Форумната платформа беше обновена на версия phpbb 3.2. За повече информация моля посетете следната тема

[D&D] 4th Edition

Какво са ролевите игри? Как се играе? Как се играе добре? Как се води добре? Защо се прави така, а не иначе? И какво мислите за... Ето само част от въпросите, които рано или късно сполетяват всеки ролеви фен. Тук е мястото за всякакви ролеви теми, били те обвързани с конкретна система или не.
Потребителски аватар
Yago
Регистриран: вт дек 25, 2001 6:54 pm

Мнение от Yago » пет юли 18, 2008 5:03 pm

Таблицата на класовите способности, ако ще я срявнавяме с таблицата от ДнД3, ще изглежда по този начин:
1во ниво - класови способности
1во до 30то ниво - някои от класовите ти способности става малко по-силни
10то ниво - класови способности на престижния клас,
10то до 20то ниво - още малко класови способности на престижния клас
20то ниво - класови способности на епичния клас
20то до 30то ниво - още малко епични способности

Силите които получаваш по общата таблица, за сметка на това, са си просто специфични за класа сили. Класови способности само дотолкова, доколкото ти не използваш тези думи като термин, а както ти скимне(при което се оказва, че мнението ти пак е невярно, защото тогава голяма част от класовите способности в ДнД3 не са в таблицата с прогресия на класа).
ум колкото на замажан синигер

Потребителски аватар
херцог Авис
Форумно Зло
Регистриран: нед фев 16, 2003 1:10 am
Контакти:

Мнение от херцог Авис » пет юли 18, 2008 5:05 pm

а къде са? като изключим магиите , които както казах предполагам да вкарани в способностите като реформа в 4е

Честно казано много е трудно да те разбере човек какво искаш да кажеш - според мен трябва да минеш някакви курсове по ефективно общуване илида се запишеш в стедунтски клуб по дебати.

дали са от 1, 2 или 3 tier това са умения участващи в определена парадигма, при това парадигма която както обясних лично на мен ми напомня именно парадигмата на развитието на класа в 3е (това че магииге които преди бяха извън тази парадигма за развитие на класа - всъщност те си бяха в нея но не бяха включени в таблицата - не променя факта че това са способности на класа). дори ако не ме лъже паметта маговете освен фамилиар нямаха никакви други класови способности освен бонусфийтовете, и вероятно така се балансираше способноста им да учат магии.
Последна промяна от херцог Авис на пет юли 18, 2008 5:13 pm, променено общо 1 път.

Потребителски аватар
Yago

Мнение от Yago » пет юли 18, 2008 5:10 pm

Навсякъде из книгата, включително и в магиите, защото, както вече многократно повторих, те са вкарани в класовите способности точно толкова, колкто и в AD&D1. Няма среден вариант в случая Ависе - или класови способности е специфичен термин, засягащ определени способности които всеки член на класа получава, и нямащ общ с "магиите" или е общ термин, който включва магиите, както и всичко друго, което член на класа би могъл да получи в резултат от членуването си в класа. Бих ти предложил да си избереш един, но досега винаги сме ползвали първия вариянт.

Ависе, в случая проблема е само в теб. Обяснил съм нещата вече по три различни начина. Дори частица усилие да вложиш в осмисляне на проблема, ще ти се проясни.

Потребителски аватар
херцог Авис
Форумно Зло
Контакти:

Мнение от херцог Авис » пет юли 18, 2008 5:17 pm

ми не ми се изяснява, проблема явно от твоя гледна точка е някакъв лингвистичен и искаш да ми докажеш чме набор от букви съчетаващ думата "ability" е различен от буквения състав на думата "spell", ако само това ти е целта - то смятай че си ме убедил. но не виждам защо магията да не може да бъде класова способност, когато както и да го въртиш тя е такава. Просто в е3 не беше официално призната. Факта че е достъпна само за определени класове е показателен сам по себе си.

и ще цитирам добавката от по-горе която вероятно не си прочел защото я писах докато ти писа своя пост:
дали са от 1, 2 или 3 tier това са умения участващи в определена парадигма, при това парадигма която както обясних лично на мен ми напомня именно парадигмата на развитието на класа в 3е (това че магииге които преди бяха извън тази парадигма за развитие на класа - всъщност те си бяха в нея но не бяха включени в таблицата - не променя факта че това са способности на класа). дори ако не ме лъже паметта маговете освен фамилиар нямаха никакви други класови способности освен бонусфийтовете, и вероятно така се балансираше способноста им да учат магии.

Потребителски аватар
CONAN
Варварин
Регистриран: пон яну 27, 2003 7:21 pm
Контакти:

Мнение от CONAN » пет юли 18, 2008 5:20 pm

В тая игра ми липсват друидите! Тоя Уърлок и тоя Уърлорд някак си ми бъркат в гъза.
The past is a rudder to guide us, not an anchor to hold us back.

Потребителски аватар
херцог Авис
Форумно Зло
Контакти:

Мнение от херцог Авис » пет юли 18, 2008 5:23 pm

ами пише че Друид, монк и берберин ще се появят в продълженията на ПХП-то, така че просто трябва да почакаме ...

Потребителски аватар
CONAN
Варварин
Контакти:

Мнение от CONAN » пет юли 18, 2008 5:25 pm

Март 2009 ако ще чакаме PHB2. Пидали.

ПС: Разместването на CON и DEX също е объркващо малко, за хора които са свикнали да ползват 3.5 подредбата от много време... :D

Потребителски аватар
херцог Авис
Форумно Зло
Контакти:

Мнение от херцог Авис » пет юли 18, 2008 5:33 pm

това дори не съм го забелязал .... иначе незнам кога и къде. Но в описането на Пауър Сорсовете пише че някои класове ще имат други сорсове като варварина и друида които ще ползват диви пауър сорсове и монка който ще ползва Ки

Потребителски аватар
Yago

Мнение от Yago » пет юли 18, 2008 5:42 pm

херцог Авис написа:ми не ми се изяснява, проблема явно от твоя гледна точка е някакъв лингвистичен и искаш да ми докажеш чме набор от букви съчетаващ думата "ability" е различен от буквения състав на думата "spell", ако само това ти е целта - то смятай че си ме убедил. но не виждам защо магията да не може да бъде класова способност, когато както и да го въртиш тя е такава. Просто в е3 не беше официално призната. Факта че е достъпна само за определени класове е показателен сам по себе си.

и ще цитирам добавката от по-горе която вероятно не си прочел защото я писах докато ти писа своя пост:
Както казах горе - избери си. Явно избра всичко да е класова способност, при което оригиналното изказване е невярно с това, че не се е увеличил броя избираеми класови способности. При което пак се връщаме на това - как различаваме class features от class powers? Преди едното беше способностите на класа, а другото - силите му. Сега, как ще правим разликата?

Потребителски аватар
херцог Авис
Форумно Зло
Контакти:

Мнение от херцог Авис » пет юли 18, 2008 5:48 pm

може би не се е увеличил набора от класовите способности на класовете използващи магии (защото те бяха разнообразни и в 3е - под формата на обширен списък магии. Но се увеличил значително броят на класовите способности на класовете които преди разчитаха само на твърдата парадигма на класовата таблица. Като цяло разнообразието е повишено според мен. Тъй като мен не ме интерисува академичната терминология, не държа да я спазвам прицизно. Моето твърдение е че възможността да направиш множество разнообразни герои в рамките на един клас се е увеличил ( дори да е само в половината от класовете, които не са маджик-юзърс).

Ме слабо ме касае как ще правим разликата в названията - аз правя разликата във възможностите които са ми предоставени като играч. ДнД не е система в която се чувствам толкова комфортно че да пиша статии или да правя преводи - затова в този случай аз съм просто юзър. При това доволен такъв.

Потребителски аватар
Yago

Мнение от Yago » пет юли 18, 2008 5:58 pm

Всъщност, просто класовете са направени с по-еднаква логика, отново. В 3е най-накрая ги направих с еднаква прогресия на опита. Въведоха логика на ръста на атаките и сейвовете. Логика на ръста на нивата на магиите. 4 докарва това по-нататък. Всички имате една таблица за прогрес и всички имат "магии". Наличието на магии позволява малко по-голяма разлика(само на теория, защото избора на боен стил обичайно има по-сериозен дългосрочен ефект) в един клас, но това си е за сметка на общото уеднаквяване. Идеята от ДнД3, да има класове интересни с това колко им е уникална логиката беше трудна за балансиране, затова е заместена от една идея, добила популярност с Меджик - специфични малки правила, които чупят основните правила, вместо една обща система, която всичко да ползва.

след като слабо те засяга, значи нямаш нищо против да продължим да ползваме старите понятия с цел яснота;

Потребителски аватар
херцог Авис
Форумно Зло
Контакти:

Мнение от херцог Авис » пет юли 18, 2008 6:09 pm

Ягоа, някога да съм те критикувал за използването на термини от ДнД и да съм ти ксазвал кое е правилно или не. Добивам все повече усещането че говорим за различни неща. Аз ти говоря за по-разнообразните възможности за формирането на героите в рамките на един клас, като всичките класове са подредени в унифицирана парадигма подобна на тази която съществуваше за всеки отделен клас в 3е. Ти ми говориш за правилното използване на термините. Наистина не те разбирам, дори в случаите в които се опитвам. И съм склонен да мисля че проблема е в теб, защото само с теб се затруднявам да те разбирам от всички присъстващи на този форум - а не като да може да се каже че си някъв тип дето да го мразя в червата си и съм настроен негативно към него и затова си доставям удоволствие да те дразня .... хъмн.

Затова спирам да споря с теб по този въпрос. ще споделям своето задоволство с хора които разбират какво искам да кажа без да ровя в тълковния ДнД речник да подбирам ПРАВИЛНИТЕ термини. За пример мога да посоча ексесмайнда - когото смятам за универсално мерило за човек с който може лесно да се изясни човек, стига да не се опитва да оплете конците насилствено. Станимир явно също ме разбра без проблеми, щом даже отправи забележка с което ме повергна в дълбок размисъл и поради което днес вечерта ще препрочитам пауърите на класовете подробно.

Потребителски аватар
xsmind
Студио Х
Регистриран: чет май 02, 2002 11:44 pm
Контакти:

Мнение от xsmind » пет юли 18, 2008 6:36 pm

Сега само да не се опиташ да ме сложиш в стъкленица и да ме изложиш в музея на мира и разбирателството... Можех да ви кажа, че говорите за различни неща преди поне 10 поста. Очевидно има разминаване в термините, и нямаше да имате проблем, ако използвате английските думички, които са в книгата. Дори ако имах книга подръка щях да ви ги подам да си ги изясните.

Потребителски аватар
херцог Авис
Форумно Зло
Контакти:

Мнение от херцог Авис » пет юли 18, 2008 6:39 pm

няма как да стане, защото моята теза е че просто Паурс (powers) в е4 са алтернативата на класовите способности (Special в таблиците на класовете/ Class Features в описанията на съдържанието на Special колоната) от е3.

Потребителски аватар
Yago

Мнение от Yago » пет юли 18, 2008 7:22 pm

Ексе, знам че говорим, проблема че Авис вече упорито говори за различни неща дори от себе си!
Ависе, колкото и да упорстваш, както вече ти казах, авторите на системата не са съгласни с теб.
Powers частта от таблицата в 4е съответства на spells/maneuvers/powers частта от таблиците в 3е. Можеш да приемеш думата на Майк Мърлс* по въпроса.
Колоната за която ти говориш вече не съществува в ДнД4, тъй като няма прогресия на специалните, основни определящи качества на базовите класове.

*[sblock]още известен с факта че:
D&D 4th Edition Final Development Strike Team
Bill Slavicsek, Mike Mearls, James Wyatt[/sblock]
Последна промяна от Yago на пет юли 18, 2008 7:26 pm, променено общо 1 път.

Потребителски аватар
херцог Авис
Форумно Зло
Контакти:

Мнение от херцог Авис » пет юли 18, 2008 7:25 pm

къде е тази негова дума която мога да приема ?

Освен това не си спомням да съм срещал maneuvers/powers в ПХП е3 - но като се прибера ще проверя.

Потребителски аватар
Yago

Мнение от Yago » пет юли 18, 2008 7:28 pm

херцог Авис написа:къде е тази негова дума която мога да приема ?

Освен това не си спомням да съм срещал maneuvers/powers в ПХП е3 - но като се прибера ще проверя.
Не, не си, защото това са термини, определящи магиите на бойците и псионите, в тяхната съответна "магическа система"(в 4е всеки клас ползва една унифицирана магическа система). В таблицата за прогресия се изобразяват по сходен начин и на същото място.
Колкото до Мърлс, ако не ми вярваш, можеш да го потърсиш и сам в хилядостраничните архиви на различните западни форуми. Може би с помощта на гугъл. По съвпадение, той е и сред авторите на ПХБ2 за ДнД3, Iron Heroes и Tome of Battle* за ДнД3 - всяка от които по един особен начин демонстрираща заченъка на идеите реализирани в ДнД4.
*откъдето са маневрите

Потребителски аватар
херцог Авис
Форумно Зло
Контакти:

Мнение от херцог Авис » съб юли 19, 2008 1:27 pm

Мля, Skill Challenging System е малко затормозяваща ....

Потребителски аватар
Cor Angar
Регистриран: пет юли 18, 2008 11:14 pm

Мнение от Cor Angar » съб юли 19, 2008 1:36 pm

Някой може ли да ми каже кои са основните книжки с които може да се започне и кои препоръчитлни (ако има такива) Аз си намерих PlayersHandbook, Monsters manual и Dungeon masterguide. Има ли и други които са особено важни а не само опционални?

Потребителски аватар
херцог Авис
Форумно Зло
Контакти:

Мнение от херцог Авис » съб юли 19, 2008 1:41 pm

Няма никакви други още ;) ако говориш за 4е. Има само няколко пуснати приключения май. но те не са важни освен ако не мислиш да водиш по готово приключение. Тази книги които имаш са ти напълно достатъчни за да водиш игра (всъщност дори Книгата на играча е достатъчна, ако не си много придерчив). Но аз лично бих ти препоръчал поне да разгледаш няколко готови приключения , просто да видиш как са построени и какво трябва да има пред вид водещия преди да води, за да не се налага да ровичка в книгите по време на играта и да се чуди какво да прави.

Потребителски аватар
CONAN
Варварин
Контакти:

Мнение от CONAN » съб юли 19, 2008 2:47 pm

Cor Angar написа:Някой може ли да ми каже кои са основните книжки с които може да се започне и кои препоръчитлни (ако има такива) Аз си намерих PlayersHandbook, Monsters manual и Dungeon masterguide. Има ли и други които са особено важни а не само опционални?
Тези книги са за момента. Това са основните книги. В тях има всичко което нягока ще ти е нужно за да играеш/водиш по ДнД. За съжаление, в 4е са направили така, че да няма всичко дето ти е нужно, така че ако искаш класове като друид, монах ще трябва да изчакаш.

Потребителски аватар
Cor Angar

Мнение от Cor Angar » съб юли 19, 2008 11:52 pm

Мда- тя била чисто нова система- аз се чудя защо това което помня от игри като TOEE и NWN2 нямаше нищо общо с това което чета и вече бях почнал да се чудя чак толкова финдаментално ли се различават правилата за настолния вариант от тези в CRPG-тата :).
Явно съм се прецакал тъй като реално си търсех д20 правила покрай една система за колелото на времето и вместо да си намеря true20 се нахендрих на D&D и то на неправилната ревизия :oops:
Все пак ми стана интересно и ще я прегледам да видя за какво става дума.

Потребителски аватар
херцог Авис
Форумно Зло
Контакти:

Мнение от херцог Авис » нед юли 20, 2008 12:07 am

Значи ТОЕЕ и НВН са направени именно по ДнД - само че предишните ревизии. Четвъртата ревизия е съвсем нова. Май няма и 3 месеца още. Тру20 е подобна на ДнД и в някои отношения много подобна именно на 4 редакция на ДнД, но долколкото знам по Тру20 няма сетинг за Колелото на Времето, но пък имаше един такъв по ДнД 3 (или 3.5).

Забравих да спомена че d20 system всъщност е системата в одновата на ДнД, която обаче успешно се прилага и в други сетинги и производни системи - самият издател на ДнД има няколко такива производни системи - Стар Уорс (Сага Едишън) и д20 Модерн. Има много малки издателства дето вземат от Уизардите от Брега лиценза за използавнето на д20 системата и създават свои системи и сетинги на остовата на d20 system.

Потребителски аватар
Cor Angar

Мнение от Cor Angar » нед юли 20, 2008 12:22 am

да приспамя за последно с офтопик. :wink:
Аз си намерих една книжка именно за Колелото но явно не беше основната защото още в началото пишеше:
"предполагаме че сте запознати с д20" и после направо почваха описание на класове , фийтове и скилове без никакво обяснение за системата на битките и т.н. Затова (явно правилно) съм се ориентирал към ДиД обаче грешката ми е била че си намерих системата с най- голямо номерче след себе си без да да разуча материала и да съобразя че става дума са нова система.
Всяко зло за добро- поне ще разуча и тази за принципа. :D

Потребителски аватар
херцог Авис
Форумно Зло
Контакти:

Мнение от херцог Авис » нед юли 20, 2008 12:24 am

На корицата на Колелото на Демето трябва да пише коя редакция на ДнД се използав при нея или на втората страница

Потребителски аватар
Cor Angar

Мнение от Cor Angar » нед юли 20, 2008 12:46 am

сега като ми насочи вниманието погледнах и установих че съм изтеглил някаква фенска безплатна версия която била експанд на нормалната а то си имало и Corebook където си пишело всичко :oops: , само moster manual няма ама това все пак е WOT - хората са си хора- има ги в описанието на класовете, а лошите нехора са 10 вида- все ще се измисли нещо.
По темата: в тази ревизия има ли клас Бард под някаква форма или ще са го премахнали без право на обжалване?

Потребителски аватар
херцог Авис
Форумно Зло
Контакти:

Мнение от херцог Авис » нед юли 20, 2008 1:11 am

В новата версия няма - както няма и варварин, друид и монк. Но вероятно както и тези три и барда е заплануван за Player`s Handbook II

Потребителски аватар
херцог Авис
Форумно Зло
Контакти:

Мнение от херцог Авис » нед юли 20, 2008 1:32 am

Между другото ако си намерил оригиналната основна книга по Колелото на Дремето, то на страниците 232-259 имаш малък Монстър Менюал включващ основните споменати лоши и няколко от героите в книгата.

Потребителски аватар
DeepBlue
Grandinquisitor
Регистриран: вт юни 18, 2002 7:42 pm
Контакти:

Мнение от DeepBlue » нед юли 20, 2008 5:02 pm

Ще има ли пак СРД или лицемерните изроди са се отказали след като се видели че имат стабилна конкуренция?

Потребителски аватар
CONAN
Варварин
Контакти:

Мнение от CONAN » пон юли 21, 2008 10:43 am

DeepBlue написа:Ще има ли пак СРД или лицемерните изроди са се отказали след като се видели че имат стабилна конкуренция?
Това е единственото пуснато до момента:
http://www.wizards.com/default.asp?x=d20/welcome
Разбира се, това SRD си е точно СРД. Всичкод ето ти казва е на коя странице се намират нещата в техните книги. Не ти предоставя никакви системни неща които може да копи пейстнеш както бяха 3.5 Документите.

Отговори

Върни се в “Настолни Ролеви Игри”