Форумната платформа беше обновена на версия phpbb 3.2. За повече информация моля посетете следната тема

Система за спейс опера/одисея

Какво са ролевите игри? Как се играе? Как се играе добре? Как се води добре? Защо се прави така, а не иначе? И какво мислите за... Ето само част от въпросите, които рано или късно сполетяват всеки ролеви фен. Тук е мястото за всякакви ролеви теми, били те обвързани с конкретна система или не.
Потребителски аватар
Azmodael
Регистриран: чет юни 03, 2004 9:10 pm
Контакти:

Система за спейс опера/одисея

Мнение от Azmodael » вт дек 10, 2013 1:37 pm

Драги форумци, дайте идея за система за space exploration тематично приключение, без значение дали е обвързана със сетинг.

Засега познатите, обсъдени и отхвърлени системи са:
Rogue Trader
Star Wars d20

Потребителски аватар
CONAN
Варварин
Регистриран: пон яну 27, 2003 7:21 pm
Контакти:

Re: Система за спейс опера/одисея

Мнение от CONAN » вт дек 10, 2013 2:02 pm

Няколко идеални кандитата, като съм водил по единия и върши чудесна работа:

1. Traveller (последния на Mongoose Press) http://www.mongoosepublishing.com/rpgs/traveller.html
2. FATE / Starblazer
3. Cortex / Firefly (на нея е базирана Firefly RPG-то и е универсална)

И трите са правени със space opera kind of adventure in mind.
Аз харесвам Травелър но и Firefly е готина.
The past is a rudder to guide us, not an anchor to hold us back.

Потребителски аватар
icon
su -
Регистриран: пон май 26, 2003 1:11 am
Контакти:

Мнение от icon » вт дек 10, 2013 3:44 pm

Към казаното от конан бих добавил:

1. d20 Future

2. in Spaaace

3. Stars Without Number

4. GURPS Space/GURPS Cyberpunk

5. Fading Suns

6. Shadowrun

7. Stargate SG-1: Roleplaying Game

8. d6 Space

9. Space Master, на базата на Rolemaster

10. Cyberpunk

11. Eclipse Phase, тежка система

12. Savage Worlds, тежка система

13. Space Opera, старичка

14. Ringworld, старичка

15. 2300 AD, старичка - създадена, като конкуретна на Traveller

16. Heavy Gear
“А small man with a big shield will drive the archers mad.”

Потребителски аватар
hameleona
Регистриран: пет яну 30, 2004 11:09 am
Контакти:

Мнение от hameleona » вт дек 10, 2013 4:20 pm

Lady Blackbird. Лека и адски гъвкава. Има я и преведена.
Andras написа:...групите, състваени от сукубус-паладин, коболд-скаут, кентавър-кавалерист и кактус-чародей...

Потребителски аватар
Yago
Регистриран: вт дек 25, 2001 6:54 pm

Мнение от Yago » вт дек 10, 2013 7:27 pm

От всички изброени мога само FATE да препоръчам с лека ръка.
Lady Blackbird, Cortex, In Spaaaace стават, ако си падаш по това което правят и ако същото важи и за играчите. Добри са, но са специфични.

Eclipse Phase e много добра игра, но не е space opera.
ум колкото на замажан синигер

Потребителски аватар
Асен
Регистриран: съб юни 07, 2003 9:20 am

Мнение от Асен » вт дек 10, 2013 8:29 pm

Yago написа:От всички изброени мога само FATE да препоръчам с лека ръка.
Lady Blackbird, Cortex, In Spaaaace стават, ако си падаш по това което правят и ако същото важи и за играчите. Добри са, но са специфични.

Eclipse Phase e много добра игра, но не е space opera.
Така е, специфични са, но това не е задължително минус. Ако не го кефят наративни игри, Mini Six получава моите препоръки.

Ако иска нещо средно между двете с по-наративен уклон, FATE или FAE, като и двете са на цена "плати колкото искаш", или хак на нещо със swashbuckling/steampunk ориентация.
And Jesus said unto them, "And whom do you say that I am?"
"You are the eschatological manifestation of the
ground of our being, the ontological foundation of the context of our very self-hood revealed."
And Jesus said"what?"

Потребителски аватар
Gallean
Регистриран: чет юни 09, 2005 9:05 pm

Мнение от Gallean » вт дек 10, 2013 10:34 pm

Strablazer, и по-точно Фейт,
Savage Worlds - която НЕ е тежка,
Unisystem- хубава, подробна, без да е твърде тежка.

Потребителски аватар
Azmodael
Регистриран: чет юни 03, 2004 9:10 pm
Контакти:

Мнение от Azmodael » ср дек 11, 2013 12:18 am

Сега чета старблейзър и FATE ме кефи доста.

Потребителски аватар
Асен

Мнение от Асен » ср дек 11, 2013 2:47 am

Azmodael написа:Сега чета старблейзър и FATE ме кефи доста.
Значи си готов, макар че ако ще е Фейт, аз щях да ти препоръчам Nova Praxis. Вярно, че е по-близка до Еклипс Фейз, Матрицата и подобни, но поне има благородни Домове, което е някакво начало ;) .

Все едно, базирани са на Фейт, така че чети, което си почнал :mrgreen: !
ground of our being, the ontological foundation of the context of our very self-hood revealed."
And Jesus said"what?"

TTD
Регистриран: нед ное 23, 2008 6:33 pm

Мнение от TTD » вт дек 31, 2013 2:00 am

Alternity.

Изчерпателна е, има доста съплементи и обхваща всички аспекти на жанра, включително междузвездните комуникации и политика, ниво на технологии и разполага с опционални псионици (aka магове), мутанти и друга "спешъл" паплач.

Недостатъците са, че правилата са доста "разхвърляни", неясни на места, а демидж таблиците за оръжията биха могли да се възползват от хаузрулване.

Още бележки, тип YMMV (Your Mileage May Vary): Сетингът е основно фокусиран върху хората като доминантна раса; извънземни присъстват, но те са по-скоро етнически малцинства, които не притежават собствени звездни цивилизации (с едно изключение).

Основният зар е d20, в комбинация със "ситуационни зарове", които включват d4, d6, d8, d12 и пак d20.

Потребителски аватар
Night Wanderer
Миниън на Авис
Регистриран: нед юни 27, 2004 10:15 pm

Мнение от Night Wanderer » чет мар 20, 2014 2:47 pm

А нещо което може да послужи за трансхуманистки species exploration с малко битки и сериозна социална интеракция, нещо като Слепоглед?
...ти си Индра И Брама си, и Шива,
и всичко, дето иде и дето си отива...

Потребителски аватар
hameleona
Контакти:

Мнение от hameleona » чет мар 20, 2014 8:09 pm

т.е. Стар Трек - стигмите за генетични промени и разни имплантанти? Eclips Phase, като система става за туй. Барабар с репутацията като форма на валута.
Andras написа:...групите, състваени от сукубус-паладин, коболд-скаут, кентавър-кавалерист и кактус-чародей...

Потребителски аватар
Gallean
Регистриран: чет юни 09, 2005 9:05 pm

Мнение от Gallean » чет мар 20, 2014 9:01 pm

Слепопогледа е едно от най-отдалечените неща от "опера/одсея". Същността му е обратна на определението за пълп и опера.

Потребителски аватар
Night Wanderer
Миниън на Авис

Мнение от Night Wanderer » пет мар 21, 2014 12:36 am

Captain obvious strikes again. Това как инвалидира въпроса ми?

Хам, и аз мислех за Еклипс фейз, но се страхувам, че тя е прекалено много насочена навътре - към слънчевата система и към шпионски игри между играчите в нейния си сетинг. Не съм сигурен доколко е подходяща за нещо от типа на първи контакт с чужда раса.

Потребителски аватар
Асен

Мнение от Асен » пет мар 21, 2014 10:15 am

Night Wanderer написа:Captain obvious strikes again. Това как инвалидира въпроса ми?

Хам, и аз мислех за Еклипс фейз, но се страхувам, че тя е прекалено много насочена навътре - към слънчевата система и към шпионски игри между играчите в нейния си сетинг. Не съм сигурен доколко е подходяща за нещо от типа на първи контакт с чужда раса.
Мисля, че инвалидира избора ти да пишеш в тази тема, вместо да пуснеш друга. Все едно, няма толкова активни теми, че да се объркаме 8) .

А преди да отговоря, какви точно могат да са последствията от контакта? Слепопогледът е прекалено общо обяснение, искам примерен списък как това интерактва с трансхуманизма. Случаите, в които изследваш нови общества, са различни от тези, в които видовете почват да се рекомбинират с генно инженерство.
Като чуя Species exploration в комбинация с трансхуманизъм, някак си се сещам за Beast Hunters :mrgreen: .
And Jesus said"what?"

Потребителски аватар
Night Wanderer
Миниън на Авис

Мнение от Night Wanderer » пет мар 21, 2014 11:54 am

Искам екипаж от откачени типове - играчите, които се занимават с философията на осъществяването на първи контакт с ейлиън противник, от чиито биологически или физически възможности нямат никаква представа, който ги атакува по начини, които им е трудно да идентифицират и те да са на борда на изследователска станция, която да притежава капризен и леко отакчен изкуствен интелект. Трансхуманизма ми трябва дотолкова, доколкото позволява богата възможност за създаване на откачен персонаж.

Не исках да отварям нова тема, защото 1. не искам да пълня форума с излишни теми, 2. частта с одисеята в заглавието ми се стори подходяща.

Потребителски аватар
hameleona
Контакти:

Мнение от hameleona » пет мар 21, 2014 12:06 pm

Night Wanderer написа:Искам екипаж от откачени типове - играчите, които се занимават с философията на осъществяването на първи контакт с ейлиън противник, от чиито биологически или физически възможности нямат никаква представа, който ги атакува по начини, които им е трудно да идентифицират и те да са на борда на изследователска станция, която да притежава капризен и леко отакчен изкуствен интелект. Трансхуманизма ми трябва дотолкова, доколкото позволява богата възможност за създаване на откачен персонаж.

Не исках да отварям нова тема, защото 1. не искам да пълня форума с излишни теми, 2. частта с одисеята в заглавието ми се стори подходяща.
Тва звучи малко като уан-шот или нещо друго много кратко, защо ти е голяма система изобщо?

Потребителски аватар
Night Wanderer
Миниън на Авис

Мнение от Night Wanderer » пет мар 21, 2014 12:21 pm

hameleona написа:
Night Wanderer написа:Искам екипаж от откачени типове - играчите, които се занимават с философията на осъществяването на първи контакт с ейлиън противник, от чиито биологически или физически възможности нямат никаква представа, който ги атакува по начини, които им е трудно да идентифицират и те да са на борда на изследователска станция, която да притежава капризен и леко отакчен изкуствен интелект. Трансхуманизма ми трябва дотолкова, доколкото позволява богата възможност за създаване на откачен персонаж.

Тва звучи малко като уан-шот или нещо друго много кратко, защо ти е голяма система изобщо?
Дам, уан-шот ще е. Системата ми трябва защото не обичам фрийформ неща плюс това ми трябва за да мога да дам широки възможности на играчите да си строят героите.

Потребителски аватар
hameleona
Контакти:

Мнение от hameleona » пет мар 21, 2014 12:40 pm

Широки възможности спокойно пада и под "много абстрактна система". ;)
Не се заяждам, само говоря от опит - от как минах на някви 1-2 страници системи за уан-шотовете, тия уан-шотове взеха да стават много по-интересни.

Потребителски аватар
Night Wanderer
Миниън на Авис

Мнение от Night Wanderer » пет мар 21, 2014 1:43 pm

Еми кажете тогава някоя 1-2-3 странична система.

Потребителски аватар
hameleona
Контакти:

Мнение от hameleona » пет мар 21, 2014 2:09 pm

http://www.polgarusgames.com/D6/weg5101 ... -Space.pdf

Може би? аз принципно просто си нагласям Лейди Блекбърд за нуждите на евентуален уан-шот. Или FATE, евентуално. но аз съм консервативен човек - предпочитам да си донаглася познатата система към новото приключение пред това да уча (и да обяснявам на няколко души) нова такава.

Потребителски аватар
Асен

Мнение от Асен » нед мар 23, 2014 8:00 am

Night Wanderer написа:Еми кажете тогава някоя 1-2-3 странична система.
FU RPG е 21 страници като махнем кориците, но може спокойно да се резюмира в една десета от това и се обяснява за около 5 минути.
И посочените от Хамелеона също са лесни за адаптиране, съгласявам се. Макар ако точно аз седнех да споря, мисля че Хам щеше да получи когнитивен дисонанс :mrgreen: .
And Jesus said"what?"

Отговори

Върни се в “Настолни Ролеви Игри”