Форумната платформа беше обновена на версия phpbb 3.2. За повече информация моля посетете следната тема

[Random non-RPG] Софийски фестивал на науката

Форум, предназначен за всякакви свързани и несвързани с ролевите игри теми - можете да обсъждате всичко в рамките на правилата на форума.
Потребителски аватар
lowstef
Phantom Lord
Регистриран: вт апр 08, 2008 10:05 am
Контакти:

[Random non-RPG] Софийски фестивал на науката

Мнение от lowstef » вт май 10, 2011 1:41 pm

Бая време се чудех, дали да ви зарибявам по "първия български фестивал на науката" (определението не е мое, само го цитирам, но си е вярно, де). В крайна сметка ще взема да ви пусна малко инфо, пък каквото такова.
Уточненийце: И аз ще участвам. Ролята ми е мъничка и незначителна, моите събития ще са по време на НС-то, а и по принцип не са предвидени за аудитория като тази от форума. А и ще има далеч по-интересни неща от моите. Ето и някои от тях:
На 11ти (Сряда):
Химически илюзионизъм - Колегите химици са готини, забавни и доста компетентни, а шоуто им е готино (гледал съм части от него, наистина е готино, дори и за не-нърдове)
Експериментите в ЦЕРН - Двама от създателите на Големия Адронен Колайдер плюс основния участник от българска страна. Не толкова забавно, но пък обещава да е доста интересно. Поне за тези, които проявяват интерес.
На 12ти (Четвъртък)
Молекулен флирт Обявено е за публика 18+. Химия на любовта, любовта към химията...
Науката в Пъба - Да бе, и в кръчмата има наука. Франк Бърнет е първия професор по комуникация на науката във Великобритания (а съответно и в света, англичаните и това са измислили първи), освен това е много забавен, най-гръмогласния човек в Шотландия и винаги носи ярко черверни обувки. А да, на събитието ще се пие. Публика 18+
На 13ти също ще си има събития, но нищо, което бих препоръчал специално на тукашната аудитория, който се интересува да погледне на сайта.
На 14ти (когато повечето ще сте вече махмурлии някъде в планините, но все пак):
Усещане за език или какво още липсва на Google translate - моя милост малко леко ще модерира тука, но звездата ще е един филолог, който мисли като физик (да бе, и аз се учудих като си говорихме)
Рок китара в 11 измерения - За това точех лиги почти две години, но най-сетне е тук. Страхотен китарист с докторска дисертация (по акустика на китарите, какво друго), който обяснява теория на струните, илюстрирайки с AC/DC (и не само)
На 15ти са последните (малко на брой) събития, на едното ще си говорим и за супергерои, но ще участвам и аз, затова няма да ви го рекламирам, че нещо много се самоизтъквам напоследък :wink: .

Та така. Ако някой проявява интерес и ще е в София на съответните дати - да гледа на сайта, да си купува билети (да бе, ще има и такива неща) и да не ме пита за подробности. Или пък да пита, нямам против, стига да мога да отговоря.

ПП На фестивала няма да има нищо ФЕНОМЕНАЛНО!!!™ :P , но пък някои от нещата ще са готини. Всичко е направено за да се гледа от нормални хора (не-учени, не-нърдове) и... Ами това е. Който иска, ще дойде, който не ще - ще си намери други по-интересни занимания.

ППП Да, това означава, че от утре съм в София. И по принцип бих могъл да се видя с този или онзи. Основно ще съм в района на Докторската градина, така че ако някой има път горе-долу из центъра и има желание да ме види (кой ли пък ще е тоя :) ), може да свирне да се видим и извън фестивала.
Който ме харесва е прав! Който не ме харесва е прав! Който не му пука за мен не е прав!
The leather armies have prevailed
The Phantom Lord has never failed...
Fall to your knees and bow to the Phantom Lord

Потребителски аватар
xsmind
Студио Х
Регистриран: чет май 02, 2002 11:44 pm
Контакти:

Re: [Random non-RPG] Софийски фестивал на науката

Мнение от xsmind » вт май 10, 2011 3:42 pm

Някои от нещата звучат страшно интересно. Дано да се сетя да отида.

FireDeath
Регистриран: вт дек 25, 2001 10:41 pm
Контакти:

Мнение от FireDeath » вт май 10, 2011 4:07 pm

леле леле, много яко звучат тия работи, ще се опитам да отида на 11ти и 12ти
лолстеф, мерси маняк

Потребителски аватар
lowstef
Phantom Lord
Контакти:

Мнение от lowstef » вт май 10, 2011 4:34 pm

Я, колко малък изглежда поста като е пуснат... Така е, като се скрият URL-овете.

Какво щяха всъщност да казвам?... А, да - ако имате познати с деца, които не са съвсем типични съвременни хлапета-диванета, можете да ги препратите. Има си събития и за малки деца, и за тийнове (11-16), а и за "семейна публика" (разбирай - родители с деца). Няма да ви ги "рекламирам" тук, тъй като и не съм толкова запознат с точно тази част от програмата, а и точно вие едва ли ще тръгнете да ровите из детските представления.

Споменах ли, че повечето неща ще се правят от млади учени. Повечето са по-млади от мен, примерно (не че аз съм стар). А немалко от тях са и момичета. При това готини. И не само по характер :wink: :drool:

Добре де, признавам си, малко е подло да пробутвам секси жените за примамка. Който не се е заглеждал по женски задник да хвърли първия камък. :P
Който ме харесва е прав! Който не ме харесва е прав! Който не му пука за мен не е прав!

Потребителски аватар
CONAN
Варварин
Регистриран: пон яну 27, 2003 7:21 pm
Контакти:

Мнение от CONAN » вт май 10, 2011 5:36 pm

lowstef написа:Добре де, признавам си, малко е подло да пробутвам секси жените за примамка. Който не се е заглеждал по женски задник да хвърли първия камък. :P
Освен гледане, дават ли пипане? :twisted:
The past is a rudder to guide us, not an anchor to hold us back.

Потребителски аватар
lowstef
Phantom Lord
Контакти:

Мнение от lowstef » вт май 10, 2011 10:24 pm

Ама ти какво искаш да пипаш? Силно реактивните (а някои и огнеопасни/експлозивни) химикали, течния азот или жените? Жените са най-опасната опция, но пък ако те ти дадат да ги пипаш - моля, заповядай, не очаквай аз да ти преча. Даже ще ти искам съвети, ако успееш да убедиш някоя. :wink:

Потребителски аватар
Lord Vader
Детерминиран Форумен Философ
Регистриран: съб май 10, 2003 11:11 pm
Контакти:

Мнение от Lord Vader » ср май 11, 2011 8:14 am

Мисля да се вясна утре. Искаше ми се и в събота, ама.. НС. Стефане, ти там ли ще си?
Всички в парка,до един
друсаме и пием джин.

Потребителски аватар
lowstef
Phantom Lord
Контакти:

Мнение от lowstef » ср май 11, 2011 10:30 am

През почти цялото време (на фестивала) ще съм някъде в района.

Потребителски аватар
iboB
Регистриран: вт юли 08, 2003 8:48 am
Контакти:

Мнение от iboB » вт май 17, 2011 3:00 pm

垣や雄牛
飛込みや陰核
牛の目に涙

Потребителски аватар
CTAHuMuP
Self-righteous
Регистриран: нед фев 17, 2002 8:33 pm

Мнение от CTAHuMuP » вт май 17, 2011 3:03 pm

ахахахах
Какво е това уклон, накъде клони и като клони, пада ли?
За разлика от отмъщението, наредбата е ястие, което се сервира най-добре горещо.

Потребителски аватар
lowstef
Phantom Lord
Контакти:

Мнение от lowstef » вт май 17, 2011 3:13 pm

Мда, това беше... :| Принципно Ани е готина и не заслужаваше тази хартиена топка, ама пък теУевизиите по едно време наистина станаха досадни.

ПП За да не се разклоняваме в две теми, ще отговоря на Носа тук:
За супергероиуте имахме по 5-6 минути на човек. Колко да навлезем в историите? Да не говорим пък колко хора изобщо знаят нещо в повече от показаното във филмите от последните 5 години.

Потребителски аватар
lowstef
Phantom Lord
Контакти:

Мнение от lowstef » ср май 02, 2012 10:17 am

Излезе и тазгодишната програма на фестивала. Можете да я разгледате на сайта. Отново има мое скромно участие, като най-важното е на финала на конкурсчето ФеймЛаб. Ако някой иска да ме освирка, подкрепи (кой ли пък ще е тоя) или просто да погледа другите участници - може да заповядате. Има и награда на публиката, гласувана от публиката - можете да наградите най-добрия (или най-добрата, имаме си и момичета) и то без да давате нищо.

Специално на мъжете препоръчвам това нещичко. Презентаторката е... не само компетентна, така да го кажа :wink:

А ето ги и двамцата, които няма да успеят да дойдат тази година :cry: , но поне може да ги гледаме - клипче.

Потребителски аватар
Lord Vader
Контакти:

Мнение от Lord Vader » ср май 02, 2012 10:40 am

Найс, планирам да съм там :) Има ли event във facebook? Can you invite me, ако има?
Всички в парка,до един
друсаме и пием джин.

Потребителски аватар
Kpucu
Котка
Регистриран: чет авг 01, 2002 12:33 am
Контакти:

Мнение от Kpucu » ср май 02, 2012 11:04 am

Стефане, ти кое ще представяш, че нещо не можах да те намеря? Ако е хубаво времето аз сигурно ще се паркирам в района за поне един от дните. Даже за "гастрономията" ще пробвам да си взема и билет, звучи добро :)
Аааа, видях. Доста гениално, ще гледам да си купя билет и за теб, защото тематиката ти е relevant to my interests :)
С появата на силовите групировки, Природата намери за необходимо да възстанови баланса и създаде нас - rpg обществото

Потребителски аватар
Septemvri
Регистриран: вт яну 13, 2004 1:03 pm
Контакти:

Мнение от Septemvri » ср май 02, 2012 1:53 pm

Само мен ли ме побиват едни оксиморонични тръпки като видя "енергийни вампири" и "наука" в един общ контекст?
http://www.sofiasciencefestival.bg/bg/e ... klyuchi-me
I am virgin, I'm a whore, giving nothing, the taker, the maker of war

Потребителски аватар
Shamajotsi
Регистриран: ср ное 23, 2005 12:17 pm

Мнение от Shamajotsi » ср май 02, 2012 2:08 pm

И аз се шашнах, ама май става дума за енергийна ефективност, а не за предпазване от уруки ;) .
シャマジョツィ
しゃまよつぃ

FireDeath
Контакти:

Мнение от FireDeath » ср май 02, 2012 3:58 pm

брао, маняк, ноо хубу че писа, щото хептен бях забравил за тва.
Миналата година много ми хареса и тази година смятам да отида на колкото се може повече шоута.

П.С.
lowstef написа:[urlhttp://www.youtube.com/watch?v=PIuUJNcYprc]клипче[/url].
Модераторчето, ади ве, фиксни го тоя линк, че OCD-то ме тресе яко и ако продължава да седи така, ще ви изколя всичките

Потребителски аватар
CTAHuMuP
Self-righteous
Регистриран: нед фев 17, 2002 8:33 pm

Мнение от CTAHuMuP » ср май 02, 2012 4:05 pm

FireDeath написа:Модераторчето, ади ве, фиксни го тоя линк, че OCD-то ме тресе яко и ако продължава да седи така, ще ви изколя всичките
Fixed.
Какво е това уклон, накъде клони и като клони, пада ли?
За разлика от отмъщението, наредбата е ястие, което се сервира най-добре горещо.

FireDeath
Контакти:

Мнение от FireDeath » ср май 02, 2012 4:06 pm

много благодаря

mirddin
Регистриран: ср апр 01, 2009 4:14 pm

Мнение от mirddin » ср май 02, 2012 5:40 pm

На мен лично най-полезно от професионална гледна точка ми звучи "Как да лъжем със статистика?". Току-виж ми се наложило да го ползвам. :)
lowstef , къде ще участваш (освен на Феймлаб)?
Всички пътища водят към Амбър

Потребителски аватар
lowstef
Phantom Lord
Контакти:

Мнение от lowstef » ср май 02, 2012 11:15 pm

Septemvri написа:Само мен ли ме побиват едни оксиморонични тръпки като видя "енергийни вампири" и "наука" в един общ контекст?
http://www.sofiasciencefestival.bg/bg/e ... klyuchi-me
Предвид че е записано за възраст 6+, най-вероятно е нещо за енергийна ефективност за деца. В тази връзка да обърна внимание, че нещата си имат възрастова категория. Да не се оплачете после, че сте отишли на нещо лапешко. Те и те могат да са интересни, де, ама са си правени за деца.
mirddin написа:На мен лично най-полезно от професионална гледна точка ми звучи "Как да лъжем със статистика?". Току-виж ми се наложило да го ползвам. :)
lowstef , къде ще участваш (освен на Феймлаб)?
Това със статистиката ще е яко, презентатора е адски умен (мен лично успява да ме комплексира), но и доста забавен.

Аз ще съм основния при сапунената математика и мозъчните издънки (което е малко приложна психология и повечко урок по статистика със забавни примери), а ще се включа и в последния ден при Апокалипсиса по холивудски. Този път вместо да обяснявам как Холивуд се дъни, ще предложа сюжет, който не са правили все още (доколкото знам), но всъщност е реалистичен (супернова близо до Земята).

Потребителски аватар
Ambartanen
Регистриран: чет авг 14, 2003 11:03 pm

Мнение от Ambartanen » ср май 02, 2012 11:56 pm

lowstef написа:(супернова близо до Земята)
Ще се получи много яка история за това как пращаме космически миньори да взривят звездата с атомни бомби преди да стане супернова :D

Иначе изглежда доста яко, жалко че пак ще го изпусна. Това за лъженето със статистика на тази книга ли е базирано?

Потребителски аватар
lowstef
Phantom Lord
Контакти:

Мнение от lowstef » чет май 03, 2012 9:31 am

Идея си нямам на какво е базирано. Сериозно подозирам, че Витанов най-малкото знае за тази книжка, а след това знае още за двайсетина книжки материал :)

Потребителски аватар
icon
su -
Регистриран: пон май 26, 2003 1:11 am
Контакти:

Мнение от icon » чет май 03, 2012 9:34 am

lowstef написа:но всъщност е реалистичен
Точно затова не са го правили. Разбира се има го това - Impact - Miniseries, но там е фрагмент от сърцевината на неутронна звезда загнездил се в Луната след метеоритен дъжд, предизвикващ аномалии с гравитацията и освен това Луната ще падне върху Земята, а опитите на САЩ да взривят Луната са неуспешни. :D
“А small man with a big shield will drive the archers mad.”

Потребителски аватар
Azmodael
Регистриран: чет юни 03, 2004 9:10 pm
Контакти:

Мнение от Azmodael » чет май 03, 2012 9:55 am

How to lie with statistics е страхотна книга. Благодаря, че я споменахте :).

Потребителски аватар
lowstef
Phantom Lord
Контакти:

Мнение от lowstef » ср май 09, 2012 11:52 pm

Фестивалчето започна. Първия ден имахме апокалипсис, метеорология и шантава (но както се оказа - яка) кулинария. От утре почваме баш хептен сериозно.

Потребителски аватар
Lord Vader
Контакти:

Мнение от Lord Vader » чет май 10, 2012 1:51 pm

Аз ще дойда довечера от 8:30 на Event-a
Всички в парка,до един
друсаме и пием джин.

Потребителски аватар
xsmind
Студио Х
Регистриран: чет май 02, 2002 11:44 pm
Контакти:

Мнение от xsmind » пет май 11, 2012 4:09 pm

FYI Тайната на номер 2, не беше лошо, въпреки че беше детско, презентаторката наистина беше симпатична, както Стефан е загатнал по-горе, и нейната инициатива - mathsbusking ми стана интересна, въпреки че я намирам за неприложима в момента у нас.
За съжаление, посещаемостта на събитието въпреки невероятно удобния час и място ме разочарова.

Потребителски аватар
lowstef
Phantom Lord
Контакти:

Мнение от lowstef » пон апр 22, 2013 2:35 pm

Нова година - нов фестивал. :D Този път се рекламират с мое интервю :w00t: . Е, и с други интервюта, де. Доктор Аарати Прасад обяснява защо вече не ни трябва секс. Влади Божилов (научен редактор на списание BBC Knowledge за България) говори за началото на вселената. Професор Витанов твърди че знае връзката между парите и щастието (аз лично му вярвам). А Лъчо Христов ни разказва що е то "цвят".
На гости ще ни дойде и Джим Ал-Халили, който си е баш звезда от цял куп научно-популярни телевизионни предавания. Аз лично много се радвам точно за него. Ще продават и новата му книжка. Ще си взема автограф! ФЕНОМЕНАЛНО!!! :D
Имаме си вече и почти пълна програма качена. Аз ще правя физични фокуси за деца (но и на възрастните ще е интересно) в Съботаи Неделя, ще се включа в Скеч-науката, а също и в закриващото събитие. А, да и в (научен, естествено) бекстейдж тур на театъра, който обаче нещо не е качен в сайта още и не съм сигурен какви дати/часове са ми сложили.
Специално на мама Крис препоръчвам това нещичко за това как да са ни здрави децата. А Миро пък може да дойде да научи как да си оправи холестерола :wink: . Може и за триглицеридите да кажат нещо, знам ли :) .
Между другото, тази година пак ни готвят молекулярна гастрономия. При това два пъти.

ПП Наблъсках доста линкове, но са описани и можете да четете само каквото ви е интересно. Всичките са към сайта на фестивала, там има и доста други неща, можете да си разглеждате. Имаме и Фейсбук страница.
ППП Като се скрият URL-ите поста изглежда по-мъничък. Добре! Ако и така ви е tl;dr... Ми... сори... :roll:

Потребителски аватар
Night Wanderer
Миниън на Авис
Регистриран: нед юни 27, 2004 10:15 pm

Мнение от Night Wanderer » вт апр 23, 2013 2:48 am

Молекулярното готвене изглежда яко. От доста време се каня да се образовам по въпроса, може и да намина за него :)
...ти си Индра И Брама си, и Шива,
и всичко, дето иде и дето си отива...

Отговори

Върни се в “Общи Приказки”