Форумната платформа беше обновена на версия phpbb 3.2. За повече информация моля посетете следната тема

Колко човека запознахте с НРИ/RPG през 2012-2013 г.?

Какво са ролевите игри? Как се играе? Как се играе добре? Как се води добре? Защо се прави така, а не иначе? И какво мислите за... Ето само част от въпросите, които рано или късно сполетяват всеки ролеви фен. Тук е мястото за всякакви ролеви теми, били те обвързани с конкретна система или не.

Колко човека запознахте с НРИ/RPG 2012-2013 г.?

Анкетата завърши на пон дек 30, 2013 9:20 am

0, защото ни мъ ибе за зарибяване на новаци.
3
19%
0, не съм срещал желаещи.
1
6%
0, не си давам зор.
1
6%
1, все е нещо.
0
Няма гласове
2, имам напредък.
3
19%
3-5, цяла група!
5
31%
6-8, допринасям активно за разпространението на хобито (не на хобитите, те нямат място в анкетата!)
0
Няма гласове
9-11, чакам похвали!
0
Няма гласове
12+, надяваме се повечето да останат в хобито!
1
6%
Пфф, новаци... да се занимаваш с тях е so nineties.
0
Няма гласове
Идея нямам какво са РИ! Някой ще ми обясни ли?
0
Няма гласове
Специална снежинка.
2
13%

Общо гласове: 16

Потребителски аватар
Асен
Регистриран: съб юни 07, 2003 9:20 am

Колко човека запознахте с НРИ/RPG през 2012-2013 г.?

Мнение от Асен » пон дек 02, 2013 9:20 am

През 2011 г. пуснах такава анкета. През 2012 г. забравих да пусна, затова сега правя анкета за 2 години, за да можете да си ползвате и постигнатото оттогава, ако искате.
Вероятно повечето от вас са наясно, че темата ме вълнува.

Според условието от предишната тема:
"Понеже си говорим периодично как в хобито не влизала "свежа кръв", ми беше интересно кой какво прави по въпроса? Обяснихте ли на някого тази година що е то "ролево разиграване" и дадохте ли възможност на някого да пробва някоя игра?
Към новозарибените новаци можем да включим и "хора наясно с хобито, които не играеха активно", ако сте им дали възможност да играят пак."
Можете да гласувате и ако само сте довели новак при Водещ, независимо дали играете в групата. Трудът на дилърите също трябва да бъде оценяван.

Трябва да има отчетност! Затова и ще го сетна да се затвори на 29-ти декември. Ако успеете да зарибите някого на 30-ти или 31-и, прехвърлете си го за анкетата догодина!
Дотогава обаче можете да си променяте гласа, ако се окаже, че има промени.

Специален въпрос от миналата тема - Криси се канеше да зарибява чрез ФБ (сураттефтер). Какво стана, имаше ли ефект?
And Jesus said unto them, "And whom do you say that I am?"
"You are the eschatological manifestation of the
ground of our being, the ontological foundation of the context of our very self-hood revealed."
And Jesus said"what?"

Потребителски аватар
CONAN
Варварин
Регистриран: пон яну 27, 2003 7:21 pm
Контакти:

Re: Колко човека запознахте с НРИ/RPG през 2012-2013 г.?

Мнение от CONAN » пон дек 02, 2013 9:42 am

Все още 2013 не е свършила и има още един месец, така че ще въздържа от гласуване, но има потенциолно 4-6 човека, които се надявам да бъдат зарибени. Ще видим как ще протече и ще гласувам.
The past is a rudder to guide us, not an anchor to hold us back.

Потребителски аватар
Gallean
Регистриран: чет юни 09, 2005 9:05 pm

Мнение от Gallean » пон дек 02, 2013 12:24 pm

Двамца, толкоз от мене. Повече нямаха желание :)

Потребителски аватар
lowstef
Phantom Lord
Регистриран: вт апр 08, 2008 10:05 am
Контакти:

Мнение от lowstef » пон дек 02, 2013 10:32 pm

Ами аз бях ветерана на една сесия с 3-4 новаци и уж им хареса, ама беше в София и не сме играли оттогава.
Който ме харесва е прав! Който не ме харесва е прав! Който не му пука за мен не е прав!
The leather armies have prevailed
The Phantom Lord has never failed...
Fall to your knees and bow to the Phantom Lord

Потребителски аватар
Асен

Мнение от Асен » пон дек 02, 2013 11:44 pm

CONAN написа:Все още 2013 не е свършила и има още един месец, така че ще въздържа от гласуване, но има потенциолно 4-6 човека, които се надявам да бъдат зарибени. Ще видим как ще протече и ще гласувам.
До края на годината можеш да си смениш отговора.
lowstef написа:Ами аз бях ветерана на една сесия с 3-4 новаци и уж им хареса, ама беше в София и не сме играли оттогава.
Пренасочи ги към някой в София? Мисля, че познаваш достатъчно.
ground of our being, the ontological foundation of the context of our very self-hood revealed."
And Jesus said"what?"

Потребителски аватар
lowstef
Phantom Lord
Регистриран: вт апр 08, 2008 10:05 am
Контакти:

Мнение от lowstef » вт дек 03, 2013 3:34 pm

Хората вече си имат играещи познати от София, всъщност точно тези познати ме поканиха за онази сесия. Проблемът е, че практически цялата група са заети хора със смени и прочее, за които РИ биха могли да бъдат интересно хоби, но съвсем не са единствена опция. Иначе аз лично не съм евангелист и не смятам за свое особено задължение да зарибявам нови хора за църквата на РИ - Асениански орден. Ако ще запознавам нови хора, то ще е за да си направя моя нова група. Което няма да е скоро, предвид заетостта ми. Така че...
Който ме харесва е прав! Който не ме харесва е прав! Който не му пука за мен не е прав!
The leather armies have prevailed
The Phantom Lord has never failed...
Fall to your knees and bow to the Phantom Lord

Потребителски аватар
Ways
Регистриран: чет яну 24, 2002 6:51 pm

Мнение от Ways » нед дек 08, 2013 3:05 pm

Възможен ли е ренесанс на българското НРИ общество или не? Времената от началото на миналото десетилетие :)

Потребителски аватар
CONAN
Варварин
Контакти:

Мнение от CONAN » нед дек 08, 2013 3:28 pm

Всичко е възможно. :)

Потребителски аватар
Ways

Мнение от Ways » пон дек 09, 2013 10:24 am

Всъщност какво ни трябва?
Продукт без значение от качеството, който да се издаде на пазара и да се лансира добре на актуалните медии (които в момента не знам кои са).
В общи линии май е това... а да, и да има crpg-та, които са нашумели в момента и от които да се дръпнат хора, както беше едно време с Diablo 2, Baldur's Gate/Icewind Dale сериите.

Чисто хипотетично мисля, едва ли ще стане повтаряйки стария начин.

Потребителски аватар
CONAN
Варварин
Контакти:

Мнение от CONAN » пон дек 09, 2013 12:11 pm

Не е достатъчен един продукт. Трябва платформа и серия от продукти които се възползват от възможностите на технологиите за да подобрят това което предоставят. Също трябва и добра поддръжка. В момента работя и обмислям няколко варианта но се стига до едно - Мега гига ограничения пазар в България и тесния профил на ролевите игри като хоби занимание.

Бях в ориндж тия дни и потърсих книги-игри. Бяха ги сложили на най-долния рафт, покрити от други книги, максимално скрити от погледа. Продавачките също не знаеха за какво става дума когато нарочно ги попитах, какво е това. Може би са имали късмет да са за няколко дена в секцията нови книги, но ме съмнява. Някой който е по-запознат ще каже.

Не може да се бориш да си на нула и това да го считаш за успех. Също така нищо няма да стане докато масово манталитета е "евтин на брашното, скъп на триците". Познавам хора, които дават 40-50 лева седмично в дискотеки за фалшив алкохол, но нещо което струва 2-3, 10 долара им е твърде скъпо , а това нещо ще бъде ползвано месеци, седмици, даже години, както е случая на ролевите игри. Други ползват непрекъснато пиратски неща, въпреки че няма проблеми да бъдат купени, даже не са скъпи.

Мисленето да поддържаш дадено нещо (хоби, инициатива и т.н.) което те интересува за да може да продължаваш да го ползваш/радваш и т.н. тотално липсва в нашите ширини. Може ли да го краднем - ша го краднем, па Вуте да се оправя.

Ще ти дам един много ясен пример - преди време (10 години?) бях намерил мега тънката оферта да изпечатаме кор книгите на днд3 (или всяка друга) на добра хартия и меки корици. Да, не е същото качество като оригиналните, но никой ги нямаше и всички ползвахме пробити PDF-и които бяха сканове (OCR се появи по-късно). Даже можеше да бъде цветно при определен трешхолд без промяна на цената. Много хора се появиха и после почнаха да мрънкат че 10-15 лева (или колкото беше, но в пъти по-ниска от 50-60 лева за доставка от амазон) им е твърде скъпо. Еми съжалявам много, но не може да се разчита много на такъв тип потребители.

ChoChan
Кифла
Регистриран: съб авг 24, 2002 5:43 pm

Мнение от ChoChan » пон дек 09, 2013 2:16 pm

/off

В Ориднж са мега прости продавачките винаги и никой не трябва да пазарува в този магазин с и без това супер надути цени. Отивам един път и питам къде са бордовите игри. Онази ми се пули и вика "БОРДОВИ ИГРИ ЛИ?". Когато накрая се разбрахме - "Ааа, имате предвид НАСТОЛНИ игри!" След някакво време пак търсехме някаква игра и питах за настолни - повтори се същото пулене и ми обясниха, че съм имала предвид "бордови", а не настолни.

Не мога да ги понасям.

/off
give me love so that I can kill...she's so unreal

Потребителски аватар
Ways

Мнение от Ways » пон дек 09, 2013 3:02 pm

CONAN, говоря от гледната точка на обществото, а не на издателя и автора.

Успех ще е ако накрая отново има наплив на нови играчи, без значение как се е представил продукта, дали е оправдал очакванията и въобще дали е бил печеливш.

Потребителски аватар
xsmind
Студио Х
Регистриран: чет май 02, 2002 11:44 pm
Контакти:

Мнение от xsmind » пон дек 09, 2013 3:10 pm

Не сте много прави за книгите-игри и техния пазар. Те са нишов продукт, който не се продава първостепенно по книжарниците. Дори, най-успешната книжка за Таласъмчето изобщо не се разпространява по книжарниците, а нейния автор наскоро направи втори тираж, пусна някаква мини-игра с карти и други работи.

И не е достатъчен един продукт, също не е достатъчно да е КАКЪВТОИДАЕ продукт, трябва да е издържан продукт, с добра презентация и реклама, т.е. да е шарен с картинки, някой да се занимава да ходи по фестивали да го промотира, и продава, да се говори от време на време за продукта по специализаирани сайтове, фейсбуци, туитъри, блогове... абе много работа. Естествено може да се издават и фенски продукти за по един лев, няма лошо, ама понеже няма вече фенове и/или ги мързи... няма какво да издаваме. Даже и пари ще се намерят. Примерно в момента АлТоро ще издава Blood of the Zombies на Иън Ливингстън, като дори ще плати и авторски права на чичката?!?! Нечувано!

Както вече казах на Конан, в момента е удобно РИ да се закачат за вълната на КИ и бордгеймс(настолни, за служителите на оранж), дори направих и конкретно предложение как да стане, но за да стане изобщо нещо си трябва доста работа. Много неприятно, но факт. Примерно анкетата "колко човека зарибихте ..." е доста безсмислена. Нищо не се случва от нея, освен че ще разберем, че единствен Асен е работил целенасочено за зарибяване на хора, което и без това вече знаехме от темата за организираните игри за новаци. Браво, Асене, ще ти подаря зарче. Освен това се засрамвам, че не съм работил за зарибяване.

Ways, събуди се, "обществото" отдавна не съществува.

Потребителски аватар
Ways

Мнение от Ways » пон дек 09, 2013 3:15 pm

Буден съм, точно затова се питах за рестарта :)
И аз не го виждам как ще стане, но може някой с по-оптимистични нагласи да има таен план за 100% успех.

Потребителски аватар
hameleona
Регистриран: пет яну 30, 2004 11:09 am
Контакти:

Мнение от hameleona » пон дек 09, 2013 4:23 pm

Каквото казаха Конан и Ексесмайнд. С малка добавка.

Докато разни хора седят и обясняват, колко безсмислено е да се правят нашенски си РИ и как това, дето се правило било идеално реализирано в еди-коя-си западна РИ няма до никъде да я докараме. :)
Или докато се развява ДнД като някаква панацея.
Има начини да се направи, дори на фенски начала и с нисък бюджет, не е толкоз трудно. Но от години се съмнявам, че има достатъчно зарибени фенове за тая работа. За "ренесанса" на КИ доста хора вършат бая работа - може би са 20-30 активно занимаващи се с цялата работа и двойно на това чисто поддържащи индивиди. Все още имаме яки засечки на моменти с качеството, но нещата се изчистват лека-полека.
Ако някога решим да задвижим подобна история за РИ, колко души ще се съберем? 10 на кръст? Не че не стигат, ама никой не ни плаща за това и всичко ще се върши в свободното ни време.

Та да де, може да се направи на теория. Де факто обаче не знам колко сериозни хора ще се съберат и как ще успеят да стигнат до единодушно решение и някакво разпределяне на функциите.
Andras написа:...групите, състваени от сукубус-паладин, коболд-скаут, кентавър-кавалерист и кактус-чародей...

ChoChan
Кифла
Регистриран: съб авг 24, 2002 5:43 pm

Мнение от ChoChan » пон дек 09, 2013 4:57 pm

Ами хората говорят от опит, няма за какво да им се сърдите. Оттук са минали сума народ с проекти за РИ и т.н., от които още чакаме някой да се реализира. Не мисля, че ако вместо това си повтаряме като мантра "ще стане, ще стане", ще има повече успех.
give me love so that I can kill...she's so unreal

Потребителски аватар
Yago
Регистриран: вт дек 25, 2001 6:54 pm

Мнение от Yago » пон дек 09, 2013 7:31 pm

CONAN написа:В момента работя и обмислям няколко варианта но се стига до едно - Мега гига ограничения пазар в България и тесния профил на ролевите игри като хоби занимание.
Ако се замисля, сигурно мога да ти изредя 5-10 хобита с далеч по-тясна аудитория в момент в България. Някои от тях вероятно дори ще получават пари от държавата като значимо хоби.

Въпроса е в труда, както опита досега е показал.
И в качеството и маркетинга.
Защото няма да се учудя ако свръх-нишови западни заглавия имат по-голямо проникване на българският пазар от българските заглавия.
ум колкото на замажан синигер

Потребителски аватар
CONAN
Варварин
Контакти:

Мнение от CONAN » пон дек 09, 2013 7:37 pm

Твърдението е валидно, знам за някои занимания които са доста скъпи, изцяло базирани на доставки от чужбина но имат по-голяма аудитория от сегашната на ролевите игри (т.е. повече от 10 човека).

Но когато предлагаш нещо за 10 лева (спрямо 60 лева чужбинско) и това на 90% от хората им е скъпо и предпочитат да изпиратстват то какъвто и маркетинг да изтъркаляш няма да се получи. И това са хора, които се пишат активисти на хобито.

Mindset.

Потребителски аватар
Yago

Мнение от Yago » пон дек 09, 2013 7:44 pm

CONAN написа:Твърдението е валидно, знам за някои занимания които са доста скъпи, изцяло базирани на доставки от чужбина но имат по-голяма аудитория от сегашната на ролевите игри (т.е. повече от 10 човека).
Аудиторията как точно я смяташ? За първото явно смяташ на базата на брой хора, които се занимават в момента. Шмъ извиняваш, но ако приложим същото за РИ, не става въпрос за 10 души, а вероятно за стотици само в София. Само сред хората които бегло познавам сигурно се събират доста над 10, без да броим тези които не са играли от година или повече.

Потребителски аватар
CONAN
Варварин
Контакти:

Мнение от CONAN » пон дек 09, 2013 7:52 pm

Това за аудиторията беше крайно, не съм в най-великото настоение днес.
Но това не променя проблема който имаме.

Потребителски аватар
CTAHuMuP
Self-righteous
Регистриран: нед фев 17, 2002 8:33 pm

Мнение от CTAHuMuP » вт дек 10, 2013 12:25 am

Нямам търпение да дойде Асен и да изкоментира темата :)
Какво е това уклон, накъде клони и като клони, пада ли?
За разлика от отмъщението, наредбата е ястие, което се сервира най-добре горещо.

Потребителски аватар
Ways

Мнение от Ways » вт дек 10, 2013 9:46 am

Следващото ми чудене: как привидно успешния за времето си Ендивал успя да запали искрата и възпламени толкова много (за тогава) хора по никому известния до тогава жанр на настолните ролеви игри?

Добра почва оставена от книгите-игри? Или от КРИ, които са в разцвета си по това време?
Добро раздуване на балона от PC MANIA, GAMERS' WORKSHOP и другите портали?
Споделянето по различните фентъзи/фанстастика форуми, които бяха основната платформа за комуникация по това време?

П.П. Силно се надявам Асен да не изскочи с 34721 думи текст :)

Потребителски аватар
hameleona
Регистриран: пет яну 30, 2004 11:09 am
Контакти:

Мнение от hameleona » вт дек 10, 2013 10:06 am

КИ в не малка степен - особено неща като Кървав меч са подготвили добре почвата (което е малко наопаки спрямо развитието на двете хобита в Америка), а и книга А5 формат с прилична корица помага. Или със зашеметяваща корица като Е2 и Е3. Наличието на 0% свясна информация, какво е РИ, как се играе и вродено счупената система обаче имаха обратен ефект. Мисля, че Ендивал бие рекордите по хаусрулване и модифициране на това и онова правило в цялата нашенска "общност".

Поне аз така го виждам. Раздуването на балона може и да е помогнало в не-малка степен. Липсата на свестни продукти в допълнение (и като системи и като жанрове и сетинги) пък логически уби нещата.
Andras написа:...групите, състваени от сукубус-паладин, коболд-скаут, кентавър-кавалерист и кактус-чародей...

Потребителски аватар
Yago

Мнение от Yago » вт дек 10, 2013 7:37 pm

Ways написа:Следващото ми чудене: как привидно успешния за времето си Ендивал успя да запали искрата и възпламени толкова много (за тогава) хора по никому известния до тогава жанр на настолните ролеви игри?
Тиража се продаваше в продължение на години, въпреки че беше малък, хората които си го купиха поне в София масово не го играха. Въпреки че имах две(!) копия, и дори си купих Ендивал 2 после, с Аквариус и хората масово играхме други неща.
Това при абсолютно идеалните условия по това време - залязваща златна ера на книгите игри, златна ера на компютърните ролеви игри, сериозен хайп в геймърската преса и разните гийк клубове...

Което не значи че няма аудитория - просто трябва да се подходи с подходяща нагласа и да си готов да си скъсаш задника, за да повториш условията - само че по друг начин, защото сега времената са други.

Потребителски аватар
Асен

Мнение от Асен » вт дек 10, 2013 8:23 pm

CTAHuMuP написа:Нямам търпение да дойде Асен и да изкоментира темата :)
Търпение, Стане, търпение - темата все пак има за цел да ви даде да коментирате и да си кажете мнението. Хората още обсъждат ;).

Едно ми се иска да знам, ако имаме вариант за популяризация, колко от вас са навити да помагат? Искате западен продукт - моля ви се, обещавам ви да ви намеря добър такъв в някой от най-популярните в момента жанрове! Напълно съм способен да организирам и превод, и подготовка за печат, а после?
Колко от вас ще се включат в кампания като Кикстартър, за да го подкрепят финансово и да бъде издаден на български, както направиха феновете на книгите-игри с Майкъл Майндкрайм?
Колко от вас са навити да съдействат за удължаването на Open RPG Day, просто като се ангажират да си домъкват задниците в клуба един път на два месеца?

Но май трябва да пусна друга тема след вечеря - а като се видим с ексесмайнда, искам зарчето да е д30, че си ги ползвам за едни хаузрулнати правила :mrgreen: !
And Jesus said"what?"

Потребителски аватар
CTAHuMuP
Self-righteous
Регистриран: нед фев 17, 2002 8:33 pm

Мнение от CTAHuMuP » ср яну 08, 2014 10:55 am

Не съм сигурен, че тази тема е още релевантна, но аз бих дал пари като част от кикстартър проект за ролеви игри (стига даването да е направено лесно и удобно де, глезен съм). И ми се струва, че всеки от този форум би дал (някакви) пари. Смятам, че вече тук не останаха пробитаци като тези, за които говори Конан.
Какво е това уклон, накъде клони и като клони, пада ли?
За разлика от отмъщението, наредбата е ястие, което се сервира най-добре горещо.

Потребителски аватар
Асен

Мнение от Асен » пет яну 10, 2014 12:31 am

Темата още е релевантна, но подобни неща обсъждаме в съседната тема - в която си писал, така че ще ти отговоря там.
And Jesus said"what?"

Отговори

Върни се в “Настолни Ролеви Игри”