Форумната платформа беше обновена на версия phpbb 3.2. За повече информация моля посетете следната тема

"Да надбягаш съдбата" - авторски дебют

Форум, предназначен за всякакви свързани и несвързани с ролевите игри теми - можете да обсъждате всичко в рамките на правилата на форума.
Потребителски аватар
xsmind
Студио Х
Регистриран: чет май 02, 2002 11:44 pm
Контакти:

Мнение от xsmind » вт сеп 14, 2004 4:24 pm

техническата документация на продуктите на Microsoft (MSDN) щеше да се изучава в училищата вместо "Война и мир"
Сакън бе, не дърпай дявола за опашката....
Утре ще бутнат на просветния министър от MS и бат' Толстой ще остане на сухо :)

LWP
Регистриран: пет апр 30, 2004 2:39 pm
Контакти:

Мнение от LWP » вт сеп 14, 2004 4:25 pm

Искаше ми се и на мен да кажа няколко думи по всички въпроси, или поне по повечето, защото наистина много наивности се изприказваха, и то най-вече от хора, които не четат внимателно какво са писали другите преди тях, или пък се намират във възможно най-неизгодната възраст за водене на един нормален спор.

На първо място, поздравления от мен за публикуваната книга, Василе. Не за книгата, а за публикуването й, подчертавам. Още отсега казвам, че от книгата съм чел единствено предоставения от теб откъс и ще коментирам оттук насетне единствено него, а не книгата като цяло. Едно завършено произведение е съвсем различно нещо от един откъс, това поне няма кой да го отрече. Но ти пък явно този откъс толкова си го харесваш, че на неговата база трябва да преценим цялата книга, значи забравям скрупулите си.

Второ, самите предоставени от теб числа бяха наистина малко нереални. Въобще не съм на "ти" с ценовите политики на издателствата на книги у нас, но хора като DeepBlue и Майкъл очевидно са. На мен самото число 15% от цялата печалба ми се видя астрономическо. А то имало и хонорар към него... То се оказа, че за тази първа книга си взел повече от 2000 лева. Хич не е зле за начинаещ автор, не мислиш ли? Други издателства за същите пари правят цял тираж. Аз наистина съм удивен от сумата, Майкъл също неслучайно подхвърли идеята да не би да си незаконен син на някоя важна клечка в "БАРД". Защото на пазара за същите 2000 лв именно много по-малки издателства като "АРГУС", да речем, издават български фантастики с невероятно високо качество, и съм сигурен, че предоставят и много по-нисък хонорар на авторите си, а БАРД се наемат с непубликуван досега автор на 18 години... Не знам, и на мен ми е малко съмнително. А ако цялата книга е с качеството на публикувания от теб пасаж - мога да ти посоча сигурно поне трима млади български автори, които да заслужават публикация повече от теб. Но "БАРД" си знаят най-добре, не съм аз човекът, който ще ги поучава. Според мен си се хвърлил да публикуваш на книжния пазар на твърде крехка възраст.

Във втория ти постинг пишеш, че "романът не претендира за нищо". Ако го беше казал същото на БАРД, щеше да си видиш книгата през крив макарон. А като не претендира, защо въобще си я пуснал - да те запомнят хората като непретенциозен автор и това да се отрази на продажбите на цялата трилогия и ролевата система (които я видят бял свят, я не)?

Общо взето моето мнение е, че книга, написана в периода 15-18 години, би се харесала на хора именно на същата възраст или по-млади. Някой като мен или по-възрастен трудно би я издържал. Но това е съвсем нормално и логично - аз все още съм против това Гео Милев и Достоевски да се предават в училищата, защото много, много малко хора биха ги разбрали. Ами като ни караха да четем "Под игото" в шести и после чак в единадесети клас? Ако сте го сторили и двата пъти, ще разберете колко различно се възприема една и съща книга в различна възраст, след натрупания социален опит. Доколкото мога да съдя и от мненията, дадени за книгата ти, Василе, именно тези, които са под 19-20 години, са я харесали.

За да поразсея съмненията ти, че пиша едва ли не "haterish", ще ти кажа, че на мен специално рисунките ти адски много ми допаднаха. Приеми тази похвала от човек, който се е занимавал професионално с комикси и който е изчел и видял адски, ама АДСКИ много по темата. Естествено, има още какво да се желае по отношение най-вече на отделни детайли, но фигурите ти са интересни, стегнати и стабилни, светлосенките са много на място (по отношение на светлосенките приличаш много на Веско Анков, който рисува "ЕЛО" в "ДЪГА"). Грозни са само тия "пушеци" или каквото там излиза от очите и жезъла на Немроцк и от голема. Но това са бели кахъри. Все пак си едва на 18.

Дотук, а и оттук насетне, ще цитирам Майкъл Майндкрайм доста често, тъй като в малкото си постинги той успя да каже много повече и възможно най-смислени неща от всички. Веднага и се аргументирам защо го правя - уважавах Майкъл като автор на книги-игри преди много време, но с ума на 11-12 годишно хлапе. След постингите му във форума и интервюто му от Yann уважението ми порасна още повече, защото човекът действително знае за какво говори. Някои го наричат самохвалко, аз пък смятам, че той е постигнал даже много повече, отколкото споменава тук-таме. Не го познавам лично, но в думите му има много правота и мъдрост. За съжаление, хората, които отговарят на постингите му, са дваж по-млади от него, което логично носи немалка доза неправилна импулсивност и непремерена избухливост. Което е жалко, защото Майкъл казва много верни неща. Обаче всеки, който е минал през пубертета, може да се съгласи, че един тийнейджър може да скочи на нож и срещу фразата "Небето е синъо, а тревата - зелена през лятото".

Васко, ти не си изключение, като в отговор на първия постинг на ММ отвръщаш именно в такъв стил. Много ми е интересно, пич, какво наричаш "изцепка", при положение, че всичко, дето го беше написал Майкъл, си е вярно до последната запетайка?! Че даже и с коректни пунктуация и правопис, за разлика от твоите постинги, които били, как беше... а, да: "Смятам, че всички пишат бързо на клавиатурите (не на хартия) и е естествено да се допускат грешки." Ами, естествено е, как да не е естествено, то и затова има един бутон, наречен "Backspace" точно над "Enter" на клавиатурата, щом си въвеждал книгата на компютър, значи ти е пределно ясно къде е. Не се оправдавай, когато грешиш. Във форума съществува и опцията мнението да се редактира, което ти нито един път не направи даже след като хората ти посочиха грешките. Така че проблемът не е бързината, ами по-скоро в нехайността, а? Лошо, лошо - показва неуважението на автора към родния си език, а това е огромна черна точка за всеки, не само за авторите на книги. Много интересен стилистичен похват са и прословутите ти "..." - това сигурно е някакво нововъведение в литературата, нали? Аз поне в нито една книга не съм виждал изречения, написани по следния маниер: "Следващият път... ще те помоля първо да се запознаеш с проекта." И какво прави това мнoгoточие там? Някакъв вид заплаха или?

Малко по-нататък: "С казаното по-горе не целя по никакъв начин да обидя когото и да било!" Не съм виждал публична анкета, която да е проучила моята хипотеза, обаче поне в реалния живот съм се убедил, че когато човек изрече предното изречение, значи си е излял цялата жлъч върху някого, а после заявява, че, видиш ли, никого не искал да обиди, и си мисли, че си е измил ръцете и е замазал положението. Да, бе, как ли пък не... По-добре да не го беше писал това въобще.

Относно мнението на ММ от 11.09.: Истина, колко истина се съдържат само в думите му за правописа и стила, както и за бързината в писането. Прав е и в изказването си относно това, което един 17 годишен може да напише като история (описанието на емоциите го изключваме, нали?), и то още повече такава, която се разпростира на 500 страници, както казваш ти. За справка можете да погледнете предишни теми, в които Майкъл е писал, там го беше казал горе-долу така: За да напишеш нещо силно, трябва адски много време и търпение, много проучване и много труд. Едно силно произведение не се пише във възрастта 15-17 години. Още повече, че точно тогава си ученик, нали? Професионалните писатели нямат втора професия, нито пък са ученици или студенти - хората използват цялото си време, за да правят проучвания и да пишат. Stephen King е написал "ТО" за 4 години. И аз пак се чудя как е смогнал - книгата е огромна, а и ненадмината. Ти обаче няма да можеш, ако ще да се хванеш на 18, да я завършиш на 22. По-добре да не ти споменавам на колко е бил Толкин, като е писал "Властелинът".

Човекът те помоли да му пуснеш един откъс, ама ти, не, видиш ли, "заради бъдещите читатели" ще го направиш. Брей, много благородно. Значи Майкъл не е бъдещ читател, така ли? Ами ако не е, как ще прочете откъса? Хубав парадокс се получи. Лошо, че не пожела да се докажеш - ако държиш на себе си и на произведението си, трябваше. Животът е едно непрестанно доказване, и, да, ако питаш мен, именно на комисия си, Васко. В момента, в който си пуснал новата тема във форума, трябва да си го осъзнал - ние, пишещите в него, сме затова тук, за да коментираме и преценяваме. По-демократична комисия от това, здраве му кажи. Е, като идеш след някоя и друга година при военните, ще видиш какво е комисия, май още не осъзнаваш значанието на думата.

Ей, чакай, че се усещам тук... Какво значи "заради бъдещите читатели"? Ти пускаш откъса заради ММ, защото той те е накарал, а може би си искал да кажеш "за бъдещите читатели", "заради" тях малко трудно би било, защото никoй от тях не те е накарал да го сториш. Хайде, още една грешка. С четири чуквания на Backspace можеше и да я оправиш.

Но хайде да видим и откъса. Стилът а ла Елена Павлова, а.к.а. Elijah Jawitt, изобилства. Твърде, твърде клиширани и ненужни описания, често срещаните неуспешни опити при всички млади автори една екшън сцена да се опише на хартия с думи, задължителната в едно произведение на 15-17 годишен автор оскъдно облечена мадама, която, естествено, именно баш героя очаква и не пропуска да си го признае. Но да навлезем в детайли - голям майтап е да си представя как колоните на една зала се крепят на арки, килимите пък от много се редуцират внезапно на един. Едно интересно сравнение включва "туптене" на гонг (интересен гонг ще да е бил). Общото ниво - слабо. Но какво пък, фентъзи читателите отдавна трябва да са свикнали на такова. Няма, няма абсолютно нищо заслужаващо си вниманието в този откъс, Васко, и жалко, ако наистина цялата книга е като него. Имал си идеята откъсът да е своебразно превю на книгата, но аз лично не виждам какво би привлякло един читател. Тия екшън сцени сме ги чели много пъти, а разголени дами и дракони с фадрома да ги ринеш. Е, да, 15-17 годишните могат и да останат запленени. Обаче един сериозен читател тия 8 лева по-добре да ги даде за 2 книги на АРГУС или новия Пратчет, отколкото за твоя дебют. Просто защото последните ще му предложат много повече.

Ако продължиш да развиваш стила си на рисуване, по-добре се пренасочи към комиксите, съвсем сериозно говоря. И бездруго откъсът ти е толкова постен, че повече прилична на скрипт към бъдещ комикс, а не на литературно произведение. Замисли се. Ама от друга страна от комикси 2000 лв. няма да изкараш, ти си преценявай.

Що се отнася до публикуването в чужбина - украинците имат невероятно силни родни автори, а с твоето име като нищо ще се вземат за техен. Ако направиш продажби там, значи доста народ се е позалъгал или пък представят книгата ти като първото българско фентъзи на украинския пазар или кой знае какъв друг рекламен трик. Аз лично съм песимист. За руснаците не знам.

Ash пък каза, че по писането й са я бъркали с по-големи или по-малки от нея. Ами, виж, те хората не само по писането бъркат, ами и по външния вид. Аз съм на 21, ама всички викат, че изглеждам на 24, а един дядо даже се изцепи, че съм като на 27. Това го казвам, за да разбереш, че хората нямат почти никакви правилни критерии за преценяването на възрастта на базата на нещо друго освен акта за раждане. И докато си на 16 и ти казват, че изглеждаш или пишеш все едно си на 19 е гот, ама като си на 21 и ти кажат, че изглеждаш като на 27, вече ти се плаче. И в писането донякъде е така - кажат ли, че пишеш като на 19, когато си на 16, значи просто си имал твърде горчив опит и си научил неща, които хич не е трябвало да научаваш на възрастта си. И може и на моменти да звучиш на 19, няма проблем, но ако напишеш нещо, дълго 500 страници, няма как да не си проличи. Има си едно естествено израстване и до някое време можеш да се радваш, че те мислят за по-зрял, но след десетина години ще разбереш, че това е колкото хубаво, толкова и лошо, и че на практика ти е съкратило живота. Дано при теб не се получи така.

Хм, то ако се замисли човек, значи Ангел Каралийчев или Донъо Донев са на по 7-8 години, понеже такъв е стилът им, тъй ли? А тая позната на 15 години можеш да я пратиш в чужбина, да я видим доколко е наясно с каквото и да било, особено пък със света като цяло. Не, като се замислих - щом е толкова запозната със света, прати я най-добре в Сомалия или Етиопия. Може да я върнат в усмирителна риза, ако е по-лабилна. Брех, колко съм се наслушал на тия "имам една позната, дето..."

И както Ash много точно отбеляза: "Литературата-фентъзи, затова е фентъзи, защото е полет на фантазията." Така е, права си. Обаче за съжаление горната реплика се използва от младите автори като един вид извинение за недосмислици от типа на колони, дето се крепят върху арки, или гонгове, дето туптят. Виж, Ash, хората са едни и същи като мислене, колкото и да не ти се вярва. Подскочи и виж дали няма да паднеш обратно на земята. Хайде сега напиши една книга за човек, който може да лети, и го постави във фентъзи свят, еднакъв с нашия средновековен. И хайде кажи само, че "човекът може да лети" и не му давай 1.) крила, 2.) магически способности, 3.) някакво добиче, което може да лети. Айде пък да видим дали първият читател няма да те запита "Абе, как така тоя тип лети?" Айде пък да видим дали ще ти се върже на обяснението "полет на фантазията".

За да напишеш нещо силно, то трябва да се съобразяваш с адски много неща, от които зависи фантазията. Най-лесно е да го опишеш с "магия". Обаче докато всеки пише, че това или онова ставало с магия, а не с физика и закони, фентъзито ще продължи да запада.

Васко, има нещо, наречено "съзряване", и то се постига доста нататък във времето. Изказвания от типа на "За друг път ще знам, че е по-удачно да се захвана с книги-игри и то след като съм превалил 50те." съм ги чувал много пъти и съвсем не са оригинални. Най-общо взето това е първата реакция, напълно импулсивна, на хората на твоята възраст. Ами, да, мен ако питаш, най-добре ще е тогава да седнеш да ги напишеш. Причините могат да ти бъдат посочени от всеки, минал тридесетте, в някои случаи - и двадесетте. Що се отнася до мотивацията - тя е най-непостоянното на този свят. Вземи се потруди над продължението, докато си кандидат-студент догодина, пък да видим как става номерът с мотивацията.

Мнението на Ways:
"Ха-Ха-Ха...
Ще кажа само това и ще се си замълча... Погледнете се ве... Ха-Ха-Ха... После защо няма голямо общество и защо колектива се цепил...
Нямам думи... Сещайте се сами...
Ха-Ха-Ха... "

Ами, мога да ти кажа защо "колективът се цепи". Защото хората не се вслушват в коментарите на другите, а когато им се посочат грешките, се "издразват" и хулят, вместо да си вземат поука и да се коригират. Споменатото явление се наблюдава все по-често в нашата мила родина и все по-рядко в развитите страни. Затова ще влезем в Европейския съюз само на книга. Порасни още малко и ще ме разбереш. Това май може да се каже за много от хората, писали по това мнение. DeepBlue си го каза най-добре. Като пораснете, сами ще разберете.

Евала на това, че в тоя форум се намират и по-възрастни.

LWP
Регистриран: пет апр 30, 2004 2:39 pm
Контакти:

Мнение от LWP » вт сеп 14, 2004 5:11 pm

@Avis: Изключително любопитно ще ми е какво толкова може да е преживял 17 годишния Тучков, че да е по-опитен от 60 годишния ММ. Пак ли "полета на фантазията" наблюдаваме тук?! :)

Колкото до доказалтелства - Майкъл малко ли посочи? Аз също съм адски неопитен автор, и на мен ми се стори малко сбъркана сцената със стълбите и стража, само че именно 33 годишният Майндкрайм, базирайки се на по-големия си жизнен и авторски опит, посочи грешката. Мога да ти дам и друг пример - един неопитен художник на комикси ми представи един път рисунка на двама души, седнали в кола. Беше изпипал колата до последната подробност, вярвайте ми. Обаче имаше нещо неестествено в цялата рисунка и не можах да разбера кое. По-късно попаднах в Интернет на една подобна случка и едно комикс-профи беше открило нередността - липсваха коланите!

И ако примерно 17 годишният Тучков тръгне да пише книга за самолети, без нито един път да е сядал в такъв, няма ли произведението да е слабо? Същото нещо и тук - 17 годишният Тучков не се е крил никога в тъмнината до стражите, че да знае как пада светлината, нали? Тучков може да пише за самолети, ако се е позанимавал бая с физика и авиация, даже да се е качвал на авио-тренажор. Тучков може и да разбере как става номерът със сенките, ако беше изимитирал цялата ситуация по някакъв начин. Та, общо взето 17 годишният Тучков прави всички грешки на новака.

И, Авис, качеството е доста относително нещо, нали? Иначе, да, прав си - научно доказателство не може да се предостави. Само че няма научно доказателство и за това, че кръвното налягане на един човек се увеличава с годините. Обаче това е доказано статистически. Ако щеш, статистически съвсем лесно може да се докаже, че авторите на 17 са по-слаби от тези на 30, да речем. Такива като Пушкин са изключителна рядкост, а аз силно се съмнявам Пушкин и Тучков да имат чак толкова общо, особено след прочита на откъса.

@всички: Който смята, че хората пишат в тоя форум, за да се заяждат, значи се лъже. Аз не открих лична обида в забележките на ММ и DB към Тучков, надявам се и аз да нямам места в моя отговор, които да навеждат към подобни съмнения. Да бъдеш публикуван на 18 години е хубаво нещо, обаче хич не се очаква да ахкаме и охкаме по този повод, а да говорим обективно и да критикуваме. Критиката води към прогрес.

Така че, Василе, ако съм го пропуснал (а най-вероятно съм, защото съм непостоянен) - всички ти желаем доброто, иначе хич не бихме се захванали да критикуваме, за да прогресираш.

Потребителски аватар
херцог Авис
Форумно Зло
Регистриран: нед фев 16, 2003 1:10 am
Контакти:

Мнение от херцог Авис » вт сеп 14, 2004 5:41 pm

Виж сега, това че споменах Тучков и Майндкрайм в примера си не значи че имах тях пред вид конкретно. Исках да кажа че опите не се определя от това колко, а от това как си изживял досегашния си живот.

Не казвам че Тучков е по-опитен ...нямам от къде да съдя. Както и за Майндкрайм. За това просто препоръчвах на Майндкрайм да не прибъзва да нарича неопитен някого на основание годините му. Познавам деця които са преживели такива неща които може никога да не ви споходят ...и дано. И живота ги е направил и опитни и мъдри и комбинативни, повече от нас всичките взети заедно ...

Така че ако правим изводи , дайте да и правим на онование на твобата на Тучков, а не годините ....

Потребителски аватар
Tale
Регистриран: ср май 14, 2003 10:17 pm
Контакти:

Мнение от Tale » вт сеп 14, 2004 8:01 pm

Както вие към него, така и един 60 годишен човек може да се обърне към вас и да ви обясни, как вие
нищо не сте видяли от живота. Според моето скромно мнение, фентъзито е за деца, за тийнейджъри и
за малко по-възрастни, които обичат да скучаят и не обичат кримитата. И след като смятам така, значи
несъмнено съм и на мнението, че професионалното ниво в едно такова произведение не трябва да е
основната цел на авторът му. По-скоро редакторите не са си свършили работата както трябва. В днешно
време човек трябва да може да прави всичко за пари - дори да бъде професионален писател. Пишеш
си книжлето, даваш го на редактор, а той го прави годно за пазара. Малко са истинските неща, които
са останали, но така като гледам и те в близко бъдеще ще си отидат.

Какво не харесвам у тези дълги и поучителни мнения? Не харесвам този явен песимизъм. Човек ще си
каже, че направо сте му завидяли. Съгласен съм, че никой от вас не е, но мечтите умират най-лесно,
когато има кой да ги убие преди да се сбъднат. А на Туча ще му е в голяма полза сега да се издъни,
което естествено не му пожелавам, пък той сам ще си види. Не мисля, че тези открити мнения за бездарност
и за възрастта му могат да му помогнат по какъвто и да е начин. И на мен да ми го кажете и аз ще ви
се дразня и ще нареждам. Още по-малко, че вие трябва да сте наясно, защо Туча, а и някои други
реагират така. Нечий подход е просто грешен. Тази надменност, това високомерие... иронията. Направо
мирише на кисели пенсии от килоемтри.

Всъщност на Туча ще му е в полза само критика каквато му лепна човекът наричащ се Майкъл Майндкрайм.
Не му знам истинското име, ще ме прощавате. Той му посочи кое, къде и как не е на място. Така
трябва да се прави и по никакъв друг начин. Всичко останало за мен е ненужно самочувствие на
малко по-възрастен човек, който уви, защото се е родил 5/10 години по-рано е и видял повече.
Това самочувстие може да бъде убито по същия начин от някой още по-възрастен. Освен това съм и
сигурен, че е имало автори на години между 30 и 40, които са били пълен провал. Все си мисля,
че почнеш ли от по-рано да дириш акъл, той по-рано ще те намери. Радвам се поне, че някои хора
промениха малко начина си на изразяване и темата заприлича на нещо нормално. И в крайна сметка
хората, които са над нас имат право на само едно нещо - да ни подадат ръка, да се качим и ние горе.

А относно пазари, професионални продукти, години изследване и такива ми ти работи. Не виждам защо
трябва човек да търси перфекционизъм и професионализъм във времена, които ти позволяват да си
по-силен без тях. Вълшебната думичка е комерсиализъм. В масите се крие истината, а не в разбраният
читател. И въри после обяснявай как с комикси не можел си да правиш пари.
The question is not when he gonna stop but who is gonna stop him.

whitefrog
Регистриран: съб юли 10, 2004 10:13 pm

Мнение от whitefrog » вт сеп 14, 2004 8:26 pm

Между другото, като прочетох поста на LWP не мога да не кажа и още нещо, което миналия път пропуснах. Казвам го не специално за този случай, а по принцип за издаването на нови автори.

При положение, че се публикува книга на нов автор, чието име никой не знае, учудващо е, че нищо не се прави по въпроса с рекламата. Ето какво имам предвид:

Аз отдавна преминах възрастта, в която следях всичко свързано с книгите-игри, фентъзито, компютърните игри и пр. Напоследък нямам много време за четене на художествена литература. При положение, че в момента на етажерката ми седят две книги на Артър Кларк и една на Шекли, които не съм прочел, трябва да имам доста добра причина, за да си купя за 8 лв. нова книга на автор, за който не съм чувал. Имайки предвид целевата аудитория на книгата, нищо не пречеше в интернет да се публикува малка част от началото на книгата - да речем първата глава, ако не е много къса. Така не се губи нищо, тъй като на тези, на които им стане интересно (и които имат финансовата възможност), ще си купят книгата, за да разберат какво ще стане по-нататък. Това е практика в музикалните магазини, където можеш да чуеш един албум преди да си го купиш. Няма как обаче, да застана пред една сергия на Славейков и да прочета първите 20 страници. Най-малкото ще ме изгони продавачът. В книжарниците също обстановката не предразполага за четене. От друга страна да се направи един PDF и да се сложи в интернет не е никакъв проблем, още повече, че издателствата обиковено работят с професионални софтуерни пакети (например PageMaker на Adobe), което ще позволи наистина професионална направа на PDF файл (да, за тези неща също има разлика между професионално направените и непрофесионално направените)

В този смисъл се сещам за един стар пост на Майкъл, в който той казваше, че му се е налагало той сам да се занимава с маркетинга на книгите си. Явно нещата не са се променили много от тогава и явно авторите трябва сами да се занимават с това. :?

P.S. Абе, всички много знаете, когато плюете по Майкъл, даже някои му направиха "психологически портрет". Аз лично шапка му свалям, защото е човек, който наистина работи и е активен, а не е седнал да плаче за това какво е било едно време.

P.S.S
xsmind, представяш ли си само - 7 клас - отговор на литературен въпрос на тема "Таскбарът - необходимост или отживелица" или "Духовният център на Старт бутона" :D

P.S.S
Какви са тези огромни мнения?!?!?! Shocked
Ами продават се 2 лв. метъра, ако искаш може да ти отрежем малко. :D:D:D
Последна промяна от whitefrog на вт окт 19, 2004 2:25 pm, променено общо 4 пъти.

whitefrog

Мнение от whitefrog » вт сеп 14, 2004 8:35 pm

Tale, ще опитам да ти го обясня така:

Представи си сам себе си преди 5 години. Припомни си какво си знаел, какъв ти е бил възгледът за света, какво си харесвал и т.н. Сигурно има някакъв напредък, нали? Е същото ще е и след 5 години, когато погледнеш назад.

Наистина, някой на 18 може да има повче опит от теб след 5 години. Децата израсли при тежки условия съзряват много по-рано. Но не пропускай факта, че те имат мислене на големи хора, а не на тийнейджъри.

А това за киселите пенсии наистина ме развесли :D
Последна промяна от whitefrog на вт сеп 14, 2004 8:45 pm, променено общо 1 път.

Потребителски аватар
Tale
Регистриран: ср май 14, 2003 10:17 pm
Контакти:

Мнение от Tale » вт сеп 14, 2004 8:41 pm

Представи си сам себе си преди 5 години. Припомни си какво си знаел, какъв ти е бил възгледът за света, какво си харесвал и т.н. Сигурно има някакъв напредък, нали? Е същото ще е и след 5 години, когато погледнеш назад.
Напълно съм съгласен с това. Не съм съгласен обаче с подхода към тези хора. Ти сам каза, че има разлика.
То е факт. Защо тогава не го приемаме като такъв, а продължаваме да гледаме по същия начин на
нещата, а хората да се цупят и ние дори да ги упрекваме заради това. Чакай, че се вкарах в грешната
графа. Както и да е.
The question is not when he gonna stop but who is gonna stop him.

whitefrog

Мнение от whitefrog » вт сеп 14, 2004 8:51 pm

Ами, аз дотук нищо лошо не съм казал за автора. Само времето (следващите няколко месеца) ще покаже дали книгата ще има успех или не.

Потребителски аватар
Grunt
Регистриран: ср фев 13, 2002 12:23 pm

Мнение от Grunt » вт сеп 14, 2004 11:14 pm

До Уайтфрог - за рекламата не си никак прав. Това, че ти не си видял нищо, не означава, че не се е шумяло. Ще се наложи да дам примери, не от самохвалство, а, защото го изтъкнаха като отрицателен аргумент. Първо - два пъти съм канен в сутрешния блок на БТВ - веднъж на 24ти Май. Интервю ( това не е за споменаване... ама айде...) в "Здравей!" по БНТ. Статия на три страници в "списание едно". Статия в "ПИСИ Мания". Статия във вестник "Сега". Статия в списание "Тема". В четвъртък съм канен в националното радио и после още един път в БТВ. Предстои и статия във вестник "24 часа", както и в списание "Егоист". Смятам, че има достатъчно реклама и медиен интерес. Колкото до това.. дали книгата се е доказала... - сред фентъзи феновете, спокойно мога да кажа "ДА". Друга работа са ролевите фенове.. там наистина само времето ще покаже.
Аналогията на Авис ми се понрави. Смятам, че съм преживял доста... или поне достатъчно за написването на фентъзи роман. Като пример мога да дам това, че съм живял известно време ( разбирайте години) в три държави, където постоянно съм се местел. ( САЩ, Украйна, България). Нататък смятам да си премълча, някои от преживяванията не са толкова цветущи. Занимвавал съм се с толкова разностранни хобита, че направо ми става смешно ( от дърворезба... до бокс ). Тук обаче не е мястото за подобни разкази... от типа " аз съм най-добър във всичко". Както и да е... Явно избрах глупав откъс, което се обяснява единствено от факта, че Саймън ми е любим герой.

На вашето внимание предоставям.. нещо по-сериозно, но при едно условие. Ще помоля всички, които четат книгата... или смятат да го направят скоро.... да не обръщат внимание на този фрагмент. Ако искате не ме слушайте, но той само ще ви издаде важна развръзка. Повече не смятам да пиша по тази тема, нито пък да отговарям на въпроси... свързани с възрастта ми и маркетинговата стратегия. Последни поздрави на всички български ролеви фенове и приятно четене!

Кай се рееше в безтегловност и нямаше никаква представа за времето. Всъщност не знаеше дали в това място изобщо съществува такова. Не чувстваше нито студ, нито жега. Нито глад, нито жажда. Всичките му телесни нужди изчезнаха, щом се озова в това пространство между световете. Престраши се и отвори очи.
Обграждащатата го енергия изглеждаше така, както си я бе представял. Зачуди се дори дали самият той не я моделира според съзнанието и разбиранията си.
Духът му свистеше с невъзможна скорост и създаваше около себе си коридор от светлини и звукове. Осъзна, че вече не стиска ръката на Лин, но това не му направи впечатление, защото в момента и самият той нямаше ръце, глава или тяло.
Единствено дух. Дух, тръпнещ в очакване и любопитство. Никакъв страх. Никаква несигурност. Цялото бреме, което бе носил на плещите си, се изпари, щом влезе в портала.
Само очакване.
След известно време, или веднага, тук не можеше да бъде сигурен в нищо, видя синя светлина в края на енергийния тунел. Яркото сияние като че ли приближаваше, но точно преди да го облее, изчезна. Изпари се и коридорът от многоцветна енергия и мрак го погълна.
Душата му се сви от болка и изстена като божествена струна, дръпната грубо от дявола. Странно как, непоклатимото му любопитство и вечно очакване се смениха с ужасяващо отчаяние. Тъмнината го заливаше отвсякъде като катран и погубваше чистия му дух. Всяка фибра в него крещеше и се молеше мракът да изчезне.
Изведнъж изумруден лъч разцепи непрогледната тъма и окъпа душата му с животворна милувка. Една изтънчена женска ръка се появи от зелената светлина и се протегна към него.
Не можеше да издържа повече мръсния мрак. Незнайно как, но отново имаше тяло. Протегна ръка и пое предлаганата му длан. Всичко побеля.
Намираше се в зелена стая. Стоеше прав и изучаваше кристалните стени на помещението. Сякаш бе затворен в скъпоценна гема. Оглеждайки се в рефлектиращата повърхност на изумрудената клетка, Кай видя, че по тялото му няма кръв и рани от многобройните битки и че е облечен в старите си дрехи от Теригор. Зад отражението му имаше нечий друг силует.
- Дете мое – долетя звънлив глас зад гърба му и младежът рязко се извърна и посегна да извади нож.
Не намери нито една от камите си, но това не му направи никакво впечатление. Цялото му съзнание бе погълнато от друго.
- Ти! – възкликна той и челото му се сбърчи в изумление.
- Да, Кай, аз – изчурулика меденият глас и песента му погали ушите на младежа.
Водното момче се взираше като хипнотизирано. Тези изумрудени очи, с мигли като паунови пера. Този изящен нос. Не можеше да ги обърка. Пред него се усмихваше мистичното лице, което често бе виждал в небето, редом със звездите и седемте луни. Лицето, което в началото приписваше на въображението си. Лицето, което винаги му вдъхваше кураж и нови сили.
- Ккк... Коя си ти? Ти беше в мислите и сънищата ми – промълви замаяно той.
Неземно красивата жена се усмихна мистериозно, кръшно завъртя бедра и се разходи до другата част на кристалната стая. Устните, косите и изящните й нокти бяха с цвета на свежа пролетна трева, а разголеното й, перфектно тяло бе увито в няколко прозрачни зеленикави воала.
- Може да се каже, че аз съм част от теб и ти си част от мен.
- Без заобиколки. Свикнах да ме мотаят в паяжините на заговори, но повече не ще го позволя! Коя си ти, страннице?
- Наричат ме Малвина, покровителка на изумрудената луна.
- Богинята на третата луна! – ахна Кай.
- Самата тя. Аз съм ти майка, сестра и жена, дете мое. Аз съм едно цяло с теб. Ти бе създаден от част от есенцията ми на съществуване. Сътворих те от късче от собствения ми дух. Ти бе изпратен на света за да изпълниш волята ми.
Кай стоеше вцепенен и се взираше в омайващите устни на богинята. В съзнанието му бушуваха смесени чувства. Вбесяваше се, че е бил използван през целия си живот, но не можеше да се сърди на това прекрасно създание. Сякаш цял живот я бе познавал. Сякаш бе най-скъпото му нещо.
- До пълнолетието ти реших да не се разкривам, но винаги съм съм те наглеждала. Аз бях слънцето в очите ти, аз бях вятърът в косите ти. Сега, обаче, дойде време картите да се разкрият.
Кай се взря в идеалните черти на създателката си и откри непредполагани прилики:
- Ти, ти си Мери от Теригор...
- Да, нея, момичето от хана в Рембард и една крадла в гилдията, която ти не забеляза, но тя те следеше и те пазеше.
Кай за миг успя да се освободи от омайващото излъчване на Малвина и попита сериозно:
- Какво искаш от мен. За какво съм ти. Аватарите се изпращат с някаква определена цел. Мисия, която ги погубва, дори и ако бъде изпълнена. Каква е моята, господарке!
- Кай, Кай, Кай... Между другото, хубаво име са ти дали от гилдията. Разбира се, не без малко помощ от мен – изрече богинята и смени тона. – Нали не мислиш, че онази абсурдна история с изядените ти от акули родители е истина? Ха! Поредния фарс, който трябваше да измисля за да имаш някакво минало.
- Какво! – избухна младежът, след което притихна. – Не съм имал родители... Да, като се замисля, трябваше да се досетя по-рано. Как тогава съм се появил?
- Роди те една безлична селянка, която на следващия ден умря при странни обстоятелства. Морските ловци те отгледаха и приеха упорития слух, че си имал родители, изядени от морските хищници. Разбери, дете мое, излюзията бе най-вече за теб самия. Като нищо можеше да полудееш от факта, че никой и думица не знае за миналото ти и да направиш нещо глупаво – да опиташ, например, да сложиш край на живота си. Не можех да рисуквам.
- Не ми отговори на предишния въпрос – поклати отрицателено глава Кай. – Каква е моята мисия?
- Бързаш, както винаги. Цял живот бе толкова трескав и нетърпелив. Е, може би това е черта, наследена от самата мен. Не зная. Не е редно за една богиня да признава недостатъци, така че забрави, че съм го казала.
Малвина се приближи до него и продължи да говори с прекрасния си глас:
- Времето да ти разкрия целта на съществуването ти не е дошло. Още не си узрял, не си овладял способностите си. Сили, за които дори не предполагаш. Онова във вулкана на тъмнопоклонниците беше нищо в сравнение със силите, които ще придобиеш, сине мой. Само ще ти кажа, че наивните магьосници дълбоко се лъжат. Последното, за което си се появил, е да спасяваш магията, да изпълняваш пророчества и да дадеш надмощие на една от двете сили. Нито мракът на Немрок, нито амбициите на маговете от академията те засягат. Ти си нещо много повече от тях, помни го. Но най-вече искам да знаеш, че аз винаги ще те закрилям. Ти си част от мен и аз ще те браня майчински от всеки враг. Няма да откъсвам очи от теб, както и досега. Запомни това, дете мое, и не се бой от нищо.
Кай премисляше чутото и прехвърляше фактите в главта си. Наученото обясняваше толкова много неща. Най-после узна на кое божество е пратеник и къде е изворът на силата му. Ето защо винаги на третия ден от седмицата се чувстваше по-енеричен и силен от обикновено. На този ден му вървеше най-много и вече знаеше защо.
- Пак заобикаляш отговорите, като всички магьосници – мегаломани! Искам да знам за какво съм тук. Да науча мисията на живота си.
- Добре, Кай, ще ти разкрия плановете си, но преди това искам да те предупредя.
- Слушам – скръсти ръце момчето.
Малвина въздъхна и прекрасните й устни лекичко се нацупиха. Кай потръпна от въодушевление. Щеше да направи всичко, за да удовлетвори всяко желание на това божествено създание. Изпитваше безгранична любов към нея, въпреки че почти не я познаваше.
- Пази се от съдбата. Погубила е не един и двама, които са решили да се състезават с нея и да участват в безумната й игра. Пази се от нея. Внимавай много, Кай, напълно сериозна съм. Съдбата оплита дори моите планове.
Кай кимна, че е разбрал, и задъхано рече:
- Знам и без да ме предупреждаваш. Доста си изпатих от нея, но сега аз съм на ход. Надпреварата продължава.
- Просто внимавай – каза тя и приближи устни до ухото му.
Дъхът му секна и гърлото му пресъхна.
- Сега ще ти споделя абсолютно всичко. Да не мислиш, че имам тайни от теб, любов моя.
Богинята зашепна в ухото му и душата на Кай се изпълни с радостен трепет. Това, което чу, обаче, не се оказа онова, което очакваше. С всяка нейна дума, изражението му посърваше и постепенно на лицето му се загнезди ужасена гримаса. Той понечи гневно да възрази, но Малвина го изпревари:
- Това е всичко, но както предполагах, не си готов за него! Върви, Етерале мой и се учи! Когато се събудиш в другия свят, няма да помниш нито дума, от това, което изповядах току-що. Ще помниш единствено мен, твоята господарка!
Богинята Малвина се притисна в него и впи сочните си устни в неговите. По цялото му тяло пробягаха тъпки, сякаш морска змиорка се бе увила около него. Светът му се завъртя и безкрайно блаженство го обсеби.
Отново се намираше в тунела от многоцветни енергии. Този път бе в края му и не след дълго синята светлина заля душата му.
Очакване.

* * *

Васил Тучков
Брадвата
се впи в дървото,
но охлювът беше спокоен.

Хокуши.

Потребителски аватар
херцог Авис
Форумно Зло
Регистриран: нед фев 16, 2003 1:10 am
Контакти:

Мнение от херцог Авис » ср сеп 15, 2004 4:41 am

Като изключим всичките лирични отклонения за издателстав, възрасти и т.н.

От публикуваните откъси мога да кажа следното.

Книгата сигурно има доста интересен свят ... който покрива слабия "сапунен" сюжет. Стила определено има нужда от шлифоване , а диалозите както бе отбелязано са смешно наивни. Книгата наистина би била подходяща за аудиторията 12-18 години, но не и за взискателни читатели.

Елерина: Последвалите мнения, отнасящи се до възрастта на писателите и има ли тя значение за творбата, са поместени в нова тема тук

Потребителски аватар
sir Sparhawk
Регистриран: нед яну 25, 2004 3:05 pm
Контакти:

Мнение от sir Sparhawk » вт сеп 21, 2004 8:49 am

Книгата много ми хареса. Изчетох я на един дъх, от зори до здрач :roll: и много ми хареса. Любимите ми герои са Саймън и Грънт, а в книгата най ми харесва магичния свят и бързото действие.
"Everything is idiocy if you see it in the proper light" - Belgarath the Sorcerer

Потребителски аватар
ссс
Регистриран: чет сеп 09, 2004 11:01 pm

Мнение от ссс » вт сеп 28, 2004 9:50 pm

Васко,я по-добре дай откъс от Медальонът на юлюзийте или момент от мините,че с тези безинтересни(според мен) откъси до никъде няма да стигнеш.

Елерина: Поправих правописната грешка.

Потребителски аватар
DeathWing
Регистриран: вт окт 05, 2004 10:24 am

Мнение от DeathWing » вт окт 05, 2004 11:31 pm

Здрасти на всички!Прочетох книгата и мога да кажа само,че много ми хареса.Едно здраво потупване по рамото за Tuchi.Свършил си е работата перфектно.Книгата е страшно интересна и увлекателна,прочетох я за четири дни.Светът и сюжета са много оригинални,а и цветната карта е супер.Картинките също са хубави,но като гледам тези във форума,наистина "Бард" малко са се поосрали(особено оная с Грънт в книгата е доста малка).Та това е според мен книгата е доста добра,а и цената е нормална.И без да искам отново да повдига темата за цената,кв'и бяха тия караници в началото?Като фентъзи маниаци трябва да се поддържаме,а не да се караме.Все пак "Бард" определят цената,а не Тучи!А и CCC ,не мисля че трябва да се спира втората част,книгата е добра.Пък и който не си я е купил,ако има възможност да си я купи и ще види че си заслужава и времето и парите.Още веднъж ного поздрави на Тучи за хубавата книга. :)
The King of Darkness

Потребителски аватар
Rogue
Регистриран: нед ное 30, 2003 9:11 pm
Контакти:

Мнение от Rogue » чет окт 14, 2004 7:07 pm

Такааа, пак бъзици с времената и маалко шантави разговори.
Този откъс обаче е много по-добър от предният.
Изображение

Потребителски аватар
Grunt

Мнение от Grunt » чет окт 14, 2004 11:05 pm

...И пак не е от най-добрите. Проблемът е в това, че малко подцених ролевите фенове. Взех ги за читатели "втора ръка", за което покорно се разкайвам и си заравям главата в земята. Вече е прекалено късно да се връщам, въпреки желанието ми. Хората ще решат, че имат половината книга на компютърни файлове и няма да я купят. Отново се извинявам - смятах, че ще харесате всичко, което покажа. Грешка, за която сам съм виновен.
Вчера бях в "Радио Нет", където направих голяма реклама на форумите и сайта. Дълго говорихме за хобито, което всички тук споделяме. Надявам се това да привлече нови потребители и фенове. Странното бе, че водещата не само бе играла ролеви игри преди време, но и все още имаше желание - визирам 30-35 годишна жена, завършила филология, практикуваща професиите учител и журналист. Дори пожела да я поканя на някоя сесия (смятам да е на бета-тестовете на системата по Хрониките, когато наближи завършек). Ролевите игри тепърва навлизат в България. И то със страшна сила. Не си губете времето в излишни спорове и препирни. Популяризирайте! Както се казваше в един приятен филм - Pay forward! :wink:

П.С. Това не е поза.
П.П.С Понякога съм глупав. (наблягам на първата дума!) 8)

Тучков
Брадвата
се впи в дървото,
но охлювът беше спокоен.

Хокуши.

Потребителски аватар
DeathWing
Регистриран: вт окт 05, 2004 10:24 am

Мнение от DeathWing » съб окт 16, 2004 11:35 pm

Grunt,след като системата наближава бета-тестовете,би ли могъл да посочиш поне месеца на излизането и.На мен ми хареса книгата,надявам се и системата да хубава.
The King of Darkness

Потребителски аватар
Grunt

Мнение от Grunt » нед окт 17, 2004 1:40 pm

Отказвам да се ангажирам с невъзможни срокове. По мои наблюдения - останалите български ролеви игри претърпяват доста отлагания. Смятам да се поуча от опита и грешките на останалите. Пък и финал не се вижда скоро. Първо трябва да излезне том 2 от "Хроники на седемте луни". Сега това и SAT 1 test са главните ми приоритети.
Междо другото, търси се добър математик - вещ в алгебра и логика. Системата има нужда от подобен коректор, тъй като е мислена от абсолютни аматьори в посочените науки (Grunt & Co). Aко някой, който разполага с тези умения и характеристики (реално; не "...завърших шести клас с 5.50 и ми купиха Екс Бокс за награда") и е сериозен в намерението си да участва - нека се свърже с мен. Става дума само за сериозно редактиране. Заплащане по договаряне (хонорар или процент).

П.С. - DeathWing - ако проявяваш интерес - http://forums.rpgbg.net/viewtopic.php?t=1005.
Това е стара и начална версия на системата. Оттогава много неща са изменени.

Тучков
Брадвата
се впи в дървото,
но охлювът беше спокоен.

Хокуши.

Потребителски аватар
Daggerstab
Регистриран: съб яну 19, 2002 12:49 pm
Контакти:

Мнение от Daggerstab » нед окт 17, 2004 7:59 pm

Grunt написа:Междо другото, търси се добър математик - вещ в алгебра и логика. Системата има нужда от подобен коректор, тъй като е мислена от абсолютни аматьори в посочените науки (Grunt & Co). Aко някой, който разполага с тези умения и характеристики (реално; не "...завърших шести клас с 5.50 и ми купиха Екс Бокс за награда") и е сериозен в намерението си да участва - нека се свърже с мен. Става дума само за сериозно редактиране. Заплащане по договаряне (хонорар или процент).
Хе-хе, може и аз да се навия - когато си взема изпита по Математическа Логика със 6 ;-) (това е еквивалентно на "когато цъфнат налъмите" ;-)). Не, сериозно, според мен ти трябва някой, който има опит с приложението на математиката и логиката в ролевите игри, не просто специалист. Можеш да пробваш да закачиш обяви из ФМИ, току-виж си успял да наемеш някой от преподавателите ми ;-) (не че те имат опит в ролевите игри ;-))

По принцип, аз съм обмислял как биха станали анализа и моделирането със компютър на определени ситуации в една система (Ендивал ;-)), и вярвай ми, никак не е лесно... Можеш да съпоставяш статистики и вероятности, но иска много време и внимание... Иначе, като софтуер и Ексел върши работа ;-)
Daggerstab. Скромно ламе.
Списъкът на българските ролеви проекти... (отдавна неподдържан)

Потребителски аватар
Rogue
Контакти:

Мнение от Rogue » пон окт 18, 2004 1:06 pm

Така и така тук иима доста спорове за стилове и тнт. Така че реших да направим маалко сравнение, товае линк към мое произведение, бях на 15 когато го написах, демек, преди 3 месеца. Хвърлете му един поглед и си кажете мнението.

Дали задължително възръста е задължителна, ако да, значи моето трябва да по-зле от това на Тучков.

Плевелчето
Изображение

Потребителски аватар
Dare Devil
Chaotic good уста
Регистриран: вт май 13, 2003 11:43 am
Контакти:

Мнение от Dare Devil » пон окт 18, 2004 1:37 pm

Плеви, това, което си написала е въздействащо, няма спор. НО спомни си какво бе писано по-горе - младите автори поради липса на житейски опит, който да предадат чрез творчеството си предават именно чувства. Точно това си направила и ти. И съм сигурен, че това, което си написала би било нещо страхотно, прекрасно, изключително за мнозина петнадесетгодишни читатели. И за същите тези читатели много други стойностни неща биха били неразбираеми, сухи и скучни. Не ме разбирай погрешно, не защитавам тезата, че младите не могат да пишат. Но пък съм и далеч от мнението, че всеки тийнейджър, който се е хванал да пише, може да напише нещо наистина стойностно. Чел съм твърде много неща писани от тийнейджъри, и честно да ти кажа рядко съм попадал на неща, които да определя като посредствени - почти всичко е откровен боклук, изключително рядко са посредствените неща, а добрите - ами всъщност май не съм попадал на такова... Аз също съм писал, но сега, няколко години по-късно аз самият окачествявам писанията си като слаби. И затова продължавам да опитвам, но следвайки именно съветите на Майк - многократно преглеждане на всеки абзац, и то през известни периоди от време, когато вече съм далеч от творческата еуфория по време на която съм го написал, когато мога по-трезво да обмисля пасажа и да преценя доколко той предава оригиналния ми замисъл. Тези дни правих малко разчистване из вкъщи и попаднах на едни свои стари писания. Честно казано когато ги прочетох сега, няколко години след писането им се благодарих на Бог (или на Глобалния Алгоритъм - който както иска да го нарича :wink: ), че не съм ги показвал на никого. Единствената причина да не ги изгоря на момента бяха самите идеи в тях, които наистина са интересни и заслужават да будат написани добре. Надявам се, че все някога ще мога да ги напиша качествено. Но дотогава няма да се излагам и да се опитвам (пази Боже да успея) да публикувам боклуци.

whitefrog

Мнение от whitefrog » пон окт 18, 2004 9:49 pm

Grunt, ще ти трябва човек, който да разбира от теория на вероятностите и от анализ (до диференциални уравнения не вярвам да се стигне, освен ако не е много извратена системата :) )

Математическата логика и висшата алгебра се занимават с неща коренно различни от тези, които се изучават в училище. Във всеки случай не и със сметки, така че няма да ти трябва някой с висше образование в тези две области.
Daggerstab написа:Хе-хе, може и аз да се навия - когато си взема изпита по Математическа Логика със 6 Wink (това е еквивалентно на "когато цъфнат налъмите" Wink).

...

По принцип, аз съм обмислял как биха станали анализа и моделирането със компютър на определени ситуации в една система (Ендивал Wink), и вярвай ми, никак не е лесно... Можеш да съпоставяш статистики и вероятности, но иска много време и внимание... Иначе, като софтуер и Ексел върши работа Wink
Daggerstab, при кой преподавател си по логика? А за моделирането - като видях поста на Grunt по-горе и аз се замислих какво би свършило работа. Но най-малкото ще му трябва някой, който да разбира от дискретни разпределения, за да провери дали системата е справедлива (т.е. дали не дава превес на някоя страна) и дали няма ситуации, от които няма изход. От друга страна може да се наложи да се анализират функции - стига разбира се да може да се моделира добре развитието на персонажите и въобще на средата в която ще се развива действието. Колкото до логически модел - честно казно не виждам за какво би могъл да послужи в случая - изследването на модела чрез апарата на теорията на вероятностите и анализа би трябвало да е достатъчно. А за софтуера - MatLab of course :D
Последна промяна от whitefrog на пон окт 18, 2004 10:06 pm, променено общо 1 път.

Потребителски аватар
Grunt

Мнение от Grunt » пон окт 18, 2004 10:03 pm

До... Плеви:
1во - Без да се засягаш, ама ти нямаш ли къде да се изявяваш, че все спамиш в тази тема?
2ро - Това текст по света ми ли е? Намирам доста прилики, включително стилови. Описанието с капките е по мое подобие (почти аналогично)... Лилавата (Аметистена) луна? Обясни ми.
3то - Колкото и предубедено да звучи - намирам това писание за сладникаво (подобно на някои мои неща; последното например).
Като мине още малко време, книгата да се пооталожи и утвърди - тогава ще покажа някои стойностни (според мен) писания.
По-леко с любовните разочарования и трагедии. За това най-лесно се пише, особено наизуст.

До Уайтфрог:
Благодаря ти. Това за вероятностите е много точно.
Набелязал съм си мишена за редактор. Той/Тя е от тези форуми, но засега ще си замълча. Ако има по-добри предложения - очаквам ви!

Тучков
Брадвата
се впи в дървото,
но охлювът беше спокоен.

Хокуши.

whitefrog

Мнение от whitefrog » пон окт 18, 2004 10:27 pm

до: Grunt

За нищо :) Надявам се накрая да се получи хубав продукт, който да радва родните ролеви играчи, а защо не и геймърите.

Потребителски аватар
Chimera
Регистриран: пет дек 28, 2001 11:55 am
Контакти:

Мнение от Chimera » вт окт 19, 2004 8:57 am

Чак сега прочетох втория откъс от книгата, който си пуснал, но да ти кажа честно не ме впечатли. Това редактиран вариянт ли е? Забележките ми са следните - като цяло нищо оригинално или интересно в целия откъс. Ентусиязма ми секна на втория абзац. Второ като цяло стила ти е много умешан и не си подбираш думите особено добре. Погледни темата Елегантност и от там линка към статията на Марк Роузуотър, ще ти е полезна. Според мен книгата ти би се харесала само на много младите читатели, които вобще не са чели по-сериозна литература и качествено фентъзи. Просто, които и фентъзи автор да вземеш или поне издаваните в България имат изграден стил, знаят как да грабнат читателя (някои знаят как да направят това без да ползват клишета и изтъркани иедеи) и имат по-голям опит в подбирането на думите си. Просто мисля че имаш нужда от още много практика.

Колкото до това за редактирането на системата ти препоръчвам да потърсиш някой който играе и води по ДнД и то да кажем поне веднъж седмично. Също е важно да има математическо мислене и усещана за прости механики. Лично ти забранявам да слагаш белжки във ФМИ там само идиоти има, повярвай ми уча там от 4 години. Все едно де от това, което изброих до сега силно се съмнявам да намериш нужния човек, все пак може да се пробваш.
Every once in a while, declare peace. It Confuses the hell out of your enemies. - FRA #76
Внимавайте за алигатори в багажника на спидера!
Форум на Българската Ролева Гилдия

Потребителски аватар
Yago
Регистриран: вт дек 25, 2001 6:54 pm

Мнение от Yago » вт окт 19, 2004 9:37 am

Chimera написа:...уча там от 4 години.
Адвокатът твърди че всички адвокати лъжат. :wink:
По темата. Не съм си купил книгата, няма и да го направя, след като се запознах с някои детайли. Това по-добре от всякаква реч изразява мнението ми.
Още по темата - трябва ли да ни учудва, че един млад, надъхан, неопитен автор не е особено блестящ в първата си книга? Като за първа книга, достатъчно е да се продаде с печалба. Но е важно да се поучиш от всяка своя грешка и успех, от всяка критика и хвалебствие.
Обръщай повече вмнимание на критиката - по-често тя е по-искрена от хвалебствията.
Умния човек не се ангажира с невъзможни срокове. Гения ги изпълнява :wink:
Не всичко което работи добре е д20.
П.П. Процент от брутната печалба и хонорар :wink:
ум колкото на замажан синигер

Потребителски аватар
Rogue
Контакти:

Мнение от Rogue » вт окт 19, 2004 12:11 pm

Тучков... много, ама много трудно се ядосвам, но това беше нагло. :evil:

1. Нямам си друга работа и ти спамя темата, някакъв проблем? (Междувпрочем, ти как определяш кое е спам и кое не? Ако не става дума за за теб е спам, така ли?)
2. Светът е мой, измислила съм го много отдавна (Мога да ти покажа побликувани из нета неща.)
3. Тази творба е по реален случай, разбира се има преувеличения, но хайде сега (Не съм преживявала подобно нещо не бих могла да го опиша, ако не съм видяла нещо подобно.)
4. Идеята за капките е много стара моя идея, може да се каже, отпреди 5 години, вдъхнових се от една замръзнала капка.. ама хайде.(Дори няма да коментирам)
5. Много ама много рядко пиша наизуст.(Явно за разлика от други автори)

Така че преди да ми обясняваш, че идеята за виолетова луна е твоя (Хааахахаха, иди го кажи на Final Fantasy игрите) и да твърдиш, че пиша по твоя свят, поне се поинтересувай малко за автора.

Това беше спам и моля след като бъде прочетено от Тучков да бъде изтрито.

Благодаря
Изображение

Потребителски аватар
Mierin
Регистриран: съб яну 11, 2003 11:11 pm
Контакти:

Мнение от Mierin » вт окт 19, 2004 1:00 pm

Май Плеви загуби главата си (темперамента си) в кризисен момент, въпреки призива в подписа й:-)
Изображение

whitefrog

Мнение от whitefrog » вт окт 19, 2004 2:11 pm

Chimera написа:Колкото до това за редактирането на системата ти препоръчвам да потърсиш някой който играе и води по ДнД и то да кажем поне веднъж седмично. Също е важно да има математическо мислене и усещана за прости механики. Лично ти забранявам да слагаш белжки във ФМИ там само идиоти има, повярвай ми уча там от 4 години. Все едно де от това, което изброих до сега силно се съмнявам да намериш нужния човек, все пак може да се пробваш.
Както Grunt написа, на него не му трябва някой, който да му каже "Абе, виж сега, бива", а иска да е сигурен, че системата е надеждна. Защото за разлика от системите, които тийнейджърите си измислят, защото в момента са увлечени по RPG, тази се прави с комерсиална цел. Водещият няма как да му даде такава гаранция, освен ако не изиграе солидна доза игри по нея, но това изисква прекалено много време. За извъртане на всички възможни варианти въобще не говоря - това не е възможно, освен ако системата не е прекалено проста. Водещият трябва да се появи в по-късен етап, когато по системата вече е работено и трябва да се тества (как му се вика на това в RPG игрите? Beta Gaming? :) )

Виж, за това, че изпълнителят трябва да е запознат поне бегло с RPG си напълно прав. Така че изборът на подходящ човек доста се стеснява.

А това за идиотите - да има идиоти (къде ли няма), но има и много свестни хора. Може би досега главно на такива си попадал, но не можеш да кажеш, че всички са идиоти - просто не е вярно.

Потребителски аватар
Grunt

Мнение от Grunt » вт окт 19, 2004 4:19 pm

До Плеви:
.... Whatevaaaaa - нямам време за инфантилни спорове. Ти сама трябва да правиш разликата между спам и конструктивно мнение. Моля те, не ми отговаряй.
За откъса сте прави, както казах и по-рано. Нищо интересно там, давам дума, ще поправя грешката си.
Трябва ми математик, колкото до Водещия - занимавам се с тази роля от 4 години non-stop, така че смятам, че имам достатъчни познания в областта. Това, разбира се, не пречи да се консултирам и с друг ДМ. Отново благодаря за интереса и помощта. Очаквам още предложения. Смешното е, че никой не предлага себе си, а всички сочат други източници.

П.С. Нарича се Бета тест, доколкото знам.

Тучков
Брадвата
се впи в дървото,
но охлювът беше спокоен.

Хокуши.

Отговори

Върни се в “Общи Приказки”