Форумната платформа беше обновена на версия phpbb 3.2. За повече информация моля посетете следната тема

Персонажи

Експериментална игра в света на Глоранта по правилата на Heroquest 2
Потребителски аватар
Yago
Регистриран: вт дек 25, 2001 6:54 pm

Re: Персонажи

Мнение от Yago » ср сеп 18, 2013 9:41 am

4uk4ata написа:Въпрос - доколко могат да се застъпват уменията? Примерно има ли смисъл едновременно от способността златоуст, харизмата и отделно умение за разбиране с други култури?
Застъпванията е добре ако могат да се организират под една шапка ако са тематично или практично сходни неща. Ако само категорията или приложението им са сходни, има смисъл да имаш различни способности защото:
1.Могат да се допълват(аугмент)
2.В някои ситуации едното може да е по-ценно от другото. Например да си сладкодумен или да имаш репутация, че не предаваш доверието на хората.
ум колкото на замажан синигер

chrono
Регистриран: пет сеп 03, 2010 2:06 pm

Мнение от chrono » чет сеп 19, 2013 12:10 am

Един опит за напълно завършен персонажен лист:

[sblock]Еринвил Черното Око,
Циничен трапер от клана ... 13 (15)

Руни: Земя 13,
Движение 17 (1М1),
+1 бърз и издръжливт на всякакъв терен (бягане, скачане, катерене, плуване)
Смърт 13

- сетива на граблива птица (талант) 13 (15)
- камуфлажни дрехи от умен лен (чарм) 13 (15)
- неподатлив на отрови (талант) 13

изработка на капани 13 (15)
приготвяне на отрови 13 (15)
ловец-трапер 17 (1М1)
+1 проследяване на всяка жертва
+1 промъкване
+1 ловец от засада
+1 залагане на капани
виртуоз с малки брадви (бой, хвърляне) 13 (15)

Недоверчив (15)
Мрачен (1М1)
Нетактичен (1М1)[/sblock]

И пак няколко въпроса:
- може ли някой да ми даде конкретен пример за използване на руна Движение като умение?
- има ли смисъл руните с 13 да се качат на 15-17 и в каква ситуация биха се използвали ако не са 20+?

Потребителски аватар
Yago

Мнение от Yago » чет сеп 19, 2013 10:39 am

chrono написа: И пак няколко въпроса:
- може ли някой да ми даде конкретен пример за използване на руна Движение като умение?
- има ли смисъл руните с 13 да се качат на 15-17 и в каква ситуация биха се използвали ако не са 20+?
Отговори:
1.Първата асоциацията на тази руна е динамика. Примери за директна употреба - всичко което мърда, задвижва, мести, бута, измъква, раздвижва, ускорява, движи се бързо. Втората асоциация на тази руна е промяната. Примери за директна употреба - всичко което обръща, завърта, преобръща, подтиква към преосмисляне, към изоставяне, към достигане на нещо ново, към иновация, към адаптация.

Конкретни примери:
- Млад жрец иска да подтикне племенният съвет да приеме нови обичаи и тактики. За целта той използва руната на Движението за да ги подтикне към това да изоставят старото и да приемат новото.
- Последователка на Винга се бие с трол. Използва руната на Движението за да се движи ослепително бързо около по-едрия и силен противник, обсипвайки го с бързи удари с копието си.
- Дядо Йорландир, старият чифликчия, среща камък на полето, който му пречи да оре. Той няма достатъчно силна асоциация с руната за Движение, че да я ползва директно, но може да я използва като аугмент за друга своя способност, докато се опитва да изтъркаля камъка извън нивата.

2.Руните които са по ниски от 1м1 могат да се ползват или през специализации, или като аугменти. Аугмента дава бонуси на базата на собствена проверка, така че има смисъл да е малко по-голям ако се вписва в концепцията ти.

Потребителски аватар
arabica
Регистриран: нед фев 06, 2005 3:50 pm

Мнение от arabica » чет сеп 19, 2013 1:01 pm

Радвам се, че още мислите по героите си, защото тъкмо идвах да се извинявам за забавянето. :) Имам доста работа тия дни и нямам почти никакво време, та сигурно ще се позабавя докато прочета хендбука. От друга страна, за да не ви бавя - Яго, склонен ли си да ми помогнеш да разпределим точките на моята героиня, ако ти пратя концепция за нея само като ключови думи/умения?

Между другото, благодаря за подробните обяснения по сетинга и системата. :)

Потребителски аватар
Yago

Мнение от Yago » чет сеп 19, 2013 2:52 pm

arabica написа:Яго, склонен ли си да ми помогнеш да разпределим точките на моята героиня, ако ти пратя концепция за нея само като ключови думи/умения?
Няма проблем.
Има алтернативен метод за правене на герои които работи точно така.

chrono

Мнение от chrono » чет сеп 19, 2013 6:39 pm

Yago написа:...
Благодаря за изчерпателния отговор. Ако няма коментари към героя ми аз съм готов.

Потребителски аватар
Yago

Мнение от Yago » пет сеп 20, 2013 9:59 am

chrono написа:
Yago написа:...
Благодаря за изчерпателния отговор. Ако няма коментари към героя ми аз съм готов.
Освен стандартния коментар, че може да искаш да си разнообразиш способностите за да включват и не-физически неща(черти от характера или нещо с което да интерактваш с други хора примерно), друг нямам.

Потребителски аватар
arabica

Мнение от arabica » пет сеп 20, 2013 5:09 pm

И междувременно да измислим име на клана?
Предлагам да е нещо свързано с устойчивостта ни на студ, примерно Горещите глави, Топлите сърца или Греещите ръце, щото може да се чете и метафорично.

Потребителски аватар
hameleona
Регистриран: пет яну 30, 2004 11:09 am
Контакти:

Мнение от hameleona » пет сеп 20, 2013 5:28 pm

По тая логика може и да е Ваятелите на огън ;)
Andras написа:...групите, състваени от сукубус-паладин, коболд-скаут, кентавър-кавалерист и кактус-чародей...

Потребителски аватар
Yago

Мнение от Yago » пет сеп 20, 2013 6:13 pm

arabica написа:И междувременно да измислим име на клана?
Предлагам да е нещо свързано с устойчивостта ни на студ, примерно Горещите глави, Топлите сърца или Греещите ръце, щото може да се чете и метафорично.
Клана ви е асоциирано основно с Мрак и Въздух, т.е. Студ и Буря, така че надали са известни с греене. :)

Междувременно се усетих, че героя на хамелеона е идеалният посветен войн на Елмал.

chrono

Мнение от chrono » пет сеп 20, 2013 6:51 pm

Yago написа:Освен стандартния коментар, че може да искаш да си разнообразиш способностите за да включват и не-физически неща(черти от характера или нещо с което да интерактваш с други хора примерно), друг нямам.
Селекцията ми е такава нарочно, до голяма степен защото все още не съм напълно запознат със сетинга и съответно не правя герой, който да е предводител или начело на някакви преговори. Иначе предполагам, че няма да имам проблем да си играя героя без да нарочвам изрично характер или социални умения, които считам са в графата с неща, които всеки знае.

Потребителски аватар
Yago

Мнение от Yago » пет сеп 20, 2013 7:01 pm

chrono написа:Иначе предполагам, че няма да имам проблем да си играя героя без да нарочвам изрично характер или социални умения, които считам са в графата с неща, които всеки знае.
Точно така. Ако не си изрично Лоялен, просто ще се проверява на стандартното ниво за клана(ако е свързано с клана като добродетел или умение) или 13(само че 13 което винаги получава максимално наказание ако някой има релевантна способност).

Потребителски аватар
4uk4ata
Регистриран: ср авг 13, 2008 3:01 am
Контакти:

Мнение от 4uk4ata » пет сеп 20, 2013 8:40 pm

Ок, добавих бонус точките. Приемам (с желание) коментари и съвети:

Харбаст Сивоокия, пътник и дребен търговец:

От племето: 15

Руни:
Beast 13
Communication 1М1
Earth 15

Способности:
Ботуши от умен лен 15
Дълъг нож 13
Разбиране с животните 13

9 qualities
Бартер 13
Пътувания 13
- дребни поправки +1
Харизматичен 1м1
Впечатления +1
Умилостивяване на духовете 13
грижа за едри животни 13
Разбиране с други култури 15
Бой в защита на неговото си 14
Промъкване 13
Прозорливост 15

любопитен
Не го свърта на едно място
Приказлив
Жрец на всевишната и всемилостива Копърка. Нека се слави името й и множат чадата й, за радост и закрила на човешкия род.

Потребителски аватар
arabica

Мнение от arabica » пет сеп 20, 2013 8:52 pm

Еее, ти сега ме изпревари с прякора, и аз моята лечителка щях така да я кръстя. :D А на недостатъците си не трябва ли да дадеш стойностите на най-силните си способности?
Освен това виждам че производните умения, които са ти на +1, не си ги броил в общата бройка от 9 abilities - така ли трябва да е?
=================================
А това е моята героиня, леко ревизирана версия:

Име: Яна Лекопръста, похотлива лечителка

Руни:
Живот: 13 (17)
Земя: 13
Хармония: 17 (1м1)

Магии и таланти:
1. Леки пръсти (изработване на муски, татуиране/рисуване на руни, приготвяне на отвари или други лечебни предмети) - 13 (15)
2. Под грозния камък зелен (има усет къде да намери необходимите и неща и ги намира без много търсене) - 13
3. Като се смееш, слънце огрява (заразителен смях, а и си падаме по веселбата): 13 (15)

Способности - всички умения са мислени като действащи и за хора, и за животни:
1. Живи и здрави (страдания лекуваме всякакви): 17 (1м1)
- Хайде, сестро сладка и медена, къш оттук![/b] (лекуване на болести): +1
- Неканени гости дим да ги няма (вадене на нежелани обекти от тялото – заседнали стрели, раздробени кости, тумори, в крайни случаи – извършване на аборти): +1
- Извитото да се изправи (лекуване на наранявания, болни зъби, увредени органи и физиологични дисфункции, които не са болести*): +1
- Хей ръчички, хей ги две! (акушерка): +1
- Болката отляво (може да усеща болните места): +1
2. Правото да се извие (как да причиним стомашно разстройство на непочтителни индивиди, полова немощ на стиснати индивиди и други мъдри умения): 13 (15)
3. Тайният език (може да успокоява животни и хора, horse-whisperer,психолог/месмер): 13 (15)
4. Кръшно стъпваш, бело женче (въпреки трите си раждания, все още е сочна женица, след която се обръщат): 13

Недостатъци:
1. Палава стопанка (Бог те убил заради тия сини очи!) - (1м1)
2. Цапната в устата (и моряк ще засрамим) - (1м1)
3. Право, куме, та в очи (пълна липса на такт, директна) - 17

*Едно мерси на Хам, който даде идеята за зъбите и камъните в бъбреците. :)
Последна промяна от arabica на пет сеп 20, 2013 11:35 pm, променено общо 4 пъти.

Потребителски аватар
hameleona
Контакти:

Мнение от hameleona » пет сеп 20, 2013 10:48 pm

Yago написа: Междувременно се усетих, че героя на хамелеона е идеалният посветен войн на Елмал.
Избягвах да намесвам богове около героя си, щото не знам много за повечето.
Andras написа:...групите, състваени от сукубус-паладин, коболд-скаут, кентавър-кавалерист и кактус-чародей...

Потребителски аватар
arabica

Мнение от arabica » пет сеп 20, 2013 10:59 pm

Yago написа:Клана ви е асоциирано основно с Мрак и Въздух, т.е. Студ и Буря, така че надали са известни с греене. :)
Вероятно повечето ни избори са свързани с Мрак, но иначе двете ни основни руни са Движение и Въздух. Затова като ревизия предлагам да си кръстим клана Дългите (и добре миришещи) крака :mrgreen: или Леките стъпки .

Впрочем, сега прочетох че
The Orlanthi are olive-skinned, with black, brown, or reddish hair.
та ще трябва да променя прякора на героинята си.

chrono

Мнение от chrono » съб сеп 21, 2013 12:29 am

Yago написа:Точно така. Ако не си изрично Лоялен, просто ще се проверява на стандартното ниво за клана(ако е свързано с клана като добродетел или умение) или 13(само че 13 което винаги получава максимално наказание ако някой има релевантна способност).
Как точно работят недостатъците? Понеже аз наистина бях замислил "недоверчив" като изцяло отрицателно умение (примерно останалите от клана на свой ред не говорят много с него и няма много подкрепа), но сега като се замисля всъщност е логично да помага срещу всякакви persuasion социални умения.
4uk4ata написа:...
"Разбиране с други култури" ми звучи като под-умение на харизмата, но от друга страна търговия (най-вече с други култури) пък е негово под-умение, което не знам дали може да се изрази механично точно по този начин. Ако "прозорливост" е един вид sense motive то също ми изглежда като кандидат за под-умение на разбирането с други култури.

Не знам какво е "Впечатления" и ми се струва, че може да е добра идея да уточниш "Пътувания", примерно "керванджия" или каквото е подходящо (понеже иначе поправките изглеждат не на място като под-умение).
4uk4ata написа:любопитен
Приказлив
Усещам, че ще се сработим прекрасно... NOT :)

Едит: от друга страна Еринвил ще е забавна комбинация с Яна - тя ще се смее и ще псува, той ще гледа мрачно, но и двамата ще храним всички наоколо.

Потребителски аватар
hameleona
Контакти:

Мнение от hameleona » съб сеп 21, 2013 12:58 am

Чак сега обърнах по-подробно внимание на другите герои... Не съм 100% сигурен това ли ще е крайния вид на героя на Асен, но все сме някакви дето си търсим белята. :lol:

Потребителски аватар
arabica

Мнение от arabica » съб сеп 21, 2013 1:13 am

А според мен този път всички сме го ударили на суета, щото Асен се е писал "готин и мъжествен", ти си се писал "чаровен", Чукчата е "харизматичен", а аз съм "сочна" и "кръшна". Само Хроно е решил да се цепи и да отхвърли даровете на Богатия лебед.

chrono

Мнение от chrono » съб сеп 21, 2013 1:58 am

arabica написа:А според мен този път всички сме го ударили на суета, щото Асен се е писал "готин и мъжествен", ти си се писал "чаровен", Чукчата е "харизматичен", а аз съм "сочна" и "кръшна". Само Хроно е решил да се цепи и да отхвърли даровете на Богатия лебед.
Аааа, да ги нямаме такива - лебедите при мен са само за супа. Не ми се мисли как бих играл недоверчив/раздразнителен горянин с мрачен поглед, но едновременно с това готин сваляч примерно ;)
В който ред на мисли, никой ли няма да вземе едно готвене като умение? Аз съм лесен - ще ям печен заек на клечка, но вие какво ще правите не знам.

Потребителски аватар
arabica

Мнение от arabica » съб сеп 21, 2013 10:40 am

Предполагам, че ще ти се натресем точно когато заекът е готов за ядене и ще те гледаме жадно дали няма да го споделиш с нас. :)

Иначе аз имам следния въпрос. Сега като преглеждах старите теми, когато сме стартирали правенето на клана (преди 3 месеца, все пак), Яго е писал че си представя племето/клана ни като кулутурна вариация на викинго-славянска общност. В самите книги пък орлантите са описвани като смесица от различни южни култури - италийци, хитити, гърци, микенци, дори индийци (а аз почти до края се надявах да ги наклоним малко към финикийци). А докато правехме клана ние сами се ориентирахме към някаква шотландско-келтска образност. Може ли да се уточним все пак какъв най-общ модел следваме? :)

Потребителски аватар
Асен
Регистриран: съб юни 07, 2003 9:20 am

Мнение от Асен » съб сеп 21, 2013 2:11 pm

arabica написа:А според мен този път всички сме го ударили на суета, щото Асен се е писал "готин и мъжествен", ти си се писал "чаровен", Чукчата е "харизматичен", а аз съм "сочна" и "кръшна". Само Хроно е решил да се цепи и да отхвърли даровете на Богатия лебед.
А според мен просто всички освен Хроно сме си преценили, че искаме и социални умения. По моя опит, нужни са, защото влизат в игра и при разговор с духове.
Затова аз например мисля от време на време да отдавам малко почит и на брата на Орлант, Йинкин. Освен всичко, богът на алинксите прави последователите си чаровни :P .
chrono написа:
Аааа, да ги нямаме такива - лебедите при мен са само за супа. Не ми се мисли как бих играл недоверчив/раздразнителен горянин с мрачен поглед, но едновременно с това готин сваляч примерно ;)
В който ред на мисли, никой ли няма да вземе едно готвене като умение? Аз съм лесен - ще ям печен заек на клечка, но вие какво ще правите не знам.
Въпросният се играе лесно, силен, мълчалив, мрачен :mrgreen: ! Аз мисля да играя орлант, който не е олицетворение на всички особености на народа и религията си.
А за готвенето, ще обявим, че сготвяме заека и ще приключим без проверка. По правилата на повечето системи и особено ХК2, уменията се ролват само при конфликт. При това, в случай на успех вземаш бонус към следващи конфликти, а какъв точно бонус виждаш да ми даде добре сготвения заек за разлика от просто ядливия такъв?
Славата на най-добър готвач не ме блазни, а готвенето е стандартно умение за орлантите, понеже не са суровоядци, което значи, че го хвърляме с общото умение за клана!
And Jesus said unto them, "And whom do you say that I am?"
"You are the eschatological manifestation of the
ground of our being, the ontological foundation of the context of our very self-hood revealed."
And Jesus said"what?"

Потребителски аватар
Асен
Регистриран: съб юни 07, 2003 9:20 am

Мнение от Асен » съб сеп 21, 2013 2:31 pm

Гжест, син на Арлангар
Концепция: Орлантски Ловец

Ловец от клана на Х (2 би редактирано) 19 (+6)
Аз ловувам само хищници, правя изключение за "пиявици", Бру и други паразити +1
Промъкване към чуждия добитък/задник +1
Зорък Стрелец +1

Руни:
Въздух 1М1 (+4)
Носител на бури +1
Движение 1м1 (+4)
-Неуловим+1
Господство/Майсторство 17 (+4)
-Слуга на клана, господар на клана

Чарм на сливане с природата 14 (+1)
Силата на Мечока (талант-дар от Прадядото Мечок) 17 (+4)
-Борец+1
Готин и мъжествен за Орлантец/Чаровен +1 (Отличителна характеристика)
Окото на трол (талант-дар от познат трол, жрец на Анан Аргар) 14 (+1)
Приятел на тролите +1
Виждащ пълзящите +1

Недостатъци:
Арогантен 1м1
Белег на мъжественост 1м1 (и симпатично да е, прави го разпознаваем)
Враг на Бру 19
Последна промяна от Асен на ср окт 23, 2013 3:33 pm, променено общо 1 път.
And Jesus said unto them, "And whom do you say that I am?"
"You are the eschatological manifestation of the
ground of our being, the ontological foundation of the context of our very self-hood revealed."
And Jesus said"what?"

Потребителски аватар
Yago

Мнение от Yago » нед сеп 22, 2013 12:17 pm

Мисля, че сме достатъчно готови за да почнем предстоящата седмица, със или без име на клана и Уайтера.

ре: Готвене - като "общо домакинско умение" се покрива от култарната(кланова) принадлежност. Липсата на специална способност за готвене просто означава че готвиш поносимо, и че вероятно се издънваш в изключителни обстоятелства - примерно готвене със странни продукти, или опит да впечатлиш трол гастроном.

ре: Културни Прилики - брачните обичаи и имената на социалните класи са доста северни. Много други неща са по-скоро южно-келтски. Връзка с италите и микенците може би е във важната раля на земните божества, не знам. Може и аз да бъркам нещо, тъй като древната антропология не ми е най-силната страна, но с наличието на върховен бог на бурите, аз виждам и връзки със славяните, северните народи и може би дори някои от степните народи(която връзка предполагам е по-ясно изразена в племената на границата с Пракс и големите равнини). Номера е че Орлантите са толкова огромна по площ културна група, че разнообразието е неминуемо. Обобщеното описание в линковете които бях дал включва всички Орланти - Агари, Езролийци(където върховния бог е Ерналда), Равнинци, Таршити, Южни Хеортлинги. Драконовия Проход е по средата на всичко това, но се предполага да имате най-много връзкас класическите Хеортлинги и да сте предимно келто-видни.

Потребителски аватар
arabica

Мнение от arabica » нед сеп 22, 2013 1:40 pm

Келто-подобието ме устройва напълно и определено го предпочитам пред викинго-подобието. Сигурно възприемам всичко през някакви клишета, но викингската култура ми идва прекалено сурова и депресивна, в сравнение с жизнерадостните келти и особено в сравнение с откровено хедонистичните южняци.

П.С. Иначе това, че наличието на бог на бурята трябва да намеква за северна връзка не е съвсем вярно, защото Зевс също е индоевропейски бог на бурята, както и Индра. Ма както и да е, уточнихме се вече, от повече подробности мисля, че няма нужда.

Потребителски аватар
hameleona
Контакти:

Мнение от hameleona » нед сеп 22, 2013 3:00 pm

Честно казано имам чувството, че Орлантите са Варварите в северна Антична Европа - Келти, Германи, Брити, прото-славяни и т.н., номадите от Пракс - скито-сармати, а Империята - Римляни.

Не знам къде е връзката с южните цивилизации, хеле пък с индийците? :shock:

Потребителски аватар
Yago

Мнение от Yago » нед сеп 22, 2013 7:54 pm

Можете да пробвате да си изчистите малко способностите към нещо по-елегантно като описание. Например Асен може да си спести страшно много думи като ги замести с "изедник".
Уточнения тип "за Орлантец" също могат да се отрежат тъй като са по подразбиране.
Арабика може също да отреже обясненията в скоби или да ги замести(напр. акушерство) - с крайна цел да можем да цитираме способностите лесно.
Also, гарантирам че почти няма да имаме акушерски проблеми, така че тази способност може да искаш да я заместиш с някоя друга.

Ре: Недостатъци. Приема се че през поне 90% от времето пречат. Помагат само в изключителни случаи.

Ре: Последни съвети за Харбаст Сивоокия - Сигурен ли си, че искаш Звяр Руна, а не Йинкин? Като гледам характера на героя Йинкин звучи по-подходяща. Също така, сигурен ли си за Земя като стихия? Героят е насочн към това да пътува, да се бие, да е харизматичен, приказлив и да не го свърта на едно място. Звучи повече като Въздух.

Оф-Топик: Пиявиците и бру не са паразити, а хищници.

Потребителски аватар
arabica

Мнение от arabica » нед сеп 22, 2013 9:11 pm

А трябва ли да мислим по-подробна история на героите или за момента способностите ни казват достатъчно?

Потребителски аватар
4uk4ata
Регистриран: ср авг 13, 2008 3:01 am
Контакти:

Мнение от 4uk4ata » нед сеп 22, 2013 9:57 pm

Ами комуникацията доколкото разбирам включва и някои елементи на движението, звяра също (тъй като голяма част от по-далечните движения по земя се извършват с животни). Йинкин може да ми свърши работа, но той доколко се отнася към не-алинксите - включва ли също така прикоткване или усмиряване на други животни?

Земята я избрах, тъй като ми се стори руната, свързана с материалните блага, занаятчийството и тн, а въздуха е по-свързан с абстрактното - или аз не съм ги разбрал съвсем правилно? Наистина ми беше малко по-странична тази руна и може да я променя.
Жрец на всевишната и всемилостива Копърка. Нека се слави името й и множат чадата й, за радост и закрила на човешкия род.

Потребителски аватар
hameleona
Контакти:

Мнение от hameleona » нед сеп 22, 2013 10:01 pm

Yago написа:Можете да пробвате да си изчистите малко способностите към нещо по-елегантно като описание. Например Асен може да си спести страшно много думи като ги замести с "изедник".
Уточнения тип "за Орлантец" също могат да се отрежат тъй като са по подразбиране.
Това значи ли, че аз трябва да ги разкрасявам, мойте?

Отговори

Върни се в “Kingdom of Heroes”