероятно роднина, за да не се чуди никой на причините.
Какво бих им предложил аз? В зависимост колко магия искате да има и кои от тримата ще играят, вероятно едно от тези:
Острието на железния трон ще остави третият недоволен, но другите двама може да се радват. Няма особено често хвърляне на зарове, а да се влиза лекомислено в битки е...лекомислено.
Чест и Интрига отговаря точно на описанието горе. Единият може да върти интригите, другият да се грижи за дуелите, а третият да прави каквото му е на кеф. Персонажи се правят под 30 минути дори с хора, незапознати с ролевите игри, ако има кой да им го обясни (макар че те съветвам да хаузрулнеш адвансмънта и да направиш цените на всичко линейни - това се оправя с 3 изречения текст). Системата за дуели е прекрасна, макар и с една идея по-лоша от тази в Острието на железния трон. И предвид, че това е същата система като Варварите на Лемурия, нищо не пречи да вкараш и гоблини - те са митологични създания, все пак :twisted: !
Обвързаните от магии кралства са като горното, но с една идея по-сложна система. Определено печелиш много, ако я ползваш за игра в двор. Впрочем, далеч не е единствената опция. Просто бойната й система е идеална за дуели. И има шанс да я хареса и човекът с границата от 30 минути, ако не му обяснявате нещата, които началните персонажи просто не получават.

Нефритопънк също щеше да е опция - горното парти е горе-долу описание на примерните персонажи в играта - макар че там си говорим за смесица от стиймпънк и wu xia. Само че още не е излязла, а Кикстартърът вече мина, така че е опция само за бекърите :mrgreen: .
And Jesus said unto them, "And whom do you say that I am?"
"You are the eschatological manifestation of the
ground of our being, the ontological foundation of the context of our very self-hood revealed."
And Jesus said"what?"

Потребителски аватар
Ways
Регистриран: чет яну 24, 2002 6:51 pm

Мнение от Ways » пет яну 10, 2014 8:32 am

Йо ман, написаното в курсив е измислица.
Прескочи го и започни от --- :)

Потребителски аватар
Асен
Регистриран: съб юни 07, 2003 9:20 am

Мнение от Асен » пет яну 10, 2014 7:30 pm

Ways написа:Йо ман, написаното в курсив е измислица.
Прескочи го и започни от --- :)
Знам, просто на него ми беше по-интересно да отговоря :mrgreen: !
Забележи обаче, че ти дадох линкове към нови системи, които имат или интересни механики, или интересен сетинг, или и двете. Така че първият ми отговор е този, а допълнението от днес е "ми вероятно освен тях си изпуснал Cortex+, всички *Worlds games, Драма Системата, GUMSHOE и Рункуест 6", което си е жив пропуск.
And Jesus said unto them, "And whom do you say that I am?"
"You are the eschatological manifestation of the
ground of our being, the ontological foundation of the context of our very self-hood revealed."
And Jesus said"what?"

Потребителски аватар
hameleona
Регистриран: пет яну 30, 2004 11:09 am
Контакти:

Мнение от hameleona » пет яну 10, 2014 10:14 pm

Ways написа: Ала-Янизмът на страна, но наистина се зачудих, че съм излезнал тотално от действителността и не знам какво е актуално в момент? Какво се играе на запад, какво се играе тук. Има ли някакви системи които са убер куул и не съм чувал за тях, има ли някъв мега къртещ сетинг нов написан я от Монте, я от някой друг.

1) и 3) The Riddle of Steel Quick-start rules. Извън битка колко зарове ще се мятат е повече до стил на игра, отколкото до нещо друго.
Andras написа:...групите, състваени от сукубус-паладин, коболд-скаут, кентавър-кавалерист и кактус-чародей...

Отговори

Върни се в “Настолни Ролеви Игри”