Форумната платформа беше обновена на версия phpbb 3.2. За повече информация моля посетете следната тема

[D&D] 4th Edition

Какво са ролевите игри? Как се играе? Как се играе добре? Как се води добре? Защо се прави така, а не иначе? И какво мислите за... Ето само част от въпросите, които рано или късно сполетяват всеки ролеви фен. Тук е мястото за всякакви ролеви теми, били те обвързани с конкретна система или не.
Потребителски аватар
Ways
Регистриран: чет яну 24, 2002 6:51 pm

[D&D] 4th Edition

Мнение от Ways » пет авг 17, 2007 1:38 am

Изображение

Ето ги и самите правила в pdf вариант: Качеството е много хубаво.
Последна промяна от Ways на пет май 30, 2008 10:58 am, променено общо 2 пъти.

Потребителски аватар
Andras
Регистриран: ср ное 03, 2004 8:48 pm

Мнение от Andras » пет авг 17, 2007 7:34 am

Мхм, разбрахме. Онова недоразумение Epic level handbook или просто вече няма да го има, или ще влезе в стандартната тройка книги.

А и ах какво ъпдейтване ще падне на Еберон, Забравените владения, Грейхоук и т.н. по 4та...

Потребителски аватар
CONAN
Варварин
Регистриран: пон яну 27, 2003 7:21 pm
Контакти:

Мнение от CONAN » пет авг 17, 2007 10:05 am

Andras написа:А и ах какво ъпдейтване ще падне на Еберон, Забравените владения, Грейхоук и т.н. по 4та...
Най-вероятно ще издадат подобна книга на Player's Guide to Faerun, която ще опише всички системни неща от старите кники как се променят. Обаче ще трябва да е бая дебела... доста книги по еберон има, много инфо има... :?
The past is a rudder to guide us, not an anchor to hold us back.

Потребителски аватар
херцог Авис
Форумно Зло
Регистриран: нед фев 16, 2003 1:10 am
Контакти:

Мнение от херцог Авис » пет авг 17, 2007 11:02 am

или пък може да се окаже че Еберон е писан по 4-та редакция ;) ха ха ха

Потребителски аватар
Ways

Мнение от Ways » пет авг 17, 2007 10:52 pm

http://www.youtube.com/watch?v=sbbqMoEwDqc

http://www.youtube.com/watch?v=G_e5wAUwdmM
http://www.youtube.com/watch?v=hWZ2WdeTo1M
http://www.youtube.com/watch?v=_aLXuMb6WWw
http://www.youtube.com/watch?v=Uj-9vMYGu0Q

Не знам, но новото лого не ми допада особено, старото с меча по ме радва.
Нито новите корици за core книгите, но както и да е.
Това с Онлайн играта нещо не ме радва.

Но като цяло, не съм много скептично настроен :wink: .

Потребителски аватар
azoranis
Регистриран: пет авг 17, 2007 11:33 am
Контакти:

Мнение от azoranis » пет авг 17, 2007 11:45 pm

Абе радвайте се. Нова ревизия нов късмет. Поне нещата започват да отиват в правилната насока. Все пак сме 21 век и промените се налагат. Колкото до онлйан частта иглежда готина.
Im not a human who fights with his monstrous half, im a monster who fight to stay human.

Потребителски аватар
херцог Авис
Форумно Зло
Контакти:

Мнение от херцог Авис » съб авг 18, 2007 12:00 am

О боже, обожавам да идват нови хора и да ми обясняват коя е правилната посока. Ада да ми кажеш коя е правилната насока в ДнД 4 ;)

Потребителски аватар
Vonamarak
Регистриран: вт яну 01, 2002 10:26 pm
Контакти:

Мнение от Vonamarak » съб авг 18, 2007 12:56 am

Зе гейм вил ремейн зе сейм? Юбилей 30 години трепане на троли? ;)
И why the hell оня с меча записа и трите трола ;)

Disclaimer: Мнението е напълно несериозно.
Кон черен яздя, a до мене бягa вълк.
Сърце ми помни рaните ужaсни,
Но длaните ми помнят мекa бялa плът,
Косите - ветрове прекрaсни.

Потребителски аватар
azoranis
Контакти:

Мнение от azoranis » съб авг 18, 2007 10:58 am

херцог Авис написа:О боже, обожавам да идват нови хора и да ми обясняват коя е правилната посока. Ада да ми кажеш коя е правилната насока в ДнД 4 ;)
Правилната посока е промяната под каквато и да форма. Не можеш да играеш само една ревизия толкова време и да тя да удовлетворява всичките ти нужди. Ако беше така щяхме да играем още първата. В сайта на Уизардс има едно фън филмче за развитието на играта през годините. Последната игра там е правилната посока. Молива и хартията пак си присъстват, но да ти кажа и лаптопа помага. Няма ли да ти е по интересно и по-лесно да се вживееш в персонажа си след като сам си си го направил в онлайн вариянта. Това поне си е моето мнение.
И why the hell оня с меча записа и трите трола
Защото си е е**л меча. :)
Im not a human who fights with his monstrous half, im a monster who fight to stay human.

Потребителски аватар
Ways

Мнение от Ways » съб авг 18, 2007 11:18 am

azoranis написа:Няма ли да ти е по интересно и по-лесно да се вживееш в персонажа си след като сам си си го направил в онлайн вариянта.
Разбира се, че не!

"Правилната посока е промяната под каквато и да форма."
- това изказване е толкова погрешно, че няма и накъде. Ами ако махнат половината неща, и сложат малките понита, дали промяната под всякаква форма ще е в правилната посока?

Потребителски аватар
херцог Авис
Форумно Зло
Контакти:

Мнение от херцог Авис » съб авг 18, 2007 11:48 am

Вчера го казах и на стан - скоро тази нова насока ще доведе до там чеповечето ще се кефят не на ролевата игра а на това да си правят куклички и да си ги обличат във фешън дрешки, уизардите ще почнат постоянно да си пачват и адонват онлайн генератора. А водещия постоянно ще си губи времето да рисува дънжини които след това няма да има враме да се изиграят, и което би могло да стане с хартия и молив не толкова красиво но много-побързо. Накрая уизърдите ще пуснат генерик сървър на който ще може да се създават мини-сървъри за дънжънкроул - и хората отново ще забият в комповете и интернет , без да има нужда да се срещат на живо. Къде остават сбирките с приятели , поръчване на храна от пицария, бутилките пепси изпити заедно, малките и големите спорове за правилата, ин гейм и офгейм лафчета и простотии - точно това правят тази игра уникална - но явно светът не иска уникални игри - светът иска да се затвори в интернет.

Потребителски аватар
CONAN
Варварин
Регистриран: пон яну 27, 2003 7:21 pm
Контакти:

Мнение от CONAN » съб авг 18, 2007 12:11 pm

Напълно подкрепям Авис относно последния пост. Не бих водил онлайн било то чрез войсчат или някакви такива тулове...
The past is a rudder to guide us, not an anchor to hold us back.

Потребителски аватар
azoranis
Контакти:

Мнение от azoranis » съб авг 18, 2007 12:12 pm

Затварянето в интернет е неизбежно :) Поне за повечето хора. Уизардс се опитват да зарибят и хората, които киснат дълго време в нета и по-специално в И-Бей. Но онлай вариянта е разработен и за улеснение, защото вече не остава толкова време, в което да може цялата група да се събере заедно някъде и да играе. И аз предпочитам тези събирания с групата, споровете за скилове, фийтове и правила и защо халфлинг тийфа бекстабва всичко с хуманоидна форма, което види пред себе си. Тези сбирки са наистина есенцията на играта, както и яденето на нискокалорични храни и зеленчуци (не питайте, минавам през мучителен развод с джънк фуудс начина на хранене и малко ме тресе още). Важното е да има нови и качествени промени в самата система, другото е въпрос на избор.

Потребителски аватар
херцог Авис
Форумно Зло
Контакти:

Мнение от херцог Авис » съб авг 18, 2007 12:16 pm

Уизард се опитват да правят пари - за другото не им пука - като и на всяка друга уважаваща себе си компания.Третата ревизия се изчерпа - нямаше просто вече какви книги още да измислят - сега ще ги препечатват в четвърта ревизия и ще гледат сеира на фенчетата.

Потребителски аватар
херцог Авис
Форумно Зло
Контакти:

Мнение от херцог Авис » съб авг 18, 2007 12:18 pm

Concepts for 4th Edition gameplay were tested in the new Star Wars RPG, and the Book of 9 Swords.
Маневрите и стансовете ;)

Потребителски аватар
Vonamarak
Контакти:

Мнение от Vonamarak » съб авг 18, 2007 2:28 pm

Споменаха и "нови пауърсорсове" - било засегнато вече леко в Tome of Battle. Това до тук е единственото нещо което ме зарадва, понеже може би ще обясни силните и неотстъпващи на кастъри биещи се по един по-елегантен начин. За това, което не ми харесва около целия панаир общо взето съм съгласен с Авис, + изявлението че "класовете ще имат по-ясна роля в партито", което ми звучи като друга стъпка към модерните компютърни игри.

Потребителски аватар
Yago
Регистриран: вт дек 25, 2001 6:54 pm

Мнение от Yago » съб авг 18, 2007 2:57 pm

Мда. Това определено ще е стъпка назад, ама какво да се прави - уж масовия пазар на конзоли налага всякакви самоубийствани трендове върху PC игрите и гейм индустрията като цяло. Разни "гурута" дето дори в Индия биха минали за просто луди, а не за несветски светци.... :roll:

Надявам се просто значи "ще направим играта още по moron-friendly", а не "връщаме се към basic D&D, загърбваме 3.0".
ум колкото на замажан синигер

Потребителски аватар
CTAHuMuP
Self-righteous
Регистриран: нед фев 17, 2002 8:33 pm

Мнение от CTAHuMuP » съб авг 18, 2007 3:44 pm

За мен онлайн-сечивата си остават опшънъл - който иска ги ползва, който не иска не ги ползва. Далеч съм от мисълта да правя прогнози, че, видиш ли, всички щели да се зарибяват с тях и да нямат време да играят. И в момента има онлайн сечива за игра на шах, табла или карти, но все още се събираме по къщите или мазетата да направим една партия или едно белотче, тъй че мрачните предсказания на Ависиан и Конан на този етап могат само да ме разсмиват.

Още нещо, наскоро се преместих в София и често страдам от това, че не мога да направя една сесия с другарите си от Пловдив, с които съм свикнал и ми е приятно, а онлайн програмите на Уизардс ще ми дадат възможността да го сторя, стига да можем да се организираме (което става трудно и когато се организираме за жива сесия, тук медията няма значение). И не само това, ами дори ще мога да играя Д&Д с Пуриту, който е в Щатите (стига някак да наосаме часовите пояси така, че да ни е удобно). Затова не мога да бъда по-щастлив от курса, който са поели Уизардс.

Освен това ме изумява как всички са се фанали за факта, че Уизардс дават и онлайн среда за игра, а никой не коментира малкото изтекло инфо за расите и класовете. Много ме радва това с racial бонусите, пръснати из нивата, защото, както разправях снощи вече не помня на кого, това е една моя стара идея, която бях разработил (sort of) за сетинга на Хазалад (е, естествено Уизардс ще я направят по-различно и много по-професионално от мен де, нормално). Допълнителното разнообразяване на класовете, което е загатнато в статията за Файтъра, също ми харесва, колкото повече опции за кустомизация, толкова по-добре, стига да не се осерат някъде по пътя де.

Ще видим какво ще направят, стискам палци.
Какво е това уклон, накъде клони и като клони, пада ли?
За разлика от отмъщението, наредбата е ястие, което се сервира най-добре горещо.

Потребителски аватар
херцог Авис
Форумно Зло
Контакти:

Мнение от херцог Авис » съб авг 18, 2007 3:47 pm

За системните неща не се хващам да говоря - засега просто данните са прекалено оскъдни за това.

Потребителски аватар
Yago

Мнение от Yago » съб авг 18, 2007 3:59 pm

Аз чувам че ще има игрова раса Тийфлинг за сметка на една от вече наличните. Нищо чудно полу-елфа, след като го набутака в 3.0 и 3.5, сега съвсем да си го отнесе. :roll:

Потребителски аватар
CTAHuMuP
Self-righteous

Мнение от CTAHuMuP » съб авг 18, 2007 4:01 pm

Ако има тийфлинг, трябва да има и аазимар. Oh, boy ;)
За разлика от отмъщението, наредбата е ястие, което се сервира най-добре горещо.

Потребителски аватар
Yago

Мнение от Yago » съб авг 18, 2007 4:05 pm

Ма май няма да има. Щом са казали че ще е за сметка на една(1) от вече наличните... нещо много странно ми звучи това, дано не е точно тъй. Иначе супер куцо - тъкмо идва 3тата, вече D&D става за всякакво готино фентъзи, разни сетинги и хоп - 4ката, специфична като нещо на White Wolf, ама с малко по-трудна за адаптиране система. :roll:

Поне това с разпръскването на бонусите ще ни отърве от Level Adjustment. За сметка на леко усложняване на счетоводството.

Потребителски аватар
CTAHuMuP
Self-righteous

Мнение от CTAHuMuP » съб авг 18, 2007 4:21 pm

В къв смисъл специфична, няма да е просто дженерик фентъзи ли?

Потребителски аватар
Menelvagor
Регистриран: ср дек 11, 2002 8:40 am
Контакти:

Мнение от Menelvagor » съб авг 18, 2007 4:33 pm

Може да го направят на принципа на кръвните линии. В зависимост от левела, да ти дава бонусите.
Intelligence plus character - that is the goal of true education.

Потребителски аватар
icon
su -
Регистриран: пон май 26, 2003 1:11 am
Контакти:

Мнение от icon » съб авг 18, 2007 4:38 pm

От това което четох на различни места, единствения клас от допълнителните книги, който е потвърдено, че ще го има включен е Swashbuckler-а.
“А small man with a big shield will drive the archers mad.”

Потребителски аватар
Vonamarak
Контакти:

Мнение от Vonamarak » съб авг 18, 2007 6:09 pm

Едва ли ще махнат полуелфа, в едната оскъдна статия е даден като пример "half-elf’s inspiring presence" бонус от раса във финалното DnD4.
Ама знаеш ли ги :)

Потребителски аватар
херцог Авис
Форумно Зло
Контакти:

Мнение от херцог Авис » съб авг 18, 2007 6:30 pm

Ако ще слагат тийфлинг то ми се чини че ще е на мястото на полуръстовете - досега те се асоциираха с роугиш гайз ;)

Потребителски аватар
Gallean
Регистриран: чет юни 09, 2005 9:05 pm

Мнение от Gallean » съб авг 18, 2007 6:33 pm

Няма да махнат полуръстовете- знаят си интереса. Без тях губят толкин-феновете ;)

Потребителски аватар
херцог Авис
Форумно Зло
Контакти:

Мнение от херцог Авис » съб авг 18, 2007 6:50 pm

Толкин-феновете едва ли ще изгубят - сред тях само малцина най-извратени харесват хобитите ;)

Потребителски аватар
Andras
Регистриран: ср ное 03, 2004 8:48 pm

Мнение от Andras » съб авг 18, 2007 6:59 pm

Мнях, гномите ще го отнесат

Отговори

Върни се в “Настолни Ролеви Игри”