Форумната платформа беше обновена на версия phpbb 3.2. За повече информация моля посетете следната тема

Кой наистина е навит да помага за популяризация на РИ?

Какво са ролевите игри? Как се играе? Как се играе добре? Как се води добре? Защо се прави така, а не иначе? И какво мислите за... Ето само част от въпросите, които рано или късно сполетяват всеки ролеви фен. Тук е мястото за всякакви ролеви теми, били те обвързани с конкретна система или не.
Потребителски аватар
CTAHuMuP
Self-righteous
Регистриран: нед фев 17, 2002 8:33 pm

Re: Кой наистина е навит да помага за популяризация на РИ?

Мнение от CTAHuMuP » ср яну 08, 2014 12:19 pm

Като начало две впечатления:
1. Асен ми харесва като не ползва емотикони и не пише глупости.
2. Какво, за бога е, "тетрадка"?

Aside from that, мисля че се задава грешния въпрос. Не трябва да мислим какъв жанр, а каква е аудиторията. Ако целите тийнове, тогава трябва да е някакъв young adult shit, където персонажите може да са 16-годишни маняци (Хари Потъп, Пърси Джаксън, Игрите на Глада). Конкретиката на жанра дори няма значение, трите примера които дадох са различен жанр, но всичките са young adult и се кльопат от лапетата. Така че ако това ви е аудиторията, значи трябва да се ориентирате към нещо с персонажи дяца и с много лафчета от 9gag извътре.

Ако целите студенти или юпита тогава вече други неща са релевантни, мисля. Затова дайте да уточним целева аудитория преди да се мятаме на жанр.

Учуден съм че никой не спомена жанра супер-герои. Според мен в момента покрай Марвъл и ДС филмите е доста популярен и няма изгледи да залезе.
Какво е това уклон, накъде клони и като клони, пада ли?
За разлика от отмъщението, наредбата е ястие, което се сервира най-добре горещо.

Потребителски аватар
icon
su -
Регистриран: пон май 26, 2003 1:11 am
Контакти:

Мнение от icon » ср яну 08, 2014 12:44 pm

CTAHuMuP написа:Учуден съм че никой не спомена жанра супер-герои. Според мен в момента покрай Марвъл и ДС филмите е доста популярен и няма изгледи да залезе.
Аз лично смятам, че това е много лоша целева аудитория. Комиксаджиите са хипстъри, които смятат супер-героите за арт форма и гледат отвисоко на такава нърдщина, като ролевите игри. Може и да греша, но съм останал с такова впечатление.
“А small man with a big shield will drive the archers mad.”

ChoChan
Кифла
Регистриран: съб авг 24, 2002 5:43 pm

Мнение от ChoChan » ср яну 08, 2014 1:52 pm

Хората, запалени по супер герои не са само "комиксаджии", защото супергероите не са популярни само от комиксите. Даже в България "комиксаджиите" сигурно са минимум.
give me love so that I can kill...she's so unreal

Потребителски аватар
CTAHuMuP
Self-righteous

Мнение от CTAHuMuP » ср яну 08, 2014 7:22 pm

ChoChan написа:Хората, запалени по супер герои не са само "комиксаджии", защото супергероите не са популярни само от комиксите. Даже в България "комиксаджиите" сигурно са минимум.
My reasoning exactly. Аз например не съм "комиксаджия", но се разцепвам на филмите и играя една Фейсбук игра пак базирана на Марвъл комиксите. Ако имах тоя профил и бях с 10-15 години по-млад смятай, че щях да се зарибя на комикс базирана ролева игра :)
За разлика от отмъщението, наредбата е ястие, което се сервира най-добре горещо.

Потребителски аватар
Ways
Регистриран: чет яну 24, 2002 6:51 pm

Мнение от Ways » чет яну 09, 2014 10:09 am

CTAHuMuP написа:... тогава трябва да е някакъв young adult shit, където персонажите може да са 16-годишни маняци (Хари Потъп, Пърси Джаксън, Игрите на Глада). Конкретиката на жанра дори няма значение, трите примера които дадох са различен жанр, но всичките са young adult и се кльопат от лапетата. Така че ако това ви е аудиторията, значи трябва да се ориентирате към нещо с персонажи дяца и с много лафчета от 9gag извътре.
This.

Потребителски аватар
Асен
Регистриран: съб юни 07, 2003 9:20 am

Мнение от Асен » пет яну 10, 2014 12:46 am

CTAHuMuP написа:Като начало две впечатления:
1. Асен ми харесва като не ползва емотикони и не пише глупости.
2. Какво, за бога е, "тетрадка"?
1. Подобно, като не се заяждаме. (А и като се заяждаме винаги ми е било забавно, но не е особено продуктивно).
2. Тетрадка е един популярен в момента формат на КИ. Мисли си за малките тетрадки с широки редове от едно време... или за "Коприна в нощта" на Уейн.

Настрани от това - питах за жанр, защото признавам, че винаги съм мислил, че аудиторията е с долна граница. Според мен целта е да зарибяваме поне завършващи гимназия хора. Просто с тях най-лесно ще намерим общ език и най-лесно ще разберем какво искат.
Факт е обаче, че може да бъркам - хората, с които можем да намерим общ език, можем да зарибим без допълнителни материали... всеки от нас има достатъчно материали, за да ги вземе в своя група.

Супергерои не съм споменавал, защото познавам цифром и словом двама техни фенове, които играят РИ (може да има и други, просто не са си казвали пред мен). Като капак, доста хора гледат отвисоко на жанра и не знам дали няма да е и в минус.
Разбира се, хора гледат от високо и вампирите, особено след "Здрач", важи и за фентъзито... така че имате право, трябваше да се обмисли. А и игра със супергерои ще ни позволи да се обърнем и към по-младата аудитория. Олимпийците на Пърси Дж. са си супергерои в гръцки дрешки, реално.
Така че ако смятате, че това е опция... сещам се веднага за игра, която да ни отговаря на критериите, посочени по-горе, че ги и надхвърля. Лека, използва д6, насочена изрично към по-младата аудитория. Може да се използва и за фентъзи или sci-fi, с някои адаптации.
Всъщност мисля, че ще прехвърля собствения си глас към това.
И авторът вероятно ще се изкефи на идеята, доколкото съм общувал с него - поне ако решим, че това искаме. Е, не гарантирам, но предполагам.
Та, колко биха обмислили супергероите :mrgreen: ?
And Jesus said unto them, "And whom do you say that I am?"
"You are the eschatological manifestation of the
ground of our being, the ontological foundation of the context of our very self-hood revealed."
And Jesus said"what?"

Потребителски аватар
CTAHuMuP
Self-righteous

Мнение от CTAHuMuP » пет яну 10, 2014 10:58 am

Преди известно време в групата, с която играя, се чудихме какво искаме да играем за следващото си приключение и решихме всеки да напише на едно листче 2 системи/жанра/сетинга, които му се играят, и после да избираме. За общо учудване всеки от четиримата написа 2 много близки по дух и атмосфера неща, затова смятам, че те ще се кльопат добре и ще ги пусна и тях в микса.

Иначе за протокола, след като аз предложих това за супер героите, очевидно смятам, че има хляб в него, т.е. давам положителен отговор на последния въпрос на Асен.

Та, двете неща, на които всеки от моята група се оказа, че се кефи:

1. Модерен сетинг, в който има нещо по-специално или свръхестествено (мутации / генни модификации / супер герои / свръхестествени способности / магия / наследени от гръцките богове сили) и героите са представители на тези със специалните способности, а не обикновени смъртни. Не е задължително сетингът да е началото на 21ви век (т.е. Сега), може да е миналия век, може да е малко в бъдещето, въпросът e да има модерна, а не сай-фай атмосфера, и да има някакви супер сили.

2. Фентъзи сетинг, който обаче не е "стандартното" фентъзи тип Толкин/Форготън Рълмс/Уоркрафт/Уорхамър. Това е tricky, защото всеки си има собствена идея за "нестандартно", но например сетинга Нуменера, с който изскочи Конан, за мен е добър пример за фентъзи, което е ново и интересно. Гледам, че всички се разцепват на Вещера, та предполагам, че и той става.

I guess that's all for now.

Потребителски аватар
Асен

Мнение от Асен » пет яну 10, 2014 7:45 pm

CTAHuMuP написа:Преди известно време в групата, с която играя, се чудихме какво искаме да играем за следващото си приключение и решихме всеки да напише на едно листче 2 системи/жанра/сетинга, които му се играят, и после да избираме. За общо учудване всеки от четиримата написа 2 много близки по дух и атмосфера неща, затова смятам, че те ще се кльопат добре и ще ги пусна и тях в микса.

Иначе за протокола, след като аз предложих това за супер героите, очевидно смятам, че има хляб в него, т.е. давам положителен отговор на последния въпрос на Асен.

Та, двете неща, на които всеки от моята група се оказа, че се кефи:

1. Модерен сетинг, в който има нещо по-специално или свръхестествено (мутации / генни модификации / супер герои / свръхестествени способности / магия / наследени от гръцките богове сили) и героите са представители на тези със специалните способности, а не обикновени смъртни. Не е задължително сетингът да е началото на 21ви век (т.е. Сега), може да е миналия век, може да е малко в бъдещето, въпросът e да има модерна, а не сай-фай атмосфера, и да има някакви супер сили.

2. Фентъзи сетинг, който обаче не е "стандартното" фентъзи тип Толкин/Форготън Рълмс/Уоркрафт/Уорхамър. Това е tricky, защото всеки си има собствена идея за "нестандартно", но например сетинга Нуменера, с който изскочи Конан, за мен е добър пример за фентъзи, което е ново и интересно. Гледам, че всички се разцепват на Вещера, та предполагам, че и той става.

I guess that's all for now.
Първото ти предложение е забележително близко до супергерои. В смисъл, модерен сетинг в който някои хора имат свръх-сили, къде ли съм го гледал това на кино напоследък :mrgreen: ?
Може би просто трябва да вземем една игра за супергерои и да я преработим при превода. Може просто да се отделят жанровите съвети за ърбан фентъзи и за супергерои, а играчите да си избират какво да ползват. Една книга, два потенциални жанра, според мен е добро.
Лично мнение, Нуменера е Science fantasy, но с недостатъчен акцент на науката, за да ме заинтригува.
ground of our being, the ontological foundation of the context of our very self-hood revealed."
And Jesus said"what?"

Потребителски аватар
arabica
Регистриран: нед фев 06, 2005 3:50 pm

Мнение от arabica » пет яну 10, 2014 9:56 pm

Надявам се под супергерои да нямаш предвид "марвелски супергерои", щото за такъв сетинг аз пари няма да дам. Същества със свръхсили - да, супермени по трика в ярки цветове - не.

Потребителски аватар
Асен

Мнение от Асен » съб яну 11, 2014 7:15 am

Последните филми бяха за Железният човек и сие. Макар че изобщо не искам да си представям Wolverine в ярко трико :mrgreen: !
Но пък същата система може спокойно да се използва за "хора със свръх-сили", затова предлагам система с двоен сетинг.
And Jesus said"what?"

Потребителски аватар
arabica

Мнение от arabica » съб яну 11, 2014 4:38 pm

Последният мисля, че беше за Капитан Америка - първият отмъстител, бла-бла.

Потребителски аватар
CTAHuMuP
Self-righteous

Мнение от CTAHuMuP » съб яну 11, 2014 9:31 pm

Тц-тц, личи си какви фенове сте на филмите по комикси. Последния супер-геройски филм, който излезе по нашите кина, е втория филм за Тор (Светът на Мрака).

А Арабика е толкова far off, че нямам думи. Първият Отмъстител излезе преди поне 2 години :)

Потребителски аватар
arabica

Мнение от arabica » съб яну 11, 2014 11:27 pm

Все едно, не смятам да го гледам и сетинг със супергерои не го броя за оферта.

Потребителски аватар
Асен

Мнение от Асен » нед яну 12, 2014 3:02 am

И до двамата, пет пари не давам кой е последният филм за супергерои. Интересува ме според вас дали това ще привлече повече "свежа кръв", или ще отблъсне хората.

Иначе вече доказахме, че супергероите си имат антифен-клуб, въпреки че механично нямат особени разлики с купищата ърбан фентъзи персонажи.
And Jesus said"what?"

Потребителски аватар
CTAHuMuP
Self-righteous

Мнение от CTAHuMuP » нед яну 12, 2014 12:27 pm

Според мен ще привлече.

Потребителски аватар
arabica

Мнение от arabica » пон яну 13, 2014 11:18 am

Асен написа:Иначе вече доказахме, че супергероите си имат антифен-клуб, въпреки че механично нямат особени разлики с купищата ърбан фентъзи персонажи.
Ми не само с ърбън фентъзи. Защо не се спрем на *-фентъзи сетинг тогава? Ако се целиш в аудитория 1-8 клас, може би сетинг със супергерои би бил достатъчно аткрактивен, особено с набъфена корица. За по-големи хора не мисля, че това би било първи избор.

ChoChan
Кифла

Мнение от ChoChan » пон яну 13, 2014 11:42 am

Няма нужда с такова пренебрежение към жанр, който просто не ти е приятен и не познаваш. И явно личните пристрастия ти замъгляват рационалната преценка. Въздържам се от крайни коментари, но даже ми се струва, че супергерои биха били по-познати и по-популярни от елфи и джуджета даже.
Комикс индустрията със сигурност не е единствено за аудитория 1-8ми клас, но ти няма как да го знаеш, тъй-като си антифен и най-вероятно не си чела никакви комикси, освен Мики-Маус например.

Потребителски аватар
icon
su -
Регистриран: пон май 26, 2003 1:11 am
Контакти:

Мнение от icon » пон яну 13, 2014 12:04 pm

Аз пък обичам комиксите (и тези със Супер герои) и съм добре, макар и не фанатично запознат, както с американските комикси от различните периоди, така и с италианската, словенската, френската и скандинавски школи, както и някои чисто британски неща. Японските комикси от друга страна са ми познати съвсем спорадчино и повърхностно.

Това, което мисля е, че действително супер-героите под формата на Ролеви Игри едва ли ще намерят повече от нищожна аудитория.

Под друг формат - бордови игри например би намерило по-широка аудитория. Макар моите впечатления са, че и бордовите игри със Супер герои не са сред популярните (като изключим може би HeroClix, която по-скоро е Action Figure Wargame чиято аудитория е доста невръстна).

Ако погледнем освен това какъв тип игри са конзолните и компютърни игри със Супер герои и факта, че абсолютно всички ММО-та със Супер герои са F2P, се очертава една картина, показваща по-скоро слаб интерес към игри със Супер герои, като цяло.
“А small man with a big shield will drive the archers mad.”

Потребителски аватар
arabica

Мнение от arabica » пон яну 13, 2014 1:06 pm

ChoChan написа:Няма нужда с такова пренебрежение към жанр, който просто не ти е приятен и не познаваш. И явно личните пристрастия ти замъгляват рационалната преценка. Въздържам се от крайни коментари, но даже ми се струва, че супергерои биха били по-познати и по-популярни от елфи и джуджета даже.
Комикс индустрията със сигурност не е единствено за аудитория 1-8ми клас, но ти няма как да го знаеш, тъй-като си антифен и най-вероятно не си чела никакви комикси, освен Мики-Маус например.
Уау. :) Сигурно на живо си приятен човек, Чо - защо такова хейтърство по форумите тогава?
Комиксите са едно от основните ми хобита и дори имам любими серии на Х-мен и Батман, както и отделни любими епизоди. Гледала съм и всички филми за Батман, X-men, Ironmen, два Хълка, два Супермена, Тор 1, Спайдърмен 1, Отмъстителите и дори някакви древни филми от типа на Flash (Капитан Америка и Спайдърмените от 2 нататък са ми баннати от списъка). Повечето комикси, за които давам пари обаче не са superhero-related. Също и не виждам причина комиксите за супергерои да бъдат асоциирани с комиксите изобщо.
В общи линии това, което Icon е писал покрива и моята позиция. А това са мнения на хората от ролевата ми група на въпроса биха ли играли и биха ли финансирали издаването на такъв продукт:

Играч 1: аз да, ама зависи коя система и кой я издава
не съм фен на супергероите в ролева игра
предпочитам герой от мономит

Играч 2: аз, честно казно, не
евентуаааално бих дала някаква символична сума, за да подкрепя ентусиазма на начинанието
но на мен самата не ми дреме особено и едва ли бих играла, освен може би някакъв one shot
супергерои са ми meh като сетинг за rpg

Играч 3: като цяло - бих играл, но не би ми бил първия избор

Играч 4: Екзалтед не е ли за супергерои? Аксиом с 16+ ниво също си е супергерой...
Иначе така поставено: искате ли да купим една система и да си я преведем вероятно в свят на супергерои - никак не ми звучи добре.

Потребителски аватар
Ways
Регистриран: чет яну 24, 2002 6:51 pm

Мнение от Ways » пон яну 13, 2014 1:31 pm

arabica написа:...защо такова хейтърство по форумите тогава?
Старата песен на нов глас.
arabica е виден рецидивист в това отношение :)

Потребителски аватар
CTAHuMuP
Self-righteous

Мнение от CTAHuMuP » пон яну 13, 2014 2:46 pm

Арабика, социалният експеримент, който си извършила (евала, че си занимавала с глупости групата си само и само да докажеш, че си права в интернет), показва единствено, че ти и твоята група не сте сред целевата аудитория на въпросните система и сетинг. Това е похвално (or something), но няма отношение към въпроса, който е (грубо казано) тази евентуална целева аудитория празно множество ли е и ако не е, достатъчно на брой елементи ли има в него, че да си заслужава труда.

Не смятам, че някой може ей така да отговори на този въпрос на прима виста без сериозно проучване. Всичко, което аз или ти можем да кажем, са лични мнения и като такива да се напъваме да ги доказваме е безсмислено, защото няма да ги направи с повече тежест от личното мнение на човека до нас. Никой от нас няма виждане в бъдещето и не знае дали ще има успех тази идея или не (аз поне нямам, за теб не знам). Никой от нас няма твърди доказателства и факти в подкрепа на да или не, тогава защо се напиняш?

Асен и сподвижниците му могат да рискуват с него, могат и да не рискуват (аз лично ще подкрепя финансово проекта дори и да е по система/сетинг, които не харесвам), но и в двата случая дали твоята група ще играе в този сетинг или не е без значение. Подозирам, че ти и твоята група не бихте прочели трилогия, в която тъпа тийнейджърка се влюбва в 116-годишен вампир, но трилогията е издадена и си има аудитория.

Бих добавил и че никой от този форум не е сред целевата група на това, което търси Асен. Най-малкото защото всеки от нас е опитен играч с вече изградени вкусове. Това не значи, че супер героите са неподходящи за entry dish.

Потребителски аватар
CTAHuMuP
Self-righteous

Мнение от CTAHuMuP » пон яну 13, 2014 2:53 pm

btw като казвам супер герои далеч нямам предвид (само) типове в трико. Детектив облечен като Бенедикт Къмбърбач в Шерлок и притежаващ супер-интелект, дедуктивни знания и нечовешки умения за забелязване на детайли (in other words EXACTLY like Sherlock) е също супер-герой за мен и даже бих играл подобен персонаж в модерен сетинг :)

Потребителски аватар
Джебадая
Регистриран: ср май 08, 2013 8:38 pm

Мнение от Джебадая » пон яну 13, 2014 3:10 pm

Подобен герой става само за соло приключение imho.
Само не мога да разбера, защо търсите мнение за нещо, след като не ви интересува ничие мнение, което се различава от вашето.

Потребителски аватар
CTAHuMuP
Self-righteous

Мнение от CTAHuMuP » пон яну 13, 2014 3:16 pm

А, що бе, мен ме интересува. Но Арабика си даде мнението преди доста постове, след това почна да се напъва. That's what I'm saying.

btw ти си "Играч 2" от по-горе, нали? Г-ца "символична сума"?

Потребителски аватар
arabica

Мнение от arabica » пон яну 13, 2014 3:46 pm

Стане, правя отчаяни опити все пак да си похарча парите в тоя проект, ако още не е взето крайно решение какво точно ще се издава, що да не опитам да наклоня везните към нещо, което все пак ше ми е интересно? ;)

Потребителски аватар
CTAHuMuP
Self-righteous

Мнение от CTAHuMuP » пон яну 13, 2014 3:55 pm

Хаха, ясно :)

Ами аз поне не съм разбрал какво предлагаш ти, само разбрах, че хейтваш супер героите (което беше ясно и от леко крайното ти изказване "не ме интересува какви филми има за Капитан Америка, fuck this guy"). Защо вместо да наливаш суперите не вземеш да кажеш какво смяташ ти, че трябва да се издаде като entry и да видим. Мисля, че Асен не е твърдо решен за супери все още.

ChoChan
Кифла

Мнение от ChoChan » пон яну 13, 2014 4:30 pm

Както Станимир каза, идеята е не да се зарибяват тези, които така или иначе вече играят ролеви игри, не да си направим нов сетинг/система, по които да си играем и да му се кефим, ами да се привлекат нови хора към хобито. С тази идея се дискутира кое би грабнало вниманието на хората най-силно.
Всеки може да си даде мнението, разбира се, но това не значи, че то става валидно или "релевантно" (тази хубава българска дума).

Потребителски аватар
arabica

Мнение от arabica » пон яну 13, 2014 6:27 pm

Бих се съгласила на почти всичко друго. (Ако си говорим честно, сетинг по Watchmen бих го играла дори, ама не мисля че Асен има предвид точно това под "супергерои").
От друга страна, as it was said
Асен написа:Може би просто трябва да вземем една игра за супергерои и да я преработим при превода. Може просто да се отделят жанровите съвети за ърбан фентъзи и за супергерои, а играчите да си избират какво да ползват. Една книга, два потенциални жанра, според мен е добро.
Ако това може да се направи на практика - всеки от нас тук ще получи нещо, което да го радва, всички са хепи. Асен не споменава дали има предвид нещо конкретно, но като се има предвид как обича да се ровичка в разни почти underground проекти и неща, бих изчакала да видя с какво предложение може да подплати горната идея.

Потребителски аватар
Джебадая
Регистриран: ср май 08, 2013 8:38 pm

Мнение от Джебадая » пон яну 13, 2014 6:38 pm

CTAHuMuP написа:
btw ти си "Играч 2" от по-горе, нали? Г-ца "символична сума"?
Indeed.

То хубаво, че ние не сме целевата група, ами допитайте се до целевата група тогава. Иначе е все едно да пишете книга за деца, без да сте виждали дете. Пък и се очаква, предполагам, и на "ветераните" да им харесва идеята и сетинга, щото не виждам парите откъде другаде ще дойдат. Освен ако не разчитате само на разни "символични суми".

Потребителски аватар
CTAHuMuP
Self-righteous

Мнение от CTAHuMuP » пон яну 13, 2014 7:37 pm

Хаа! Знаех си. Ето, че имам дедуктивни знания и умения за забелязване на детайли :)

Що трябва да им харесва на ветераните не разбрах, аз ли съм единственият който ще подкрепи начинанието дори да не му харесват системата/сетинга? Come on guys, you're (supposed to be) better than that. I'm CTAH, the bad guy, the vulgar illiterate, the cynic savage and you are the noble ones.

Отговори

Върни се в “Настолни Ролеви Игри”