Форумната платформа беше обновена на версия phpbb 3.2. За повече информация моля посетете следната тема

"Да надбягаш съдбата" - авторски дебют

Форум, предназначен за всякакви свързани и несвързани с ролевите игри теми - можете да обсъждате всичко в рамките на правилата на форума.
Потребителски аватар
Grunt
Регистриран: ср фев 13, 2002 12:23 pm

"Да надбягаш съдбата" - авторски дебют

Мнение от Grunt » чет сеп 09, 2004 10:36 am

Здравейте! Long time no see!

Изображение

Повечето от по-старите потребители на форума ме познават ( или поне знаят като Грънт ), но за тези, които не са запознати с моята скромна персона - казвам се Васил Тучков. На 18 години съм и едно от по-сериозните ми занимания е писането. За него и предстои да стане дума.
На пазара, от около месец е първата част - "Да надбягаш съдбата" от фентъзи трилогията ми "Хроники на седемте луни" . Издателството е ИК "Бард", за справки и подробности - www.bard.bg . Отзвите, за сега, са очудващо позтивни ( с някои малко изключения, разбира се ), но не затова ви пиша. В действителност, романа е част от един по-мащабен проект. По неговия свят, освен върху трилогия, се работи и върху ролева игра. За нея и преди съм пускал инфо, макар тогава да бяхме доста в началото.
Тук има хора, които чакаха ( доста дълго при това) "Да надбягаш съдбата" и се надявам да не съм ги разочаровал много:). Романът е класическо фентъзи, с постапокалиптични елементи и солидна щипка мрачност. Дарк фентъзи. Книгата е писана в периода 15-17 години, а в момента работя по втората - "Медальонът наилюзиите". Ще ми е приятно да чуя отзивите на всички, които са прочели "Да надбягаш съдбата" или имат намерението, тъй като в нея може да се открие доста от ролевия дух. За системата - няма да се ограничавам с невъзможни срокове, но мога да кажа, че ще се постарая да е скоро:)

Поздрави на всички и благодарности за проявения интерес ( ако има такъв, разбира се:))!

П.С. В най-скоро време ще сканирам приложената географската карта и ще я кача на темата.

П.П.С. Яне, обади ми се, че не ти отговаря тела:)

Васил Тучков.
Брадвата
се впи в дървото,
но охлювът беше спокоен.

Хокуши.

Потребителски аватар
xsmind
Студио Х
Регистриран: чет май 02, 2002 11:44 pm
Контакти:

Мнение от xsmind » чет сеп 09, 2004 11:46 am

За съжаление, или за щастие не знам, нямам възможност да прочета книгата все още.
Но ми е интересно, едно нещо: Защо българската книга, на български автор струва колкото и книга на чужд автор. Значи ли това, че тя се издава в по-малък тираж, или хонорара на неутвърден български автор е колкото правата за издаване на утвърден западен+превода, или е нещо друго, което ми убягва? Да не говорим, че книгата има спонсори за издаването, нещо което не се наблюдава за преводните издания, т.е. Бард явно няма да загубят, дори и да не продадат нито една бройка.

P.S. За да не съм голословен, ето цени и страници:
Да надбягаш съдбата - 384 страници, цена 7.99 лв.
Рицарят на Шалион - 448 страници, цена 8.99 лв.
Разликата е левче, но втората е по-голям формат и по-дебела, не успях да намеря книга с по-близък размер, но мисля че стана ясно.
Намерих:
Рома Етерна, Силвърбърг, Робърт - 384 страници, цена 7.99 лв.

Потребителски аватар
Dare Devil
Chaotic good уста
Регистриран: вт май 13, 2003 11:43 am
Контакти:

Мнение от Dare Devil » чет сеп 09, 2004 12:54 pm

Очевидно става дума за политика на издателството - след като така или иначе книги се продават на тази цена, то очевидно тя е приемлива за клиента; тоест няма нужда да се сваля, а това ще доведе до по-големи приходи за самото издателство.

Потребителски аватар
Grunt

Мнение от Grunt » чет сеп 09, 2004 1:16 pm

Тази тема беше вече засеганата, но ще се наложи повторно да отговарям.

Първо - Пробният тираж е от 1130 бройки. Спонсорите плащат само хартията, книгата струва, много повече, така че ако нищо не се беше продало, бард щеше да загуби доста. Всички рискувахме, но засега продажбите и рекламите вървят повече от добре. За няколко седмици са продадени над 100 книги, не знам колко точно.

2 - Какво предлага книгата? Роман, който всъщност щеше да е доста по-дебел, ако любезните издатели от "Бард" не бяха сбили текста ( между отделните, смислови пазажи са оставени едва два реда ).

30 стр. Предистория, разказваща за ключови събития, провели се четири хиляди години, по-рано.

Описание на богове и Сътворение - както и при предисторията, и тук шрифта е наполовина намален. Неприятно, но факт. Аз не бях в течение с тези "корекции", но предполагам, че от издателството са искали да се вместят в рамките на определен брой коли.

Илюстрации - някои, от които има в темата за ролевата игра по света. Рисунките са авторски, но и това, разбира се е забравено да се спомене.

Добро качество на продукта - Хубава хартия, далеч от вестникарската и добро оформление.

Географска карта - Отново мое дело. Тя е във формат А3 ( доста големичка ) и е приложена в изданието. Цветна е и ще е от изключителна помощ, когато излезе ролевата игра. Съвсем скоро ще бъде сканирана и качена.

И не на последно място - ИК "Бард" - Най-голямото фентъзи издателство на Балканския полуостров. Самите дистрибутори взимат огромна част от продажбите. Разпространителската мрежа на Бард е отново най-голяма - "Да надбягаш съдбата" е достъпна във всеки по-голям град. В жанра, "Бард" е име и читателите се влият от избора на любимото си издателство. Моят роман е първия БГ роман, който от "Бард" издават.

Цената е напълно стандартна и фиксирана, не от мен, а от "Бард". Смятам, че продукта предлага доста на фентъзи читателя, но никой, никого не кара да го купува. Имайте предвид, че това все пак не е книга-игра ( не, че имам нещо против тях).
Тази книга е писана повече за мен, отколкото за масова продажба. За мен и за тези около мен, които харесват жанра на мрачното фентъзи. Романът не претендира за нищо, преценката е оставена на вас.
Книгата можеше да е поредното "уж западно" издание, но реших да проявя малко патриотизъм и да рискувам със собственото си име. Рано или късно англоезичните псевдонми, под които се крият повечето български творци, се превръщат в публична тайна. Както всички знаем, българите сме нация, която ни най-малко не се поддържа. Надявам се това да се промени.

Поздрави на всички ролеви фенове!

Васил Тучков.

[/b]
Брадвата
се впи в дървото,
но охлювът беше спокоен.

Хокуши.

Потребителски аватар
Diablo
Регистриран: пон фев 11, 2002 5:55 pm
Контакти:

Мнение от Diablo » чет сеп 09, 2004 1:38 pm

Поздравления за излизането на книгата и ти пожелавам успех за напред.
Относно книгата - нямам възможност за сега да почна да я чета, но след като си я купих брат ми я прочете за има няма седмица. Та на него много му хареса, вживя се някво такова. С три думи - хареса му много. Като оформление книжката е много добре - корица, хартия и други алибали.

post.mortem. Много се смях на последните три реда от задната корица.

Потребителски аватар
xsmind
Студио Х
Контакти:

Мнение от xsmind » чет сеп 09, 2004 2:21 pm

От рекламния ти постинг разбрах само, че тиража наистина е малък, че Бард все пак може и да се набутат и че в книгата има карта и илюстрации, които не стават за четене, но пък оскъпяват продукта. Но това само отчасти отговаря на въпроса, защо българската книга е скъпа, колкото чуждите.
Цената е напълно стандартна и фиксирана, не от мен, а от "Бард". Смятам, че продукта предлага доста на фентъзи читателя, но никой, никого не кара да го купува. Имайте предвид, че това все пак не е книга-игра ( не, че имам нещо против тях).
Приемам че цената си е политика на издателството, неправилна според мен, но това си е мое мнение. Това за книгите-игри не го разбрах, но няма значение.

Потребителски аватар
Grunt

Мнение от Grunt » чет сеп 09, 2004 2:38 pm

Ставаше дума за това, че книгите игри се пласираха на сравнително ниска цена - 2-4лв. Тук става дума за нещо, в което са вложени повече труд и пари. Реалният обем на книгата трябваше да бъде 450 стр, ама нейсе...

До Ексесмайнд - според теб колкото трябва да е цената, 2 лв? За два лева, лично аз, роман над 100 стр. не бих си купил. Става дума, че цената трябва да отговаря на качеството на продукта, но и на печата на "БАРД". Повечето от фентъзи феновете са предубедени и купуват само това, на което са свикнали. Реално погледнато, процентът, който взимам аз е нищожен, затова и имам хонорар. 15% от приходите е за мен. Това е повече от малко, но ако бях издал другаде, книгата щеше да седи забравена на задните рафтове на сергиите. "БАРД" са монополисти за фентъзи на пазара и само чрез тях могат да се постигнат добри продажби.
Колкото до малкия тираж - явно не си чел внимателно. Той е пробен, както вече споменах. Ако се изкупи ще се отпечата нов.

Поздрави.

Васил Тучков.
Брадвата
се впи в дървото,
но охлювът беше спокоен.

Хокуши.

Потребителски аватар
xsmind
Студио Х
Контакти:

Мнение от xsmind » чет сеп 09, 2004 3:06 pm

И като е пробен тиража, да не е безплатен? Нали колкото по-малко бройки се отпечатат, толкова по-висока е цената на една бройка?
15% хич не са нищожен процент, зависи дали са от чистата печалба, или от цената на книгата.
Според мен, цената трябва да бъде просто по-ниска от цената на преводната литература. Никъде не съм написал, че трябва да е 2лв, но примерно с 2лв по-ниска щеше да е по-добре.

Потребителски аватар
Dare Devil
Chaotic good уста
Регистриран: вт май 13, 2003 11:43 am
Контакти:

Мнение от Dare Devil » чет сеп 09, 2004 4:40 pm

Всъщност цената, както вече казах е напълно приемлива, въпреки че е леко завишена спрямо разходите на издателите (съпоставени с разходите, които имат за издаване на преводна литература), но пт друга страна е оправдана, тъй като издателството поема риск, издавайки от една страна неизвестен автор, и от друга страна издавайки автор с българско име.
Аз лично ще си я купя веднага щом имам възможност (да се чете: щом взема аванс) първо за да я прочета, тъй като ми звучи интересно това, което автора каза за нея, и второ - за да увелича продажбите с още една, давайки своя малък стимул на издателите да издават и други родни автори - пък може и нещо мое някой ден да издадат (ако си седна най-после на задните части да си довърша поне някои от започнатите проекти)

Потребителски аватар
Yann Gamgee
Регистриран: ср мар 26, 2003 12:45 pm
Контакти:

Поздравления, Тучка!

Мнение от Yann Gamgee » чет сеп 09, 2004 7:26 pm

Браво, Тучка!

Преди една седмица някакъв пич ме зачати в #рпг и спомена, че се познаваме от някъде. След това ме попита тактично какво мисля за книгата на Васил, който ми е много добър приятел. Казах му, че не знам какво е станало с въпросната книга, но стискам палци да излезе и да се продава.

Какво се оказа, книгата на Тучи вече е на пазара! Веднага се свързах с нейният автор, за да науча подробности и той ме увери, че я има даже и в Разград, от където съм и аз.

Както се казва в такива случаи - страхотно се радвам на такъв успех от страна на Васил!

Сигурен съм, че времето ще покаже, че книгата не само ще се продава добре, но и ще се появят и издатели в чужбина, които биха се заинтересовали от качествен български продукт на тема "Фентъзи"!

Тучка, стискам ти ръка и се надявам, че тази книга няма да бъде единствената в твоята творческа биография!

Бог да пази зара!
Посетете и разгледайте новия и обновен сайт за Книги-Игри, при това вече с домейн ".bg"!

http://knigi-igri.bg/

Вижте и Facebook страницата ни, която носи името: "Книги-Игри.НЕТ - Приключение е да си спомниш!"

Потребителски аватар
Аквариус
->_{_%_}["->_{_%%_}[%p]"]
Регистриран: нед дек 23, 2001 9:43 pm

Мнение от Аквариус » чет сеп 09, 2004 10:10 pm

Преди няколко месеца се виждам с една моя позната от Ботевград и тя ми разправя: "Днес, в Тази сутрин по bTV гледах един колкото нас, писал книга. Много добро впечатление ми направи, много добре звучеше, у, а..."... бе, изобщо все хубави неща. Интересно ми стана, когато чух за теб от човек който няма нищо общо с тези среди. Тя ми бе казала, че ще си купи книгата - надявам се да не я разочароваш. Впрочем, аз също ще си купя книгата и понеже съм чел твои неща, сигурен съм че няма да ме разочароваш. Мога само да гадая как се чувстваш след като вече си издал книга на толкова ранна възраст, но за мен би било като сбъдната мечта. Но не ме бива в дългите обяснения - искам да ти кажа, че най-искренно се радвам за теб и отново, най-искренно ти пожелавам успех със следващите книги. Знай, че ще искам да ми надпишеш книгата и от сърце ти пожелавам книгите които си подписал след време да са наистина ценни :)

А ако още някой спамне темата с евтина Magic шегичка, ще се наложи да го помоля да си припомни правилата на тези форуми :)

Потребителски аватар
Tale
Регистриран: ср май 14, 2003 10:17 pm
Контакти:

Мнение от Tale » чет сеп 09, 2004 10:34 pm

Защо българската книга, на български автор струва колкото и книга на чужд автор.
Всъщност това не го разбрах. Аз нямам доверие на новоизлезнали фентъзита. Шарена корица, стандартно
четиво, лошо качество на книгата, някакво английско име отгоре и естествено някакъв измислен откъс от
"Ню Йорк Таймс" в който книгата се определя като най-добро фентъзи четиво на столетието. И кво, тоя е
велик? Мня. Предпочитам да си купувам фентъзита с български автори отгоре, пък били те и на 10 години.

Браво Туча. Бутаха ти го, бутаха ти го, в края ти им го набута. Единствена ще да е причината да не си купя тази
книга, а да я взема от някой да я прочета - неща да давам пари на Бард. Щото Бард смърдят, не за друго.
The question is not when he gonna stop but who is gonna stop him.

Потребителски аватар
ссс
Регистриран: чет сеп 09, 2004 11:01 pm

Мнение от ссс » чет сеп 09, 2004 11:33 pm

Че тук трябвало да се регистрирам,я...Не схванах много това за ролевата игра.Какво е това,не съм чувал?Играл съм само на обикновени РП-та по форумите...

Май съм единствения тук,който е прочел книгата!Прочетох я преди седмица и останах очарован.Според мен високата цена си заслужава напълно и рисунките са яки.Само не разбрах защо няма портрет на Алън?Любопитно ми е как изглежда.(Виждал съм само гърба му на корицата).Защо твърдиш,че е Мрачно фентъзи?Според мен има голяма доза добър хумор.Рядко избухвам в смях,но с "Да надбягаш събата" имах доста такива моменти.
Виждам,че пишеш по тези форуми доста често,затова искам да те помоля да ми отговориш на няколко въпроса,които ме вълнуват(Ще е интересно и за училищния вестник):

1.В Бард попита кои герои харесваме и кои не.Ти лично(Като "бог" на Хрониките на седемте луни) кой би безпощадно убил?

2.Имаш ли още много оригинални идеи за поредицата?Все пак е известно,че повечето автори се омазват на втората-третата си книга.

3.Мислил ли си някога Алън или Кай да застанат за известно време от страната на злото.Двамата Избрани един срещу друг.Проблем за вселената,който би грабнал всеки.

4.Героите ти базирани ли са на истински личности и кои са те?

5.Аз лично мразя трилогийте и се надявам да не правиш поредицата такава!Нещо против и защо?

6.Медальонът на илюзийте.Това е подаръка за Алън,нали?Онзи с който той успя да изиграе Белия Дракон и да унищожи противната гъба.Защо реши да наречеш втората книга така?

Потребителски аватар
Grunt

Мнение от Grunt » пет сеп 10, 2004 12:35 pm

Искрено ви благодаря за хубавите думи!!! :P :cry:

До Акуериъс - Прав си, като сбъдната мечта е, макар да хвърлих толкова труд, време и постоянство. Излизането на книгата хич не беше безпроблемно. От БАРД я бавиха 8 месеца, а и постоянно забравяха нещо - я карта, я предистория и трябваше да следя работата много отблизо. Накрая заминах и нещата излезнаха извън моя контрол. Резултатът е повече от виден - блед печат на рисунките и нищо за художника на картата и илюстрациите - демек аз. След всички проблеми и бавене еуфорията ми малко се поизпари. Въпреки всичко съм доволен, че въобще излезе и то от "БАРД". Надявам се да не разочаровам нито теб, нито приятелката ти, както и да нямате свръхголеми очаквания, не съм Толкин. Поздрави, живот и здраве, ще се видим на представянето:)

До ccc - Радвам се, че ти е харесала, а колкото до ролевите игри - добре би било да понаучиш нещо повече за тях. Най-малкото са свързани с тематиката на романа, а и ти обещавам, че ще останеш зарибен за много дълго време. Романът е в мрачен стил заради постоянната атмосфера на тъмнина, отчаяние и душевно угнетение и деградация. Шизофреникът Саймън е добър пример за това. Цялата история се върти около тъмнопоклонници, некроманти и Архидемони, срещо които се борят ( някои дори и несъзнателно) положителните герои. Предатели дебнат отвсякъде и никъде човек не може да е сигурен в намеренията на останалите. От навлизането в Магар'атските мини на синия вулкана ситуацията става напълно отчайваща. Колкото до хумора, опитал съм се да вкарам и малко закачка, не знам дали съм успял. Това са само няколко от причините, изтъкващи мрачния характер на повестта. Сега за въпросите ти:
1 - Кой безпощадно бих убил? Просто заради спорта:)? Отговорът е никого. Както може би си забелязал, не съм много милостив към героите си, напротив, смазвам ги от отчаяние и премеждия и често погубвам съдбите им. Това обаче не се случва произволно. За всеки умрял си има причина - разкриване на предател, закоравяване на някой друг персонаж, поддържане на числото 7 в групата и много, много други. Във втората книга предстои да падат герои и ще ти подскажа, че дори един от главните персонажи ще загуби живота си... Изчакай и ще разбереш...

2 - Отговорът е "ДА"! Трилогията е мислена като едно цяло и всичко в "Да надбягаш съдбата" е съобразено с останалите два романа. Нещо повече, "Медальонът на илюзиите" върви два пъти по-добре от предшественика си. Много съм ентусиазиран и смятам, че романите от трилогията ще вървят в разстяща прогресия. Вече съм на 72стр. и имам чувството, че гледам филм. Напълно съм се обсебил и се надявам съвсем скоро да споделя радостта от написаното с читателите си!

3 - Да, мислил съм и тук напипа сюжетна линия, която предстои да се случи. Не е точно така, както си го представяш, тъй като ако застанат на страната на залото... Киил и вселената ще бъдат погубени. По-необичайно е, отколкото си представяш сега. Сигурно си спомняш за последното пророчество, което Лекс Са'Уейн откри в залата на Пророците, между световете. Веднага след схватката с Ланс и смъртта на Кристофър. Помисли върху това и може да разгадаеш нещо от предстоящия сюжет:))

4 - Да, някой от тях, но смятам да ги запазя в тайна, поне засега.

5 - Съжалявам за това, но "Хроники на седемте луни" е роман-трилогия по авторския свят на Киил. Всичките три книги ще излезнат, вече са измислени до последната подробност и знам дори заглавието на третата. Щом първата ти е харесала, след следващите романи отношението ти към проекта може само да се подобри. Обещавам ти го 8)

6 - Защото, освен, че медальона им беше от помощ, той е нещо много повече и предстои да изиграе ключова роля във втората част. Ако си спомняш, специално заради него има четири откъса за миналото на Немрок и Кронин.

Сега и аз искам да те попитам нещо: кой/кои герой ти направи най-голямо впечатление, като колоритна и запомняща се личност и ти е фаворит пред останалите?

Поздрави на всички български ролеви и фентъзи почитатели!
Брадвата
се впи в дървото,
но охлювът беше спокоен.

Хокуши.

Потребителски аватар
xsmind
Студио Х
Контакти:

Мнение от xsmind » пет сеп 10, 2004 1:20 pm

От БАРД я бавиха 8 месеца, а и постоянно забравяха нещо - я карта, я предистория и трябваше да следя работата много отблизо.
Страшни некадърници са тия от Бард, явно... пък накрая са ти отпечатали и рисунките бледо, за следващият път от HarperCollins по-долу да не падаш.
Между другото разпитах малко, 15% са си били направо много....

Потребителски аватар
ссс

Мнение от ссс » пет сеп 10, 2004 1:39 pm

Благодаря ти за отговорите,Васко! :D
Отговора на въпроса ти:
Алън и Саймън са ми фаворите.Алън е все още дете,но въпреки това успява да се справя(Е,не идеално)с положението.Той ми изглежда напълно честен и добродушен.
Саймън...Той е бил магьосник,умее магий.Умен е и въпреки,че вече е враг на Неррук-Хан живее.Успява да се бори срещу себе си да не убие Алън и това му прави чест.
Ще ми е интересно да разбера за съществото,което той намери.

Потребителски аватар
Grunt

Мнение от Grunt » пет сеп 10, 2004 1:50 pm

Нещо си в грешка. Саймън е застаряващ стражник в Небесната Академия в Ара'нус. Някога той е бил редовния спътник на маговете и, когата магията не е можела да помогне, вълшебниците са разчитали на неговия меч. Оттам извира и неговото знание за тъмнопклонниците, Душекрадите и Наррук-Хан. Той е олицетворение на постоянната борба между доброто и злото, които се таят в сърцето му. За съжаление злото винаги надделява... почти винаги. След края на книгата той се превръща във враг на всичко живо и ти знаеш защо. Неговата съдбата ще е доста зрелищна и ключова за събитията около войната за Киил. На мен също Саймън ми е любимия персонаж.

Колкото до Алън - да, той е олицетворение на чистотата и невинноста, заради, което Наррук-Хан и Съдбата са му отредили специално място...

Поздрави!

Благодаря за пожеланието, Ексесмайнд.
Брадвата
се впи в дървото,
но охлювът беше спокоен.

Хокуши.

Потребителски аватар
WildHunter
Регистриран: ср фев 19, 2003 7:31 pm
Контакти:

Мнение от WildHunter » пет сеп 10, 2004 2:26 pm

За това се спомена още много отдавна по btv и като чух "Тучков" просто не можах да повярвам. Браво. Свършвам книгата, която чета сега, и я взимам да я чуя какво казва. А после и отзиви. Но до сега никой не е набеждавал книгата да бъде идеално лоша, което е прекрасно. Пак браво, Тучи.
This is how iTroll

Mindcrime
Регистриран: нед апр 11, 2004 1:50 pm
Контакти:

Мнение от Mindcrime » пет сеп 10, 2004 7:47 pm

xsmind, защо българският автор да е по-евтин от чуждите? Все пак за тях България е незнайна държава, от която не очакват нищо (агентите им, де), докато за българския автор българският пазар е почти винаги единственият, който може да бъде атакуван. Ако българският автор не получава адекватно заплащане, ще си останем с незрели дебюти на млади автори и с жалки изцепки на болни графомани, склонни да си плащат, за да бъдат публикувани.

15% от приходите е нещо, което никой български автор никога няма да види от Бард, но явно те продължават да са безпощадно добри в преговорите с млади автори. Такова облъчване... а може би просто момчето нещо се е объркало, ама трябва много сериозно да се е объркало. Или пък се хвали... Но ако трябва да заложа пари, бих заложил на "неадекватност и наивност по финансовите въпроси".

"Реално погледнато, процентът, който взимам аз е нищожен, затова и имам хонорар. 15% от приходите е за мен." - Василе, ако не си незаконен син на някой от собствениците, просто не виждам как могат да ти дадат дори само едното от тези неща. А когато наричаш 15% от приходите нищожен процент, само караш разбиращите хора да си създават лошо мнение за теб и да те определят за наивник, чиито думи напомнят на разказите на барон Мюнхаузен.

А колкото до упреците към Бард, че донякъде са скапали книгата, защо първо не погледнете, включително и самият автор да го направи, началната реклама, в писането на която авторът би трябвало много да се старае и да внимава. Ето един откъс, след който предлагам всички упреци да бъдат преосмислени:
"Отзвите, за сега, са очудващо позтивни ( с някои малко изключения, разбира се ), но не затова ви пиша."
Само 6 грешки в едно тъй сложно изречение. Като знам усърдието на редакторите в Бард, плаша се за книга от 384 страници.

Казандзакис пише в "Рапорт пред Ел Греко":
"Няма връх; само висота! Няма отдих; само борба!"
Труд му е майката, както често ми повтаряше дядо ми, докато беше жив.

Потребителски аватар
херцог Авис
Форумно Зло
Регистриран: нед фев 16, 2003 1:10 am
Контакти:

Мнение от херцог Авис » пет сеп 10, 2004 8:01 pm

Ами относно чуждите автори.... Логично би било ако техните книги са по-скъпи, заради разходите по превода ..но пък от друга страна не се плаща авторски процент ...май това ги изравнява ;) или просто родните ни издателства слагат такава безбожна надценка че няма значение дали ще спечеля 50% от наш автор или 47% от преводна книга ;)

Потребителски аватар
Grunt

Мнение от Grunt » пет сеп 10, 2004 8:15 pm

Демагози и псевдо-патриотични елементи, които разбират, както от издателска работа, така и от пазарна политика и художествена литература, без да са подкрепили тезите и упреците си - и то не с професионален успех, но дори и без всякакви конструктивни доказателства - Ах, как ги обичам... Критики приемам всякакви - отрицателни и положителни. Но особено много "обичам" изцепки от горепосочения вид.
Първо - Никога не съм се хвалил. Като не си запознат, уважаеми Майндкрайм, не се изтъквай като последна инстанция. Аз съм си намерил спонсори, които са платили изданието. Книгата струва 8 хиляди лева, спонсорите плащат 3 хиляди. Аз взимам 1000лв. хонорар + 15%, което хич не е много за авторско издание, като се има предвид, че илюстрациите и картата са мои. Дистрибуторите получават 40%, останалото - "Бард". Колкото до процента - абсолютно сигурно е, че ще си получа 15%, тъй като имам сключен договор.
Радвам се, че съм ти повлиял дотолкова, че да ме цитираш - лоша реклама няма. Смятам, че всички пишат бързо на клавиатурите ( не на хартия ) и е естествено да се допускат грешки.
Следващият път... ще те помоля първо да се запознаеш с проекта, да разгледаш продукта наживо и тогава да упрекваш "алчните ми, нафукани изказвания".

П.С. Ех, много мръсотия чух по свой адрес, откакто излезна книгата, но тук вече наистина се подразних, признавам си. Не съм пуснал тема за критикуване на приходите, цените и пазарната политика, но уви, някои хора се хванаха именно за това. Надявах се да чуя мнения относно романа, но явно ще трябва да почакам.

П.П.С С казаното по-горе не целя по никакъв начин да обидя когото и да било! Няма нищо лошо в това да се спори, макар да е малко енергоемко. Надявам се да чуя повече мнения на читатели.:)

П.П.П.С
Благодарско, Уайлдхънтър, приятно четене.

Поздрави!

Васил Тучков
Брадвата
се впи в дървото,
но охлювът беше спокоен.

Хокуши.

Потребителски аватар
xsmind
Студио Х
Контакти:

Мнение от xsmind » пет сеп 10, 2004 9:53 pm

Авис, правилно е пояснил, не искам българските автори да получават по-малко, а книгите им да са малко по-евтини за да са по-достъпни.

Тучков, досега наистина досега правиш впечатление с неграмотност, която не подобава на автор, това не можеш да го оспориш, всички пишем на клавиатури, но не всички правят грешки. Последното ти мнение е по-добро от правописна гледна точка от предишните, явно Майндкрайм е прав - "труд му е майката"

Днес се запознах отблизо с рисунките в книгата, аз не бих се гордял с тях, дори не ги бих дал за публикуване всъщност.

Това с 15те процента наистина беше забавно, и наистина аз лично не разбирам от издателска работа, но познавам хора, които разбират и се допитах до тях. Иначе личното ми мнение е, че един автор не би трябвало да говори толкова свободно и подробно за заплащането си.

Да ни наричаш "демагози и псевдо-патриотични елементи", пък е обидно. Много е възможно всеки един от нас да има доста повече професионален успех, отколкото ти с една издадена книга.

Потребителски аватар
ссс

Мнение от ссс » пет сеп 10, 2004 10:52 pm

xsmind,"досега наистина досега правиш впечатление с неграмотност".Всеки прави грешки(Включително и природата,очевидно).Не си ти човека,който да го критикува по този начин.Искам тебе да видя как издаваш книга,която наистина се харесва и дори скептично настроените ръкопляскат.Рисунките само подпомагат за сюжета на книгата.Хората по-лесно вникват в същината на историята.Та нали това е най-важното?
Вие коментирахте цената на книгата,броят на страниците и т.н.Васко просто реши да ви обясни.Не всичко е зависело от него.Той не е избирал шрифта и от цената не получава хиляди.Просто 15%,при условие,че някой издателства биха му платили 20!Споделил е мислите си с нас.

Потребителски аватар
Chimera
Регистриран: пет дек 28, 2001 11:55 am
Контакти:

Мнение от Chimera » пет сеп 10, 2004 11:16 pm

Тучков нещо маи си се объркал - казваш че издаването струва 8000 лв., тиража е 1130, коричната цена е 8 лв. Освен това ти взимаш 1000 лв, значи общо 9000 лв, за книга която ако се пордаде 100% Бард ще вземе 9040 лв. - 40% разпространение колко става = 5424лв. значи книгата ти е близо 2600лв на загуба, освен това ти ще вземеш още 15% от нещо, та сметките вобще не излизат, нещо май послъгваш ми се струва.
Всъщност печата на книгата ти едва ли е излезнал повече от трите хиляди лева дето са те спонсорирали, ако е повече то яко са те измамили. Освен това 1000лв за първа книга, при това с несигурен успех и толкова малък тираж, а и 15% отгоре си е доста голям хонорар. Общо взето излиза че ти взимаш съвсем малко по-малко от колкото биха взели Бард ако продадт книгата ти напълно (ако не я разпространява те самите де, което е напълно възможно). Не знам имам чуството, че ни смяташ за бая тъпи да не можем да сметнем няколко числа, доста дразнещо отношение от към твоя страна.

П.П. Издател, които би ти дал 20% явно е луд, е зависи 20% от какво де ако е от крайнара печалба, т.е. около 500лв пак е много при положение че си получил хонорар 1000лв. (ако приемем че печалбата на издателя е 2500 лв, без да бройм хонорара на Тучков, то 1500 лв ще отидат за него, а само 1000 за издадтелството, никои няма да се съгласи на такава сделка, освен ако не сте роднини). Колкото до неграмотността, важно е да не правиш правописни грешки, но за това има коректори (на които се плаща допълнително), важното е по-скоро стила на писане. Колкото до коментара на Тучков за бързото писане - на хартия пиша по-бързо и правя много повече правописни грешки (мда възможно е и повече), така че не се оправдавай с клавиатурата.
Последна промяна от Chimera на пет сеп 10, 2004 11:25 pm, променено общо 1 път.
Every once in a while, declare peace. It Confuses the hell out of your enemies. - FRA #76
Внимавайте за алигатори в багажника на спидера!
Форум на Българската Ролева Гилдия

Потребителски аватар
Ways
Регистриран: чет яну 24, 2002 6:51 pm

Мнение от Ways » пет сеп 10, 2004 11:24 pm

Ха-Ха-Ха...
Ще кажа само това и ще се си замълча... Погледнете се ве... Ха-Ха-Ха... После защо няма голямо общество и защо колектива се цепил...
Нямам думи... Сещайте се сами...
Ха-Ха-Ха...

П.П. Ще си кажа мнението след като прочета книгата. Имам го за цел...

Потребителски аватар
Chimera
Регистриран: пет дек 28, 2001 11:55 am
Контакти:

Мнение от Chimera » пет сеп 10, 2004 11:53 pm

Честно казано погледни се ти. За какъв колектив и какво общество говориш, когато имам мнение е нормално да го изразя, особено когато има явна неточност в дадената информация от предишните постове. Щом не можеш да се сетиш, какво да напишеш, освен "ще кажа какво мисля после", по-добре не пиши нищо вместо да спамваш темата.
Every once in a while, declare peace. It Confuses the hell out of your enemies. - FRA #76
Внимавайте за алигатори в багажника на спидера!
Форум на Българската Ролева Гилдия

Потребителски аватар
Lord Vader
Детерминиран Форумен Философ
Регистриран: съб май 10, 2003 11:11 pm
Контакти:

Мнение от Lord Vader » съб сеп 11, 2004 12:05 am

Абре, мамка му, струва ли ми се, или във всички теми свързани с Литература на този форум народа се изпокарва? Хайде моля ви се, престанете да се джафкате, и пишете смислено по темата. Не виждам какво въобще се карате за проклетата цена. Да беше 20лв, хубаво, ма за 8лева. Ебахти. Хайде моля ви се, коментирайте съдържанието на книгата, за да не се налага да трия мнения.

p.s Тучков - поздравления за Книгата. При първа възможност ще я прочета.
Всички в парка,до един
друсаме и пием джин.

Потребителски аватар
херцог Авис
Форумно Зло
Контакти:

Мнение от херцог Авис » съб сеп 11, 2004 1:58 am

Ами защото на нас първата ни работа след като поздравим някого е да питаме колко пари е изкярил от това. Още от Ендивал 1 все същото. Аде да не се бъркаме в бизнеса на хората. Които ми каже че всичко комерсиално автоматично е пошло и некачествено да се замисли защо едно нещо става комерсиално - защтото се купува, пари се изкарват от него. Любимите ни Шекли и Зелазни само от това и живеят.

Така че прочетете книгата и я обсъждаите като книга , а не като стока. Второто наистина е пошло и обидно .... особенно за автора които е влойил нещо повече от надеждата да препечели от творението си.

А за правописа - за това си има редактори и коректировшици.

Потребителски аватар
Grunt

Мнение от Grunt » съб сеп 11, 2004 12:24 pm

Не можах да разбера естеството на спора, който така настървено водим, но нека да забравим препирните и да караме по-весело. Много странна ми се струва реакцията ви... относно заплащането. Вие попитахте - 1000 лв хонорар - не знам, малко ли ви се видя, много ли ви се видя, не мога да разбера, но най-важното е, че самата книга е на пазара. Химера, за нищо не послъгвам - думите, които ви споделих ( след като ме попитахте "защо струва 8 лв. тази книга?!" ) са абсолютен преразказ на тези, които Йордан Антов от "БАРД" е говорил на мен. Той ми е казал, че цялата книга струва толкова, а спонсорството било само за хартията. 15% от 8 хил. лв. са 1200 лв. - това е в случай, че всички книги се продадат. Не мога да ви кажа точно, но "БАРД" имат някакъв договор с дистрибуторите и, освен всичко, разпространителската мрежа е тяхна. Да не споменаваме и факта, че почти всяка улична сергия се води пак към това издателство, а има и редица книжарници - не се притеснявайте за приходите на "БАРД", няма да останат назад:) Повече подробности не мога да споделя, това е всичко, което знам. Фактът е, че досега и лев не съм взел... :))) има време, книгата съвсем скоро излезна. Надявам се да сме изяснили споровете.

Колкото до илюстрациите - искам сами да видите защо се жалвам. Вярвам... разликата е очевидна. Плюс това, моите рисунки не са професионални, а авторски, което е различно, много примери мога да дам, но сега нямам време.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Това е част от оригиналните илюстрации за книгата.

Поздрави!
Васил Тучков!
Брадвата
се впи в дървото,
но охлювът беше спокоен.

Хокуши.

Потребителски аватар
херцог Авис
Форумно Зло
Контакти:

Мнение от херцог Авис » съб сеп 11, 2004 12:50 pm

поред мен стила е оригинален и не са чак толкова лоши ;)

Отговори

Върни се в “Общи Приказки”